zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Performer Milan Kohout „okupuje“ Muzeum moderního umění

Performer Milan Kohout

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Hned třikrát se v dubnu mohou Olomoučané v Muzeu moderního umění setkat s česko-americkým performerem, pedagogem a spisovatelem Milanem Kohoutem. „Měsíc Kohouta“ nabídne výstavu jeho plakátů v kavárně Café ´87 a dva workshopy, během nichž se autor stovek performancí po celém světě podělí o své bohaté zkušenosti s akčním uměním.

Milan Kohout, aktivní člen undergroundové „druhé kultury“ a také signatář Charty 77, byl komunistickými úřady donucen v 80. letech opustit republiku. Po obdržení azylu ve Spojených státech se přestěhoval do Bostonu, kde v roce 1993 získal diplom z vysoké umělecké školy The School of the Museum of Fine Arts. Od roku 1994 je členem legendární umělecké skupiny Mobius. V Bostonu vytvářel po řadu let celovečerní performanční představení zaměřená zejména na politiku, lidská práva a kritiku náboženských učení. Jako člen skupiny Mobius objel řadu festivalů po celém světě – od Spojených států přes Evropu až po Čínu – a získal celou řadu cen a rezidenčních pobytů. „Milan Kohout je mužem řady profesí - performerem, vysokoškolským pedagogem, novinářem a spisovatelem. Momentálně pokračuje ve své aktivní umělecké práci v Olomouci, mimo jiné akcí Occupy Olomouc, a my chceme jeho přítomnosti využít. Proto měl již v březnu v Arcidiecézním muzeu přednášku o historii performance a pokračujeme dubnovým ´Měsícem Kohouta´ v Muzeu moderního umění,“ řekl David Hrbek z Muzea umění Olomouc.

První akcí bude ve středu 4. dubna vernisáž výstavy „Performance Art jako rebelující umění“, která v kavárně Café ´87 představí Kohoutovy svébytné plakáty. „Kohout se na nich jasně a přímočaře vyjadřuje k sociálním a politickým zvrhlostem posledních let. Plakát má v jeho pojetí apelativní charakter, ale typický je pro něj i humor, který nelze v jeho akční tvorbě přehlédnout,“ přiblížil Hrbek s tím, že výstava potrvá do 22. května. O bohaté zkušenosti s performancí se pak Kohout podělí na dvou workshopech - Tělo jako politický nástroj v performančním umění (v sobotu 21. dubna) a Guerrilla Performance Art a politika (v sobotu 28. dubna). „Účastníci obou workshopů se seznámí a prakticky si ověří, jak používat základní vybavení performera – vlastní tělo,“ naznačil Hrbek a upozornil, že počet účastníků tvůrčích dílen je omezen.

15.4.2012 22:04:38 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...