zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tóny nové výstavy Hudba a politika

Národní památník na Vítkově

autor: Petr Schier  

zvětšit obrázek

Národní muzeum zve návštěvníky od 15. května 2014 do 29. března 2015 na novou výstavu HUDBA A POLITIKA v Národním památníku na Vítkově. Co činí z hudby často využívaný politický nástroj? Jaký vliv má hudba na lidské myšlení a jaký účinek má na masy? Pomocí dobových artefaktů, zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů představí výstava různé formy spojení hudby a politiky na našem území od revolučního roku 1848 do současnosti.
Výstava Hudba a politika přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.

„Výstava je příspěvkem Národního muzea k Roku české hudby 2014, nabízí však na hudbu jiný úhel pohledu – ve spojení s politikou. I proto není umístěna v Českém muzeu hudby, ale návštěvníci si ji mohou prohlédnout a hlavně poslechnout v prostorách Národního památníku na Vítkově,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Hlavním exponátem výstavy je sama hudba. Její četné ukázky návštěvníci uslyší nejen volně v prostoru výstavy, ale vychutnat si je mohou i ze sluchátek. Působení hudby dokreslují rukopisy, dobové tisky, fotografie, dokumenty, osobní předměty, hudební nástroje i umělecká díla. K vidění je například originál Písně Svobody od Bedřicha Smetany z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové, terezínská partitura dětské opery Brundibár, doživotní Zlatý slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 nebo mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku 70. let 20. století. Výstava představuje také politické osudy několika vybraných děl různých hudebních žánrů. Na nich ukazuje, jak hudba nabývá svoji politickou funkci a jak může být využívána, či zneužívána pro zcela protichůdné politické cíle.
Obstáli byste před socialistickou rekvalifikační komisí?
Návštěvníci se mohou do výstavy také sami aktivně zapojit. „Během prohlídky se návštěvník seznámí v tzv. badatelně prostřednictvím dobových dokumentů a nahrávek také s represí v hudebním životě v socialistickém Československu. A vyzkoušet si může i rekvalifikační zkoušky, které hudebníci v éře socialismu podstupovali,“ dodává Jitka Gelnarová, komisařka výstavy.
Pro návštěvníky jsou připraveny také tematické komentované prohlídky.
Národní památník na Vítkově je otevřen středa - neděle od 10.00 do 18.00 hodin, vstupné do objektu je 110 Kč/plné, 60 Kč/snížené, 170 Kč/rodinné.

19.5.2014 17:05:56 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

V Mahenově divadle zazní nejslavnější otázka na světě

Tomáš David (vizuál NdB)

Být nebo nebýt? Otázka, kterou zná téměř celý svět. Tentokrát ji uslyší diváci v Činohře Národního divadla Brn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...