zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 52. týden

Marie Rottrová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vánoce s Hradišťanem
Je to hezká tradice. Už několik let se vždy před Vánocemi scházejí členové jednoho z našich nejznámějších folklórních těles - Hradišťanu - se svými příznivci a fanoušky na sérii vánočních koncertů. A nebyl by to Hradišťan, kdyby na těchto koncertech bylo slyšet jenom známé a frekventované koledy. Kapelník Jiří Pavlica totiž dokáže, jako už tolikrát, najít vždy něco nového, co nás dokáže uchvátit svou krásou, něhou a poezií. Vysílání: 28.12., 11.30 hod., ČT1.

Ahoj, Marie!
Marie Rottrová slaví v letošním roce kulaté životní jubileum a současně končí svoji aktivní kariéru. Dva zásadní důvody k tomu, aby Česká televize vzdala hold této osobité a milované zpěvačce, která přes 40 let rozdává radost posluchačům populární hudby, aniž by během nich snížila svoji vysoce nastavenou laťku kvality a vkusu - její pěvecká dráha začala a její popularita kulminovala v Ostravě a je více než symbolické, že se Lady Soul právě ve svém rodném městě s kariérou rozloučí. Budou u toho její přátelé a kolegové, které si Marie Rottrová pozvala na svůj narozeninový galakoncert do vyprodané vítkovické ČEZ Arény. Vysílání: 28.12., 21.45 hod., ČT1.

Lenka Lichtenberg - písně oživlých zdí
Kdo je Lenka Lichtenberg? Můžeme si ji pamatovat jako Lenku Hartlovou. V šedesátých letech zpívala s Jiřím Suchým pár semaforských hitů. Zpěváci toulaví, Na louce zpívaj drozdi, Na obloze tetelej se mráčky. V sedmdesátých letech vystudovala Pražskou konzervatoř, v osmnácti letech se rozhodla emigrovat, ale své profese se nevzdala. V Dánsku zpívala ve folkových klubech a v izraelské restauraci a studovala muzikologii. Když přesídlila do Kanady, rozhodla se (po návštěvě Izraele) být pouze židovskou zpěvačkou. Rodina její matky skoro celá zahynula během holocaustu, tak se, zjednodušeně řečeno, vlastně vrátila ke kořenům.
V Kanadě pokračovala v muzikologických studiích (tzv. ethno music) a zároveň zpívala, hrála na kytaru a klavír, aranžovala, komponovala. Věnovala se hlavně jidiš písním, potažmo jidiš kultuře a jazyku. Sbírala polozapomenuté písně, upravovala je. Seznámila se s básníkem Simchou Simchowitchem (přežil holocaust v Polsku) a zhudebnila řadu jeho básní. V poslední době se rozhodla věnovat se také liturgické hudbě. Projekt, který připravila, se jmenuje Songs of breathing walls, Písně dýchajících zdí. V loňském a letošním roce objela několik synagog v Čechách a na Moravě a v každé natočila jednu liturgickou skladbu. (CD vyjde zanedlouho). Jde o synagogy opravené i o ty, které na opravu teprve čekají. Lenka v nich hledá ducha minulosti, ducha zaniklých komunit. A nachází ho. Vysílání: 28.12., 19.25 hod., ČT2; Opakování: 29.12., ČT2., 01.1., ČT2.

JAZZKLUB - Natalie Cole v Basileji
Když jazzový klavírista a zpěvák Nat King Cole v roce 1965 zemřel, bylo jeho dceři Natalii teprve patnáct let. Jako teenager zkoušela zpívat soul, ale v konkurenci Arethy Franklinové a Etty Jamesové se jí nevedlo. Postupně na své diskotékové desky opatrně začala zařazovat evergreeny Cole Portera, Irvinga Berlina a Jerome Kerna. Nebyl to tupý retro-styl, ale nápadité interpretace harmonicky krásně vystavěných písní. Natalie upoutala pozornost nádherně zabarveným altem, pružným frázováním a hlavně rytmickým tahem vpřed: mocným swingem. Zatímco Nat King Cole v kantilénách populárních songů přecházel někdy až k patetické manýře, jeho dcera se navzdory image světové hvězdy dosud ubránila vlivům komercializace. To dobré začalo albem Unforgettable (1991), vyznamenaném pěti cenami Grammy, na kterém si v titulním hitu díky digitální technice Natalie zazpívala s otcem duet. V době původní Coleovy nahrávky se psal rok 1951! Vysílání: 28.12., 02.15 hod., ČT2.

Folk a kolem
Ty tam jsou naštěstí doby, kdy se ortodoxní fanoušci na Portě mohli zbláznit, když na scéně jen zahlédli bicí, protože jim bicí, basa či elektrická kytara prznili žánr. Folk, jako žánr, byl k ostatním žánrům odjakživa výrazně tolerantnější. Ostatně i k trampské písni. Do dnešního pořadu jsme pozvali krásné a sympatické dámy, zástupkyně různých žánrů a to tak, že rovnou tři. Tou první je služebně nejmladší Dáša Ubrová se skupinou Uber, pak přijde jazzová zpěvačka Barbora Mindrinu a nakonec Naďa Urbánková se skupinou Bokomara. Vysílání: 29.12., 23.00 hod., ČT2.

26.12.2011 22:12:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga celý článek

další články...