zvláštní poděkování
Volný.cz

Ostré Mlčení bobříků

Tomáš Dianiška a Barbora Kubátová (Mlčení bobříků)

autor: Martin Špelda  

zvětšit obrázek

Ve světové premiéře uvádí Divadlo pod Palmovkou od února 2016 inscenaci hry Tomáše Dianišky Mlčení bobříků. Tento původní text se může na jednu stranu jevit jako brutální, ale podstata skutečného příběhu opravdu taková je. V herecké akci je inscenace dynamická, prolnutá absurdní divadelní poetikou, nápaditá a hlavně divácky fungující.
Divák má možnost zavítat do prostředí skautského tábora na půdní scéně Palm Off Studia. Před vámi stojí skutečný stan, připravený oheň z polen ve tvaru pyramidy, řečnický pult… Herecký tým ve složení Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Jan Hušek a Barbora Kubátová předvádí klipovité hraní s patřičnou, chvílemi drastickou nadsázkou.

Autor Tomáš Dianiška si vybral určité okamžiky doby (ne)dávno minulé, vypíchl v symbolech krutovládu, bezmeznou manipulaci komunistické moci, její moc nad osudy a majetky těch, co se nedostatečně klaněli… Tuto temnou ideologii postavil autor proti ideologii plné vnitřního bohatství, cti, lásky, pravdy, spojení s přírodou…
To všechno se na diváka řítí lavinovou rychlostí: gagy, parodie, postavy, figurky, lidičky, mocipáni… A v určitém žertu se proplétá osud Bedřišky, a výtvarnice mince o nominální hodnotě jedné koruny československé. Fabulace příběhu je naprosto srozumitelná, před divákem se odvíjí „velká bojová hra“. A z té veškeré manipulace běhá mráz po zádech, protože ona bojovka, je skutečnost. Nejen ke světlu se slétají noční můry, ale v duších každého člověka může být noční můra. Ta doba temna skutečnou noční můrou je, pro někoho osobnostní kolej jeho života, pro jiného dokument zaznamenávající ve zkreslené glorifikační interpretaci v dobových učebnicích dějepisu. Pro jiné těžká a chmurná zkušenost nabytá v pozici oběti režimu.

Dianiška se inspiroval osudem devatenáctileté Bedřišky Synkové, která byla v roce 1953 odsouzena na deset let ve vykonstruovaném procesu. Její jedinou vinou byla věrnost skautskému hnutí. I po zákazu Skauta vedla dál dívčí oddíl. Dalším inspiračním zdrojem byl příběh autorky medailí, výtvarnice Uchytilové – Kučové, z jejího návrhu vznikla jednokorunová mince (platila až do roku 1993), se siluetou klečící dívky, pro kterou jí byla vzorem právě Bedřiška Synková.
Inscenace Mlčení bobříků je ve své nadsázce a parodii silným textem. Nebyla samotná doba ještě hororovější než samotná inscenace? Domnívám se, že tento způsob interpretace má svébytné právo na divadelní vyjádření. Můžeme jedině doufat, že v naší další budoucnosti už nebudou bobříci mlčet, a pokud ano, jen formou hry na sebeovládání.
Bobříci v Divadle pod Palmovkou nemlčte!!!

Psáno z reprízy 4. dubna 2018, kdy při představení skutečně hořelo.
Více o inscenaci www.divadlopodpalmovkou.cz.

16.4.2018 10:04:37 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Časopis 29 - sekce

HUDBA

Walda Gang (konečně!) Je tu léto

Přebal alba

Nové album Je tu léto vychází (konečně!) po dlouhých šesti letech. A i když na jevišti je Walda Gang neskutečn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Labutě s vášněmi

Marianela Núñez (Odetta)

Vyvrcholením letošní sezóny přenosů baletních představení do kin z londýnského Royal Opera House byla světová celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Stopy, fakta, tajemství: Lynč

Stopy, fakta, tajemství: Lynč

Stopy, fakta, tajemství: Lynč
Proč se změnila popularita herců a filmových tvůrců po válce v nenávist a opo celý článek

další články...