zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 18. týden

Deset století architektury: Středověký kostel v krajině

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Středověký kostel v krajině
V harmonické krajině Pošumaví jsou dodnes roztroušeny cenné venkovské kostely z období přelomu románského a gotického slohu (1999). Scénář a režie T. Šimerda. Ve své době představoval středověký kostel stavbu zvláštního významu. Často se jednalo o jedinou kamennou budovu uprostřed vsi složené z dřevěných či hliněných domků s polozemnicemi. Kromě své duchovní funkce kostely sloužily i jako útočiště pro lid ze vsi v době nebezpečí. Byly obehnány zdí a jejich věže mívaly přístupná patra. Tvůrci tohoto dílu se zaměřili na několik typických staveb dochovaných v jižních Čechách - kostel sv. Vavřince na Zdouni nedaleko Sušice (ze sklonku 12. století), kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích u Sušice (byl vysvěcen 20. prosince 1178 salzburským arcibiskupem, premonstrátem Adalbertem), kostel Zvěstování P. Marie ve Zbynicích severně od Sušice (byl postaven v románsko-gotickém slohu ve druhé polovině 12. století) a kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína (pozdně románská jednolodní stavba s dvoupatrovou věží nad chórem a apsidou z doby kolem roku 1230). Tyto harmonické stavby vznikaly na přelomu románského a raně gotického období a vyhlížejí velmi skromně, neboť při jejich budování nešlo o reprezentaci, ale o vybudování prostého domu Božího, v souladu s posláním "chudé" církve.
Vysílání: 29.4., 15.00 hod., ČT2

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédne, korunováno hrady a pevnostmi, k nimž šplhají proslulé vinice (2001). Scénář a režie K. Kopš. Střední Porýní, místo s největší kumulací středověkých hradů na světě, inspirovalo bezpočet umělců včetně Viktora Huga a Richarda Wagnera. Stalo se rovněž kolébkou německého nacionalismu. Malebné údolí ovlivnilo i dílo nejvýznamnějšího lyrika 19. století Heinricha Heineho. Dokumentární snímek vychází z jeho přebásněné pověsti o nešťastně zamilované dívce Lorelei, která sváděla svým zpěvem plavce k smrti. Skála spjatá s jejím tragickým osudem dnes vábí návštěvníky z celého světa.
Vysílání: 01.5., 14.15 hod., ČT2

Rozluštěné poklady: Záhada Petry
Petra – div stavitelství starověkého světa. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie. Obyvatelé starověké Petry, pouštního města, z poloviny umně postaveného a z poloviny vytesaného přímo do skalních srázů, se jednoho dne rozhodli své město opustit. Kdy a proč zůstává dodnes nejasné. Dokumentární cyklus BBC rozkrývá záhady starověkého světa.
Vysílání: 01.5., 14.30 hod., ČT2
Opakování: 05.5., ČT2., 07.5., ČT2

Folklorika: Tajemství gobelínů
Tradice výroby tapiserií je stará tisíce let a jedny z těch nejznámějších a nejlepších na světě vznikají v Čechách a na Moravě (2018). Režie M. Janičík. Ručně tkané a vyšívané gobelíny – to je folklor, umění i řemeslo. A pěkné náročné, při němž nepomůže žádná moderní technologie. Tapiserie tkali už staří Egypťané nebo Řekové, pracovní postupy ovšem zůstaly dodnes stejné. Naučit se tradiční postupy chce velké množství trpělivosti a jde o namáhavou práci na oči, ruce a páteř. Perfektní zvládnutí řemesla trvá tkadlenám deset až patnáct let. Tvorba gobelínů dnes přitahuje zejména mladé výtvarné umělce. Moderní gobelíny se totiž dnes stále prodávají jako výtvarná díla do luxusních interiérů.
Vysílání: 02.5., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 03.5., ČT2., 06.5., ČT2

