zvláštní poděkování
Volný.cz

Příběhy slavných... Čestmír Řanda

Čestmír Řanda

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kila hrajou
Na osobitého představitele dramatických i komických postav Čestmíra Řandu, od jehož narození v těchto dnech uplyne 95 let, vzpomínají: příbuzní, J. Pleskot, H. Trojanová, F. Filip, Č. Císař a další (2007). Režie Z. Gawlik. Robustního herce, rybáře a celoživotního fanouška Slávie Čestmíra Řandu si připomeneme prostřednictvím archivních ukázek i výpovědí syna, manželky, kolegů a přátel. Stále živá filmová a televizní díla, která sledujeme v reprízách, nám připomínají tohoto herce a divadelního režiséra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 95 let. Všichni si dobře vybavujeme herecké prostředky, které jej charakterizovaly. Hovoří syn Čestmír, manželka Dagmar, Č. Císař, F. Filip a další.
Vysílání: 30.11., 15.40 hod., ČT1
Opakování: 05.12., ČT1

Úsměvy Čestmíra Řandy
Jaromír Hanzlík připomíná tvorbu předního českého herce, od jehož narození uplyne v nadcházejících dnech 95 let (1998). Režie P. Vantuch. Čestmír Řanda (5. 12. 1923 – 31. 8. 1986) byl znám jako představitel energických mužů. Narodil se v Rokycanech, absolvoval průmyslovku a hrával s místními ochotníky. To bylo ještě za války, kdy tam občas zajížděli herci z Národního divadla Jaroslav Průcha a Ladislav Pešek. Ti mu doporučili přihlásit se po válce na konzervatoř. Po studiích Řanda nastoupil v Plzni, v roce 1960 přešel do Vinohradského divadla a odtud do Národního divadla, kde byl v angažmá řadu let. Z jeho filmových rolí si připomeňme Komedii s Klikou, Einstein kontra Babinský, Bílou paní, Bouřlivé víno. Z televizních inscenací pak Začátek konce, Odsouzeného z Pinktownu a Bohoušova syna. Film mu bohužel dával jen malé role, o to byly však výraznější. Jediná jeho větší role byla postava Drtílka v Machově komedii Přehlídce velím já (1969). V těchto dnech si připomínáme jeho výročí narození.
Vysílání: 02.12., 08.10 hod., ČT1

19.11.2018 11:11:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Před východem slunce (Ndb)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 22. týden

Lilian Malkina

Všechnopárty
Herečka Eliška Balzerová, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum, byla hostem ...celý článekČasopis 21 - sekce