Ostré Mlčení bobříků

autor: Martin Špelda
zvětšit obrázekVe světové premiéře uvádí Divadlo pod Palmovkou od února 2016 inscenaci hry Tomáše Dianišky Mlčení bobříků. Tento původní text se může na jednu stranu jevit jako brutální, ale podstata skutečného příběhu opravdu taková je. V herecké akci je inscenace dynamická, prolnutá absurdní divadelní poetikou, nápaditá a hlavně divácky fungující.
Divák má možnost zavítat do prostředí skautského tábora na půdní scéně Palm Off Studia. Před vámi stojí skutečný stan, připravený oheň z polen ve tvaru pyramidy, řečnický pult… Herecký tým ve složení Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Jan Hušek a Barbora Kubátová předvádí klipovité hraní s patřičnou, chvílemi drastickou nadsázkou.
Autor Tomáš Dianiška si vybral určité okamžiky doby (ne)dávno minulé, vypíchl v symbolech krutovládu, bezmeznou manipulaci komunistické moci, její moc nad osudy a majetky těch, co se nedostatečně klaněli… Tuto temnou ideologii postavil autor proti ideologii plné vnitřního bohatství, cti, lásky, pravdy, spojení s přírodou…
To všechno se na diváka řítí lavinovou rychlostí: gagy, parodie, postavy, figurky, lidičky, mocipáni… A v určitém žertu se proplétá osud Bedřišky, a výtvarnice mince o nominální hodnotě jedné koruny československé. Fabulace příběhu je naprosto srozumitelná, před divákem se odvíjí „velká bojová hra“. A z té veškeré manipulace běhá mráz po zádech, protože ona bojovka, je skutečnost. Nejen ke světlu se slétají noční můry, ale v duších každého člověka může být noční můra. Ta doba temna skutečnou noční můrou je, pro někoho osobnostní kolej jeho života, pro jiného dokument zaznamenávající ve zkreslené glorifikační interpretaci v dobových učebnicích dějepisu. Pro jiné těžká a chmurná zkušenost nabytá v pozici oběti režimu.
Dianiška se inspiroval osudem devatenáctileté Bedřišky Synkové, která byla v roce 1953 odsouzena na deset let ve vykonstruovaném procesu. Její jedinou vinou byla věrnost skautskému hnutí. I po zákazu Skauta vedla dál dívčí oddíl. Dalším inspiračním zdrojem byl příběh autorky medailí, výtvarnice Uchytilové – Kučové, z jejího návrhu vznikla jednokorunová mince (platila až do roku 1993), se siluetou klečící dívky, pro kterou jí byla vzorem právě Bedřiška Synková.
Inscenace Mlčení bobříků je ve své nadsázce a parodii silným textem. Nebyla samotná doba ještě hororovější než samotná inscenace? Domnívám se, že tento způsob interpretace má svébytné právo na divadelní vyjádření. Můžeme jedině doufat, že v naší další budoucnosti už nebudou bobříci mlčet, a pokud ano, jen formou hry na sebeovládání.
Bobříci v Divadle pod Palmovkou nemlčte!!!
Psáno z reprízy 4. dubna 2018, kdy při představení skutečně hořelo.
Více o inscenaci www.divadlopodpalmovkou.cz.
TIP!
Časopis 17 - rubriky
Články v rubrice - Recenze
Ivan Vyrypajev: Letní vosy nás štípou už i v listopadu

Soubor činohry Jihočeského divadla České Budějovice uvádí v české premiéře hru současného dramatika Ivana Vyry ...celý článek
Časopis 17 - sekce
HUDBA
Lenny Kravitz koncert 2014

Lenny Kravitz – koncert 2014
Pozér a macho? Ano, ale to k němu snad patří, ne? Z pódia rozdává řízný celý článek
OPERA/ TANEC
České houslové legendy – Jan Kubelík

České houslové legendy – Jan Kubelík
Dokumentární cyklus Pavla Šporcla mapuje historii hry na housle celý článek
LITERATURA/ UMĚNÍ
České filmy tipy 18. týden

Skalpel, prosím
Život pětiletého chlapce může zachránit pouze riskantní operace. Český film podle stejnojme celý článek