zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V Jihočeském divadle odstartují novou divadelní sezónu 2017/18

Její pastorkyňa

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V následujících měsících nás v Jihočeském divadle čeká celkem 16 premiér - 7x činohra, 2x balet, 3x opera a 4x Malé divadlo - a řada zajímavých tradičních i nových akcí a projektů.
Oficiálně bude naše nová divadelní sezóna zahájena tradičním Zahajovacím koncertem orchestru Jihočeského divadla příští středu 27. 9. 2017. Od 19:00 hodin se na divadelní scéně DK Metropol přeneseme do atmosféry konce c. k. mocnářství.

Celou divadelní sezónu 2017/18 budou v JD provázet fotografie Honzy Sakaře. Sám sebe nazývá fotografem na plech. Fotografie totiž fotí 130 let starým přístrojem na plechové desky. V improvizovaném studiu bývalého divadelního klubu tak v průběhu jednoho březnového týdne vznikla série fotografií k jednotlivým inscenacím, které budou mít svoji premiéru právě v letošní sezóně. Spolu s nimi nafotil Sakař také portréty uměleckých šéfů jednotlivých souborů JD i ředitele divadla. Fotky budou při prezentaci divadla použity v různých formátech, počínaje webovými bannery přes měsíční či inscenační programy až po plakáty či billboardy. Poprvé mohli diváci tyto fotografie zaznamenat v tištěné sezónní brožuře, která je v oběhu již od dubna, v současné době jsou k vidění například ve velkém formátu na náměstí Přemysla Otakara, kde zůstanou vystaveny do začátku měsíce října.

K personálním změnám dojde v uměleckém vedení JD. Pomyslné žezlo na pozici uměleckého šéfa činohry přebere od února 2018 Martina Schlegelová, režisérka a dramaturgyně, která v současné době působní jako umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ a jako kmenová režisérka Českého rozhlasu. Přednáší také na Divadelní fakultě AMU v Praze. Martina Schlegelová režijně spolupracovala s Jihočeským divadlem již na inscenacích Zavolejte Jeevese (2015) a Kati (2017). Při této spolupráci měla možnost ověřit si kvality místního hereckého souboru a svou tvůrčí prací a organizačními schopnostmi zaujala vedení Jihočeského divadla natolik, že se rozhodlo oslovit ji s nabídkou další spolupráce právě formou vedení souboru.

Příznivci, ale i členové Malého divadla se mohou těšit na nově rekonstruované prostory v Hradební ulici. K renovaci stávajících prostor se vedení Jihočeského divadla rozhodlo z důvodu nevyhovujícího až havarijního technického stavu budovy. Stavební úpravy zde probíhají již od června tohoto roku. Bylo nutné vyměnit podlahy v šatnách a dílně Malého divadla, provést protipožární opatření ve zkušebně a dalších prostorách. Došlo také k úpravám sálu, kde byla instalována nová elevace a konstrukce sloužící k zavěšení světel. Celkově se jednalo o investici ve výši cca 1.400 tis. Kč a další stavební úpravy a opravy související s rekonstrukcí za 150 tis. Kč.

V březnu tohoto roku jsme uvedli premiéru autorského rodinného muzikálu Kronikáři v režii Petra Haška, který je společným dílem všech uměleckých souborů Jihočeského divadla. Hudba skladatele a hudebníka Davida Hlaváče s texty Heleny Kebrtové jsou hlavními nositeli příběhu a mají edukativní charakter. Především od mladých diváků máme na muzikál pozitivní ohlasy, proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Českým rozhlasem České Budějovice všechny písně nahrát v rozhlasovém studiu a vydat je na samostatném CD nosiči. Diváci si tak budou moci z představení odnést nejen vtipně laděné tiskoviny, ale také nahrávku všech muzikálových písní. Natáčení bude probíhat počátkem listopadu tohoto roku.

Mezinárodní projekt Platform Shift+, do kterého je zapojeno také Malé divadlo, vstupuje do posledního roku svého trvání. Ve spolupráci s Budějovickým Majálesem se v Budějovicích uskuteční v rámci tohoto projektu Creative Forum. Jedná se o sérii přednášek a workshopů zaměřených na použití digitálních technologií, které budou vedeny českými i zahraničními odborníky. Celé toto fórum bude streamované na web platformshift.eu. V předešlých letech se Creative Forum uskutečnilo v estonském Tallinu a v portugalském Lisabonu.
V rámci projektu Platform Shift+ připraví soubor Malého divadla jednu ze svých letošních premiér, inscenaci GAME.

