zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 1. týden

Tajemství stavitelů pyramid

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tajemství stavitelů pyramid: Džoserova hrobka (1/6)
Vyslechněte si příběh faraona, jehož stupňovitá pyramida se stala první stavbou svého druhu na světě a stála na počátku nejen architektonické revoluce. Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu (Premiéra). Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Před 4700 lety se ve starověkém Egyptě schylovalo k převratným změnám. Dosud nejambicióznější stavitelský projekt na světě spustil řetězec událostí, které proměnily celou zemi. Mužem, který tak revolučně zasáhl do dějin své země i dějin architektury, byl faraon Džoser, jenž s pomocí svého geniálního poradce, lékaře a architekta Imhotepa vytvořil mistrovské dílo, stupňovitou pyramidu v Sakkáře.
Vysílání: 03.1., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 05.1., ČT2., 09.1., ČT2

Sto divů světa (1/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Angkor Vat, Cable Car a Golden Gate v San Francisku, brazilský Salvador, Mont-Saint-Michel v Normandii, poklady v Athénách, Mérida v Mexiku a Seychely. Francouzský cyklus dokumentů. Hlavní město khmerské říše Angkor Vat s majestátním chrámem, zasvěceným Višnuovi, nejvyššímu bohu hinduismu. Buddhismus a hinduismus vysvětluje mystický postoj Khmerů, kteří dbají na zachování harmonie kosmu. Malý dřevěný bezmotorový vagon lanové tramvaje se objevil v San Francisku v roce 1873 a dodnes fungují tři linky. S délkou přes 2700 metrů byl most Golden Gate až do roku 1964 nejdelším visutým mostem na světě a námořní branou do Asie. Většina obyvatel Salvadoru má africké předky, za což si město vysloužilo přezdívku "Černá perla Brazílie" V průběhu staletí a dějin se Mont-Saint-Michel stal jedním z největších poutnických center křesťanů. V prvním tisíciletí před Kristem byly Athény nejen nejvýznamnějším centrem starého Řecka a západního světa. Mexická Mérida má bohatou koloniální minulost a historické centrum se nese ve znamení architektury a malířství. Seychely jsou snovou turistickou destinací. Idylické pláže, bujná vegetace: 115 ostrovů tvořících souostroví je považováno za ráj na zemi.
Vysílání: 04.1., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 06.1., ČT2., 08.1., ČT2

Obecní dům
Dokumentární film představuje historii výjimečné multifunkční stavby, od jejíhož otevření veřejnosti uplynulo právě dnes 110 let a která díky své reprezentativní a společenské funkci bezprostředně zrcadlila české dějiny 20. století (2015). Režie A. Kisil. Dokumentární snímek vypráví více než stoletý příběh slavné a honosné budovy uprostřed Prahy, jež byla slavnostně zpřístupněna 5. ledna roku 1912. Dnes je tomu tedy přesně 110 let, kdy Pražané mohli poprvé žasnout nad jedinečnými secesními interiéry vzniklými za spolupráce předních umělců. Původní role reprezentativního kulturního stánku určeného výhradně příslušníkům české národnosti se v průběhu minulého století postupně proměňovala, přesto si Obecní dům dodnes uchovává, co se týče společenského a kulturního statutu, své významné místo. Řečeno dnešní terminologií, multifunkční dům v sobě spojoval řadu prostor s nejrůznějším posláním. Od prostor reprezentačních, mezi něž patří například proslulý primátorský salonek, přes spolkové prostory či gastronomická zařízení až po sály věnované kultuře. Jak prozíravé bylo toto spojení různých prostor, ukázaly následující roky. Během nich se také projevila zásadní dějinná role Obecního domu. Byla zde vyhlášena deklarace usilující o vznik samostatného českého státu a později i samostatná republika. Odehrávaly se tu památné události roku 1968 a později i první schůzky vznikajícího Občanského fóra v listopadu 1989. Současně byl dům výmluvným svědkem úpadku občanské společnosti po roce 1948, jenž se projevil na postupném zanedbávání a chátrání budovy. Naštěstí pečlivá rekonstrukce v polovině 90. let mu vrátila původní secesní lesk a náležitý kulturní význam, jenž přetrvává do dnešních dnů.
Vysílání: 05.1., 17.30 hod., ČT2