Babylon
Tomáš Glanc, rusista, překladatel a sémiotik, a jeho evropské putování výtvarným uměním. Připravili M. Růžičková a P. Slavík (Premiéra). Jsou lidé, kteří prožijí celý život tam, kde se narodili a nedokážou si představit, že by svůj domov měli někdy opustit. Pak jsou jiní, kteří si ať už ze své vůle anebo pod tlakem okolností našli nový domov někde úplně jinde. A konečně jsou takoví, kteří se celý život stěhují z místa na místo a kteří slovy Jiřího Voskovce mají domov tam, kde si pověsí klobouk. K nim patří i Tomáš Glanc, profesor slavistiky na univerzitě ve švýcarském Curychu. V rámci svého oboru tu přednáší teorii a dějiny slovanské literatury v širokém záběru dalších souvisejících témat. Vedle pedagogické činnosti se zabývá i řadou vědeckých projektů. Působí tu od roku 2015, ale cesta, která ho do Curychu dovedla, byla poměrně dlouhá.
Vysílání: 02.5., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 04.5., ČT2., 06.5., ČT2., 07.5., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Johannes Vermeer
Velmistr charismatických obrazů s tajemným světlem. Francouzský cyklus dokumentů ARTE (Premiéra). V polovině sedmnáctého století skončila pro severní nizozemské provincie osmdesátiletá válka proti Španělsku. Sedm provincií s převahou protestantského obyvatelstva se konečně dočkalo uznání své nezávislosti. Malá Republika Spojených nizozemských provincií se díky rozvíjející ekonomice i kultuře dostala na vrchol. Město Delft, ležící mezi Haagem a Rotterdamem, bylo jedním z důkazů tohoto úspěchu. Právě tady se narodil malíř Johannes Vermeer. Strávil tu celý svůj život. S ženou Katarinou a s jejich jedenácti dětmi, bydleli v domě jeho majetné tchyně. Stejně jako jeho současníci, i on maloval malé formáty převážně okamžiky běžného života. Byl však jediný, kdo svým plátnům dokázal vdechnout magickou sílu. Jeho četné portréty žen, například "Mlékařka" nebo "Dívka s perlou", jsou unikátní, tajemná mistrovská díla. V roce 1668 se rozhodl namalovat samotného muže, kterého později budou všichni znát jako "Astronoma".
Vysílání: 27.4., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 28.4., ČT art., 03.5., ČT art

Ceny Czech Grand Design 2019
Ceny Czech Grand Design za rok 2019 byly letos vzhledem k současné pandemii předány na dálku a bezkontaktně. Nabízíme vám dokument zachycující vizitky nominovaných, ukázky oceněných prací ve všech kategoriích, okamžiky z předání cen vítězům a jejich autentické reakce natočené jimi samotnými. Režie T. Luňák (Premiéra). Ceny Czech Grand Design 2019 se letos předávají v nouzovém režimu, který byl pro celou republiku vyhlášen jako opatření proti pandemii koronaviru. Předávání se tak odehrává oproti původním plánům pouze na dálku a bezkontaktně. Dokument, který je zachycuje, je tak nejen poctou oceněným vynikajícím designérům v celkem 9 kategoriích, ale i specifickým záznamem současné životní situace a názorů řady osobností českého kreativního průmyslu. Vizitky nominovaných i propojovací moderace nás vracejí k výjimečným počinům, zdravice i natočená videa ze soukromí designérů reflektují vedle radosti i pohled do jejich života a myšlenek v době nouzového stavu. V dokumentu se střídají záběry z výstavy finalistů cen s průvodci uvádějícími jednotlivé kategorie, výrazné grafické vizitky oceněných prací, dokumentace z procesu předávání cen a autentické reakce vítězů natočené jimi samotnými. Součástí dokumentu jsou i zdravice partnerů cen.
Vysílání: 29.4., 20.25 hod., ČT art
Opakování: 30.4., ČT art., 04.5., ČT art

Na plovárně s Lucií Koldovou
Rozhovor Marka Ebena s přední českou designérkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Česká designérka Lucie Koldová se narodila v roce 1983 V České republice. Vystudovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze. Po absolutoriu a stáži ve studiu u renomovaného izraelského designéra Arika Levyho si v roce 2012 založila vlastní studio v Paříži. Navrhuje nábytek, svítidla, šperky, dekorace a bytové doplňky nejen pro české firmy. Její práce vyniká tradiční řemeslnou zručností a pozorností k detailu. Čerpá z různých vlivů, inspirací a kultur. Pracuje s barvami, neobvyklými rozměry a kontrasty. Kombinuje sklo s jinými ušlechtilými materiály a snaží se jít na samotnou mez jejich proporčních možností, tak dosahuje pozoruhodné jednoduchosti a elegance. Své projekty představila na mezinárodních přehlídkách ve Vídni, Paříži, Londýně a Tokiu. Vlastní studio má nejen v Paříži, ale také v Praze. V roce 2010 byla vyhlášena jako objev roku soutěže Czech Grand Design.
Vysílání: 29.4., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 03.5., ČT2

Velikáni umění: Michelangelo – Láska a smrt
Portrét geniálního umělce. Britský cyklus dokumentů (Premiéra). Michelangelo je typem umělce, u kterého bude váš úžas tím větší, čím déle budete hledět na jeho dílo a přemýšlet o něm. Ať už jde o drobnou kresbu, báseň nebo rozměrnou sochu, vždycky vyjadřuje plno velmi temných, nezvyklých a závažných myšlenek. Neustále se zabýval otázkou života a smrti, křehkosti lidské existence a jinými zásadními tématy. Michelangelo je prototypem slavného umělce. Je nesmírně slavný dnes a byl nesmírně slavný už za svého života. Byl první uměleckou celebritou. Ještě během jeho života o něm vyšly dva životopisy. Sám se o ně zajímal a pomáhal s jejich vydáním.
Vysílání: 30.4., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 01.5., ČT art., 05.5., ČT art

20.4.2020 10:04:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...