S velkou radostí můžeme oznámit, že se nám od ledna letošního roku podařilo navázat spolupráci s 11 novými finančními partnery z Jihočeského kraje, Prahy a středních Čech. Tito partneři podporují činnost Jihočeského divadla celkovou částkou 460 tis. Kč. Pro nás je to důkazem, že význam Jihočeského divadla není jen městský či regionální. Všem partnerům tímto děkujeme a těšíme se na spolupráci v této sezóně.

Edukační a kreativní centrum Jihočeského divadla Ateliér 3D vstupuje do své třetí sezóny. Ke stávajícím a osvědčeným programům testuje a přidává nové aktivity. Vším, co pod hlavičkou Ateliéru 3D vzniká, otvíráme a přibližujeme svět divadla a jeho osobností široké veřejnosti ve třech hlavních liniích - vzdělávací programy pro školy a organizované skupiny, vzdělávací programy pro jednotlivce z řad veřejnosti a zábavné programy pro širokou veřejnost.
Pro školy zde i letos budou vedle interaktivních prohlídek historické budovy JD a dílen v Novém Vrátě také divadelní dílny přímo ve školách anebo v divadle. V nové sezóně připravujeme pro každou věkovou kategorii jednu novinku, přibudou tak čtyři tituly do repertoáru: dílna pro mateřské školy a první třídy základních škol na motivy knihy Zdeňka Svěráka a stejnojmenné inscenace Malého divadla o chlapci Radovanovi, dílna pro první stupeň základních škol na motivy muzikálu Kronikáři, baletní dílna pro druhý stupeň ZŠ a střední školy a dílna – divadelní stavebnice pro studenty středních a vysokých škol.
Ze vzdělávacích programů pro jednotlivce nabízíme cyklus jednorázových workshopů Živě a zevnitř, který představuje osobnosti Jihočeského divadla a jejich profese. Otevíráme již zavedený herecký kurz pod vedením člena činoherního souboru Jiřího Untermüllera a přidáváme i novinku - kurz muzikálového herectví. Herec Malého divadla Sláva Zubkov bude pokračovat s dlouhodobým kurzem pohybového divadla Tělo mluví. V nabídce A3D nebudou chybět ani víkendové workshopy.
Nově nabídneme na jaře 2018 pilotní čtyřdílný kurz určený pedagogům se zaměřením na hlasovou a pohybovou průpravu. Plánujeme také bližší spolupráci se středními školami i s menšími regionálními obcemi., již tradičně pokračuje také spolupráce s Univerzitou třetího věku při Jihočeské univerzitě.
Připojíme se opět k mezinárodním, celoevropským nebo lokálním akcím, jako jsou Noc divadel, evropský den sousedů POSOUSEDSKU, nově se ve spolupráci s Malým divadlem zúčastníme Noci s Andersenem nebo s dílnami ve Vrátě Dne otevřených ateliérů. Spolu s lokálními organizacemi se připojíme také k oslavám výročí 17. listopadu.
V rámci cyklu Do černého připravujeme veřejné besedy s hostujícími umělci JD nebo jinými osobnostmi veřejného života a jako noví členové Asociace dramacenter budeme v předjaří hostitely setkání členů této celorepublikové neformální platformy.
V létě 2018 již potřetí otevřeme dílny pro děti vedené formou příměstských táborů a nově také letní divadelní dílnu pro dospělé.

Během uplynulé sezóny spolupracoval náš baletní soubor s šesti choreografy, v létě 2017 k nim pak přibyl další v osobě Libora Vaculíka, který režíroval inscenaci Valmont v zámeckém parku v Českém Krumlově.
Letošní důležitou premiérou se pro soubor baletu stane celovečerní balet na námět francouzské pohádky Kráska a zvíře. Malým i velkým divákům nabídneme původní choreografii Bély Kéri Nagyho na libreto scénáristy a básníka Tomáše Vondrovice. Kráska a zvíře byla mnohokrát zfilmována, uvádí se jako opera i muzikál, ale jako taneční představení bývá vidět jen zřídka. Na jaře 2018 vytvoří celovečerní titul pro soubor baletu jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších českých choreografů Petr Zuska. Máme radost, že svůj vzácný čas věnuje spolupráci právě s naším baletem.
Umělecký šéf Lukáš Slavický soubor z velké části obměnil, a tak se i v tomto divadelním roce na scénách Jihočeského divadla objeví řada nových tanečních tváří. Baletní soubor posílí tanečníci z Brazílie, Uruguaye, Itálie, Japonska, Rakouska i České republiky. Stejně jako v loňské sezóně bude náš baletní soubor účinkovat také na jiných než domácích scénách. V plánu jsou vystoupení v Čechách i zahraničí, například v Jihlavě, Brně, Mnichově či Pasově.