Rozluštěné poklady: Tutanchamonův poslední úkol
Zlaté kočáry, zbraně, semínka rostlin i mumie nenarozených dcer provázely nejslavnějšího egyptského faraona na cestě záhrobím. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie (Premiéra). Tutanchamonova hrobka, objevená egyptologem Howardem Carterem 4. listopadu roku 1922, doslova přetékala poklady ze života dospívajícího krále. Archeology však mátla jejich různorodost. Tyto cennosti byly ve skutečnosti nezbytnou výbavou pro faraonovu zvláštní posmrtnou výpravu. Ta byla úkolem každého zesnulého panovníka, a pokud během ní faraon uspěl, měla Egyptu přinést blahobyt. Kdyby z ní však vyšel poražen, znamenalo by to jeho smrt i zánik celého světa. Egypt by zahalila věčná temnota. S jakými silami se musel panovník utkat a jaké byly jeho šance na věčný život v Rákosovém poli?
Vysílání: 05.1., 23.20 hod., ČT2
Opakování: 09.1., ČT2., 11.1., ČT2

Démoni Josefa Mánesa
Sváděl heroický boj o národní charakter uměleckého výrazu, ale v zápase o svou lásku žalostně zklamal. Jaký vlastně byl Josef Mánes, od jehož úmrtí koncem minulého roku uplynulo právě sto padesát let? Režie M. Kaboš (Premiéra). Kdo byl Josef Mánes (1820–1871) a máme si ho představit ve slovanské čamaře jako bojovného Čecha, který se zarputilým výrazem nekompromisního obrozence svírá své válečné nástroje – paletu s barvami a štětec? Takto by jej ráda viděla tradiční národovecká ikonografie 19. a 20. století, ale pravdě se více přibližují jiné obrazy. Třeba ten, v němž vidíme Mánesa jako zanedbaného a zdeptaného člověka, který ze sebe nepříčetně chrlí torza nesrozumitelných vět. Jaký byl vlastně vnitřní svět tohoto geniálního umělce, jenž chvíle šťastné tvorby velmi draze vykupoval v zápase s nejrůznějšími démony i se sebou samým?
Vysílání: 05.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 09.1., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: Quentin Matsys
Malíř z šestnáctého století a jeho aktuální obraz "Bankéř a jeho žena". Kapitola z francouzského cyklu ARTE. Obraz Quentina Matsyse "Bankéř a jeho žena" nás nechá nahlédnout do antverpského interiéru šestnáctého století, kterému dominuje směnárenský pult. Hlavní protagonisté obrazu se soustředí na svou práci, jako by byli na světě sami. Ten výjev z běžného života se nám zdá být velmi blízko. Máme chuť si k nim přisednout. Před mužem leží hromádka mincí různého původu, závaží, prstýnky navlečené na ruličce z papíru, krabička s perlami a pohár z broušeného skla. Malíř chtěl upozornit na obchodování, které se neřídí žádnými náboženskými či morálními pravidly. Ve složitém a měnícím se renesančním světě je k zajištění spravedlnosti bankovního systému zapotřebí boží dohled. Ani kapitalismu nesmí chybět morálka a etika. To je poselství, které nám svým uměním předává Quentin Matsys.
Vysílání: 05.1., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 09.1., ČT art

Žízeň po životě
Životní osudy malířského génia podle románu Irvinga Stonea. Kirk Douglas v hlavní roli amerického filmu (1956). Dále hrají: A. Quinn, J. Donald, P. Brownová, E. Sloane, N. MacGinnis a další. Režie Vincente Minnelli. Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha Žízeň po životě (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina.
Vysílání: 06.1., 20.15 hod., ČT art

27.12.2021 10:12:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...