zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Husa na provázku a Balada pro banditu

Miroslav Donutil  (Balada pro banditu)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Husa na provázku (2/10)
Z Brna do světa. Léta 1974 - 1978. Nový dokumentární cyklus k 50. výročí legendárního divadla. Scénář a režie A. Kisil (Premiéra). Divadlo na povázku se stává pojmem. V Brně jsou od počátku roku 1974 všechna představení vyprodána a na jaře soubor poprvé vyjíždí za hranice. V polské Wroclavi uvádí tři inscenace. "Provázek" získává celostátní popularitu i díky svému Dětskému studiu. Poprvé pod jménem režiséra Zdeňka Pospíšila píše pro divadlo Milan Uhde, který je za normalizace persona non grata. Festival ve francouzském Nancy v roce 1975 přinesl souboru řadu pozvání do zahraničí. Nakonec se po velkém úsilí podařilo i v ČR prosadit jeden zájezd. Divadlo se stává součástí mezinárodního hnutí alternativních divadel a začíná spolupracovat na velkém projektu Společně – Labyrint světa a ráj srdce.
Vysílání: 21.9., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 26.9., ČT art

Balada pro banditu
Miroslav Donutil jako loupežník Nikola Šuhaj bojuje kytarou a krásnými písničkami. Proslulý filmový muzikál podle divadelní hry Milana Uhdeho (1978). Dále hrají: I. Bittová, B. Polívka, J. Pecha, B. Rudová, F. Derfler, P. Zatloukal, V. Hauser a další. Scénář: M. Uhde, Z. Pospíšil, V. Sís. Kamera V. Růžička. Hudba M. Štědroň a V. Hála. Režie V. Sís. Legendy a mýty Podkarpatské Rusi, překrásné části meziválečné Československé republiky, okouzlily spisovatele Ivana Olbrachta, který na jejich základě napsal knihu o velkém a slavném loupežníkovi Nikolu Šuhajovi. Kouzlo tohoto příběhu po několika desítkách let upoutalo prozaika a dramatika Milana Uhdeho, který napsal o Nikolovi divadelní hru Balada pro banditu. Písně, které jsou organickou součástí děje, a které vydržely nezávisle na hře a filmu, zkomponoval skladatel Miloš Štědroň. Některé z nich doslova zlidověly. Hru po několik sezón s velkým úspěchem a ohlasem uvádělo brněnské Divadlo na provázku. V roce 1978 se tento příběh o lásce, zradě, temných kouzlech, lidské závisti a o takřka nemožném boji za svobodu rozhodl natočit režisér Vladimír Sís. Tehdy zakázaného Milana Uhdeho "přikryl" svým jménem Zdeněk Pospíšil. Režisér ve značné míře zachoval divadelní formu muzikálu, kterou však zasadil do reálného prostředí malého lesního amfiteátru, kam přicházejí diváci, s kterými volně splývají aktéři příběhu. Vladimír Sís zachoval i herecké obsazeni, uvidíte Miroslava Donutila jako Nikolu Šuhaje, Ivu Bittovou jako Eržiku, z dalších postav jmenujme alespoň Jiřího Pechu jako velitele četníků a Bolka Polívku jako zbabělého a mazaného kupce Mageriho. Nevšední filmové dílo získalo řadu cen na domácích i zahraničních festivalech, samostatně byla oceněna Iva Bittová za ženský herecký výkon a Miloš Štědroň za hudbu.
Vysílání: 21.9., 21.40 hod., ČT art

4.9.2017 12:09:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...