Sedmero titulů, z toho čtyři v české premiéře, napínavé příběhy, zajímaví režijní hosté, nově angažovaní, mladí, krásní a talentovaní herci vedle stávajících hvězd a zkušených členů po všech stránkách profesionálně zdatného souboru… „Něco mezi nebem a zemí“ - tak si sezónu 2017/18 pracovně pojmenovalo vedení činohry. Jejími patrony se stali Edgar Alan Poe a Sir Arthur Conan Doyle, zakladatelé a klasičtí mistři žánru záhad a napětí. Divadelní adaptace jejich próz totiž tvoří rámec pěti dalším inscenacím současných autorů.
Činoherní sezónu otevře česká premiéra inscenace Nebezpečný experiment. Tak nazvala Olga Šubrtová svůj divadelní přepis povídky A. C. Doyla Parazit. Šéfka souboru činohry Jana Kališová zrežíruje žánr mysteriózního thrilleru v dobovém prostředí a s dobovými kostýmy.
Pro Studiovou scénu Na Půdě soubor připraví tři nové inscenace. Bude to Kalifornská mlha současného amerického autora Stephena Sachse v režii Jany Kališové, v české premiéře to pak bude absurdní komedie Ivana Vyrypajeva Letní vosy nás štípou už i v listopadu, kterou zde bude režírovat Alžběta Burianová, a dramatický příběh kanadské autorky Nicole Moeller Téměř dokonalá láska v režii Adama Svozila.
Do Jihočeského divadla se opět vrátí Petr Zelenka, aby zinscenoval tajnosti, paradoxy a záhady života jedné apartní středostavovské rodiny v grotesce současného německého dramatika Maria von Mayenburga Živý obraz.
Téměř celý soubor činohry uvidí diváci v divadelní verzi kultovní filmové crazy a sci-fi komedie Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova!, kterou zde bude režírovat Jan Holec.
K závěru letošní divadelní sezóny čeká diváky horor. Autorem divadelní adaptace temných povídek E. A. Poea s názvem Černý kocour je Lukáš Brutovský, který svůj text bude i inscenovat.
I v činoherním souboru přivítáme nové členy, kterými jsou Kamila Janovičová, Beáta Kaňoková a Václav Švarc.

Malé divadlo připravuje pro své příznivce čtyři nové premiéry i řadu již osvědčených nebo zcela nových jednorázových akcí. Díky stále se zvyšujícímu diváckému zájmu o představení Malého divadla zintenzivňuje počet hracích termínů pro veřejnost.
Hned první premiérou zahájí soubor cyklus „Český rok“. V rámci něj vznikne v průběhu sezón 2017/18 a 2018/19 několik inscenací, kterými plánujeme připomenout významné výročí 100 let naší republiky. První z nich bude autorská, až téměř dokumentární inscenace Janka Lesáka o snech českého národa a jednom neuskutečněném projektu, který měl Čechám umožnit přístup k moři. Inscenace s názvem Čechomoří je určená teenagerovskému publiku a svoji premiéru bude mít v den výročí založení republiky 28. 10. 2017.
Druhým zástupcem tohoto českého cyklu bude inscenace Jiřího Jelínka určená pro nejmladšího diváka (4+). Tentokrát se Malé divadlo svým týmem a svojí svéráznou poetikou hrající si se slovy a loutkami chopí známé české legendy o Bruncvíkovi. Inscenace s názvem Bruncvík, aneb Jak lev do znaku přišel bude mít premiéru v únoru 2018.
Ve třetí premiéře sezóny tentokrát určené dětem od 8 let si připomeneme 60 let od doby, kdy se objevil pes jako první živý tvor na oběžné dráze Země. Hra Lajka vzhůru letí, kterou pro Malé divadlo píše David Košťák, bude dojemným příběhem o ztrátě svobody a jejím znovunabytí. Premiéra v listopadu 2017, ve stejném měsíci, kdy Lajka vzlétla na oběžnou dráhu.
Poslední premiérou, kterou budeme v dubnu 2018 ukončovat nejen zimní část naší sezóny, ale i čtyřletý mezinárodní projekt 10 evropských divadel Platform Shift+, bude GAME. Nebude se jednat o klasickou divadelní inscenaci, ale o hru uvedenou v jedné z českobudějovických továrních hal, kdy se diváci stávají samotnými aktéry.
Mezi jednorázové divadelní akce jsme pro nadcházející sezónu zařadili Trojč(t)ení # 3 – další ze série inscenovaných čtení současné zahraniční dramatiky pro děti a mládež. Vznikne opět ve spolupráci s dalšími dvěma divadly stejného zaměření. Na programu budou oblíbené prosincové mikulášské nadílky, v březnu se poprvé ve spolupráci s Ateliérem 3D připojíme k celosvětové iniciativě Noc s Andersenem, v květnu připravíme Minipřehlídku repertoáru Malého divadla. V rámci celého školního roku mohou děti aktivně navštěvovat Dětské studio Malého divadla a rozvíjet tak svoje herecké schopnosti.

