zvláštní poděkování
Volný.cz

Nad Tatrú sa opět blýská – 23. ročník divadelního festivalu ve Zlíně

U kočičí bažiny / ND Brno

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na zahájení česko - slovenského divadelního festivalu Setkání- Stretnutie, který pořádá Městské divadlo ve Zlíně už po třiadvacáté, zazněla československá hymna. Zazpívali si ji diváci pod taktovkou místních herců, aby vyjádřili sounáležitost obou národů a zároveň si připomněli stoleté výročí vzniku republiky, jemuž se právě festivalem dostává té nejpatřičnější pocty.

Vzhledem k historickým souvislostem tentokrát podpořilo festival finančně vedle stálých sponzorů nemalou částkou také Ministerstvo kultury, jak uvedl v úvodním projevu ředitel zlínského divadla Petr Michálek. Mimo něj pozdravili obecenstvo také zástupci lokálních finančních zdrojů, primátor Zlína Miroslav Adámek a hejtman zlínského kraje Jiří Čunek, kteří zároveň předali Cenu Martina Porubjaka za angažovanost při česko - slovenské kulturní spolupráci věčně mladé a okouzlující slovenské herečce Emilii Vašáryové. Stala se třetím laureátenm této ceny po Martinu Hubovi a Bolku Polívkovi.

Shodou okolností má československý ráz díky slovenským a maďarským předkům i osobnost patrona letošního ročníku festivalu, mima Radima Vizváryho.

Radim Vizváry, absolvent pražské HAMU a žák Borise Hybnera, umělec s mezinárodním renomé otevřel divadelní dění svým brilantním autorským představením „Sólo“ , za něž získal v roce 2016 Cenu Thálie v oboru Balet, pantomima a pohybové divadlo. Sám popisuje pantomimu jako bílou paní – „všichni vědí, že existuje, hodně se o ní mluví ale málokdo ji viděl“ a tak svou tvorbou usiluje o to, aby se poněkud zviditelnila.

V „Solu“ nastínil v sérii etud s různými charaktery malou historii pantomimy od klasiky, tak jak ji asi zná nejširší veřejnost po současné trendy. Od romantického pierota a scénku s ukradenými hodinkami s laskavým humorem, kde je vše naprosto „čitelné“ nebo grotesku s tristním koncem o Davidu a Goliáši, přes toreadora pronásledovaného býkem, houslistu, hérečku – zpěvačku, která se vydá svým příznivcům až na kostru a bojácného skejťáka po „tanec“ podivné pololidské bytosti nebo magickou „baletní“ sekvenci vycházející z butou - asi nejpůsobivější .částí představení. Postava s nahým trupem v široké dlouhé bílé sukni v kuželu ne zcela ostrého světla, zahalená dýmem, nakonec s němým výkřikem rozevřených rudých úst vztahující ruce k divákům.

Proměny „hrdinů“ následují bezptostředně za sebou přímo před očima obecenstva ve stylizované herecké šatně, vybavené stojanem s kostýmy a stolkem se zrcadlem, kam patří i různé „zádrhele“ při oblékání nebo líčení a v závěru i zapálená cigareta.

Za devadesát minut prožije Radim Vizváry deset životů, je neusále v akci, střídá bleskově náročné fyzické pozice a tisíceré výrazy tváře, velká gesta i nepatrné záchvěvy prstů, nutí lidi smát se i bez dechu zírat. Svůj pantomimický koncert zahrál tak bravurně, že se mu dostalo ovací ve stoje.

Ve Zlíně se Radim Vizváry zablýskne ještě jednou a sice s pantomimickou pohádkou pro děti „Pejprbój“.

Jako první bylo sice uvedeno dílo ověnčené Thálií, ale i ostatní inscenace i když zatím nevyznamenané, se pohybují na podobné kvalitativní úrovni. Z produkce Městského divadla ve Zlíně se objeví například „Zvlčení“ podle románu Antonína Bajajy v režii Dodo Gombára, dramatizace deníku Anny Frankové v podání Nového divadla v Nitre, inscenace Slovenského komorného divadla v Martine „Vojna nemá ženskú tvár“, inscenace Teatro tatro „Majster a Margaríta“ nebo představení Národního divadla v Brně „U kočičí bažiny“ a řada dalších.

16.5.2018 01:05:38 Helena Kozlová | rubrika - Festivaly

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Amerikánka (Jatka78)

Články v rubrice - Festivaly

Teplice v září ožijí studentským festivalem SEJF

Studenti DAMU

Severočeské Teplice ožijí studentským uměním. Takový je cíl dvoudenního festivalu SEJF (z anglického SAFE R ...celý článek


Narozeninový open air odstartuje Letní Letnou

De Nova Stella

Tento týden slavnostně zahájí 15. ročník Letní Letné velkolepý narozeninový open air. Více než 30 artistů, kla ...celý článekČasopis 33 - sekce

HUDBA

Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze
Unikátní dokumentární studie (1965). Účinkují velký jazzman a jeho kapela All Stars celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Papež František v Irsku

Papež František

Papež František v Irsku
Přímý přenos závěrečné bohoslužby Světového setkání rodin v irském Dublinu, kterou celý článek

další články...