zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prokop Košař: I několik set let starý dramatický text má i v dnešní době stále co říct

Prokop Košař

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhý červencový víkend se odehraje festival OLDstars on the ROAD poprvé v areálu bývalého pivovaru Sedlec v Kutné Hoře. Tradiční letní benefiční studentský divadelní festival pražské umělecké skupiny OLDstars se tak stěhuje z Roudnice na Labem, kde se odehrálo předešlých osm ročníků festivalu. Při této příležitosti jsme si povídali s dramaturgem festivalu Prokopem Košařem o novém konceptu, ale i o tom, jak se dělá festival…

  • Odkud vůbec pochází myšlenka festivalu OLDstars on the ROAD?
    Umělecká skupina OLDstars má s pořádáním festivalů studentského divadla bohaté zkušenosti. Zmínit mohu například několik ročníků na hradě Helfenburk, podzimní Festival studentských divadel v Celetné a v neposlední řadě také osm ročníků divadelního maratonu v bývalém augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem. V Kutné Hoře bychom rádi navázali na tuto tradici a využili získané zkušenosti z předchozích let.
    Našim cílem je pomoci přivést zpět k životu prostor pivovaru v Sedlci, tak, aby se stal místem setkávání mladých lidí.
  • Nemění se jen místo festivalu, ale i koncept. Co od toho očekáváte?
    Zásadní změnou oproti předchozím ročníkům je rozšíření našeho letního hraní o dva nové pilíře. Třídenním festivalem v Kutné Hoře odstartujeme turné openair inscenace Macbeth po hradech a zámcích Středočeského kraje. Naše putování vyvrcholí o týden později, v nám dobře známé Roudnici, kde v klášteře chystáme imerzivní divadelní projekt Roberto Zucco. Očekáváme nejen nové umělecké výzvy, které vyplývají z jedinečných prostorů pivovaru, ale doufáme také, že oslovíme novou diváckou základnu.
  • Jakým okamžikem začíná příprava festivalu?
    S nadsázkou mohu říct, že příprava následujícího ročníků začíná již s koncem toho předcházejícího. Vzhledem k tomu, že měníme místo působnosti, vyžádaly si letošní přípravy mnohem více času, a také lidských zdrojů.
    První konkrétní schůzky jsme tak museli rozjet již v listopadu a v současné době řešíme otázku festivalu takřka na denní bázi. Nemůžeme se proto dočkat momentu, kdy první divák projde bránou areálu a bude moci na vlastní oči vidět výsledek naší intenzivní práce.
  • Co všechno to obnáší? Divák vidí akorát výsledek, ale většinou nic okolo…
    Náš organizační tým je rozdělen na dvě hlavní pracovní skupiny, z nichž jedna má na starosti výkonnou produkci – tedy od elektřiny v areálu, přes toalety a sprchy, zajištění jednotlivých stageí, až po občerstvení diváků. Jejím cílem je připravit ty nejvhodnější podmínky nejen pro diváky, ale pochopitelně také pro účinkující umělce. Druhou složkou týmu je skupina programu, PR apropagace , která odpovídá nejen za to, aby se ke všem potenciálním divákům včas dostaly veškeré užitečné informace, ale také cílí na diváky bez předchozí zkušenosti s naším festivalem. Práce programového řízení, tedy dramaturgie, spočívá ve výběru a sestavení toho nejlepšího, co umělecká skupina OLDstars v posledních sezonách uvedla na svůj repertoár.
  • To zní velice zajímavě. Na co se divák může těšit?
    Na prvním místě bych rád všechny diváky pozval na divadelní seriál Bezkyslíkatí. Jedná se o projekt, který vzniká jen a pouze pro jedinečné prostory pivovaru. Pět jednoaktových her Ingmara Villqista uvedeme na jednotlivých lokacích v pátek několikrát, aby diváci měli možnost volby pořadí a poskládání si individuální mozaiky jednotlivých příběhů. Mezi festivalová lákadla patří bezesporu nejnovější nastudování Shakespearova Macbetha, které je důkazem, že i několik set let starý dramatický text má i v dnešní době stále co říct. Diváky dále provedeme také světem Dona Quijota, případně bude moci nahlédnout do říše divů po boku Alenky.
    Z nejnovějšího repertoáru letošní sezony přivezeme například inscenaci Balkon Jeana Geneta. Herci a herečky Divadla na Vinohradech exkluzivně pro naše pražské bytové divadlo v Košickénazkoušeli inscenaci Sirotci, která se rovněž objeví na festivalu v Kutné Hoře. Zmínit musím i divácky velmi oblíbené představení Plíce v režii Matyáše Řezníčka s Eliškou Vocelovou a Petrem Jeřábkem v hlavních rolích.
  • Třídenní divadelní maraton může mnohé lidi vyčerpat. Má tak účastník festivalu možnost vstřebat kulturní zážitek i jinak než skrze divadlo ?
    Nabitý je v letošním roce i offprogram. Před začátkem festivalu si budou moc zájemci všech věkových kategorií pod odborným vedením vyzkoušet základy cirkusové akrobacie nebo hereckých technik. Tyto workshopy mají ještě pár volných míst srdečně tedy zvu všechny, kteří si rádi na vlastní kůži vyzkouší jevištní prkna. Bohatý bude i servis občerstvení, takže rozhodně nikdo nebude trpět hlady nebo žízní. Ve stanovém městečku bude divákům k dispozici sprcha s teplou vodou. Pro naše nejmenší návštěvníky bude k dispozici dětský koutek.
  • Vy sám nejste jen dramaturgem festivalu, ale také v mnoha inscenacích vystupujete jako herec a v neposlední řadě je i sám režírujete. Musí být jistě nejen časově náročně všechny tyto pozice skloubit dohromady.
    Na festivalu toho mnoho nenaspím. Je radost být součástí kolektivu, který dohromady tvoří základní kámen úspěchu našeho festivalu. Jako režisér mohu říci, že je velkou uměleckou výzvou přenést inscenace původně zkoušené v bytovém divadle do rozlehlých a historických prostorů. To si užiju i jako herec. Miluju jedinečné zážitky, obzvláště pod letní oblohou.
  • Dokázal byste shrnout v čem je příprava festivalu jiná, než příprava konkrétního představení?
    Příprava festivalu je komplexní záležitost. Musí se myslet na celou řadu faktorů, které v prostorách domovského divadla považujeme za samozřejmé. To ovšem neznamená, že by jednotlivé projekty trpěly na kvalitě, mnohdy proměnou lokace naopak získají nádech jedinečnosti setkání. Třídenní maraton studentského divadlaje všehochutí nejrůznějších žánrů. Věřím, že každý divák si najde svého favorita.


    www.oldstarsontheroad.cz

    20.6.2022 09:06:03 Redakce | rubrika - Rozhovory
  •