Pro nadcházející sezónu vybrali umělecký šéf souboru opery Tomáš Studený s dramaturgem Františkem Řihoutem jako motto název známé Vrchlického básně „Za trochu lásky…“ Všichni hlavní hrdinové tří operních premiér se totiž s láskou trápí opravdu existenciálně.
Jako první jsou to Markéta a Armand alias Violetta a Alfredo v další z verdiovských kreací Maria De Rose, tentokrát na motivy slavného románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. Režie opery La traviata se ujala všestranně nadaná režisérka a choreografka Veronika Poldauf Riedlbauchová.
Strhujícím hudebním dramatem Leoše Janáčka Její pastorkyňa vstoupíme do jubilejního roku 2018. Sto let české státnosti, výročí devadesát let od úmrtí skladatele a také sto let od vídeňské premiéry Její pastorkyně, která 16. února 1918 odstartovala celosvětový věhlas Janáčkovy hudby, kterou můžeme právem počítat k našemu domácímu rodinnému stříbru i světovému kulturnímu dědictví. Taktovky se ujme rovněž Mario De Rose, režie šéf opery Tomáš Studený.
Poslední premiérou sezony bude odlehčená hudební komedie s názvem Don G a podtitulem Juan, Juan, Juan!!! Podíváme se v ní na zoubek legendárnímu svůdníkovi hned ve trojí podobě. Režie Magdalena Švecová, dirigent Martin Peschík.
Vedle premiér se mohou příznivci hudebního žánru těšit i na různé koncertní události, pokračovat budou i divácky oblíbené Utajené koncerty na netradičních místech (listopad 2017 a květen 2018) a samozřejmě i tradiční koncerty při obvyklých svátečních příležitostech. Chystáme také další koncert ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií, tentokrát jako společné finále sezóny v červnu 2018.
Soubor opery JD plánuje také účast na festivalech. První z vystoupení bude v říjnu na festivalu. Opera 2017, kde se v pražském Stavovském divadle představí inscenací Dítě a kouzla. S tou plánuje navštívit také festival Smetanova Litomyšl v červnu 2018.

Prodej vstupenek na sezónu 2018 před Otáčivým hledištěm, jejíž představení mohou diváci navštívit od 6. 6. do 9. 9. 2018, byl zahájen toto pondělí 18. září 2017. Za pouhé tři dny bylo prodáno již 3.670 vstupenek, 11.517 lístků bylo rezervováno či objednáno. V prodeji jsou vstupenky na celkem 92 představení. Diváci se mohou těšit nejen na již zaběhlé oblíbené tituly, jako jsou Dekameron, Pes baskervillský, opery Rusalka, Trubadúr a Příhody lišky Bystroušky nebo balet Valmont, ale také na dvě zbrusu nové inscenace. Činoherní soubor připraví pro příští sezónu horor Dracula v režii Martina Glasera a soubor Malého divadla pod vedením Petra Haška dobrodružnou podívanou pro všechny věkové i váhové kategorie Ztracený svět.
Vedení divadla se inspirovalo cenovou politikou Národního divadla Brno a rozhodlo se pro sezónu 2018 zavést novinku v podobě dynamických cen. Základní cena vstupenky zůstane stejná (od 300 do 990 Kč na balet, činohru a operu, na odpolední představení Malého divadla pak od 150 do 300 Kč), bude se však měnit v závislosti na obsazenosti kapacity hlediště na jednotlivá představení. Nakoupí-li si diváci vstupenky včas, mohou na ceně vstupenky i ušetřit, nechají-li nákup na poslední chvíli, kdy je kapacita hlediště více zaplněna, cena vstupenky bude vyšší.
Věřme, že bude příští sezóna na točně stejně úspěšná, jako byla ta letošní, kdy jsme zde přivítali 56.528 diváků a utržili 32,94 mil. Kč.

/www.jihoceskedivadlo.cz

25.9.2017 09:09:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Poselství ke Světovým dnům divadla

Jon Fosse, Norsko

Na druhou polovinu března tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 kaž ...celý článek


Ceny Jihočeská Thálie za rok 2023 jsou rozdány

Eliška Boušková

V sobotu večer v Jihočeském divadle proběhl sedmadvacátý ročník slavnostního předávání cen Jihočeská Thálie za ...celý článek


1. kulturní portál Scena.cz - 25 let

Herečka Květa Fialová a šéfredaktor Josef Meszáros

Naše cesta za kulturou trvá již dvacet pět let! Od chvíle, kdy portál poprvé otevřel své virtuální brány v roc ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl celý článek

další články...