zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Popové tipy na obrazovce 41. týden

Charlie Straight

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pop-rockové pódium Charlie Straight
Úspěšná třinecká kapela a její hity v pražském klubu SaSaZu (2012). Režie T. Zilvar
Velkolepý koncert třineckých Charlie Straight v zaplněném pražském klubu SaSaZu zakončil jejich úspěšné turné roku 2011. Anglicky zpívající kapela založená v roce 2006 hraje ve složení Albert Černý (zpěv, kytara), Michal Šupák (klávesy, akordeon, vokály), Johnny Cienciala (basová kytara) a Pavel Pilch (bicí). Jejich vystoupení jsou plná bezprostředního projevu a nevyčerpatelné energie, stylově na pomezí indie rocku a post-britpopu. Jejich prozatím poslední cd "Someone With a Slow Heartbeat" produkoval renomovaný londýnský producent Guy Fixsen a britský deník The Guardian o kapele vzápětí napsal: "Čeští Charlie Straight hrají ten typ radostně znějícího britpopu, který samotní Britové zapomněli dotáhnout k dokonalosti." Kapele se dostalo i vřelého přijetí na jejich třech koncertních vystoupeních v průběhu Olympijských her v Londýně. V srpnu roku 2012 hráli v Praze také jako předkapela slavných Red Hot Chili Peppers. Výjimečný koncert z holešovického SaSaZu v dramaturgii Yemiho A. D. nabídl nejen nové aranže, ale také pozoruhodné scénické ztvárnění známých hitů kapely.
Vysílání: 08.10., 20.25 hod., ČT art; Opakování: 12.10., ČT art.

Klobouk dolů Elvis Presley!
Časosběrný portrét krále rock´n´rollu, jehož příběh začal v bájném roce 1956. Unikátní britsko-americký dokument
Elvis Aaron Presley (8. 1. 1935 - 16. 8. 1977) se už během svého života stal americkou legendou. Přitom nikdo z jeho rodiny neměl muzikantské buňky. Elvis se učil poslechem rádia. Brzy si oblíbil gospel, blues, spirituály, rhythm and blues, ale zajímal ho také žánr country. Uvedl se "podmanivým hlasem bělocha, který zpíval jako černoch". Natočil celkem třicet převážně slabých filmů a více než čtyři sta dodnes působivých hitů. Nakonec se stal ve světě rocku a popu světovou jedničkou. Později jeho autoritu uznali i Beatles, Rolling Stones, Bob Dylan a další. Měl vzrušující hlas a jeho vliv na generace zpěváků i stoupenců rock´n´rollu trvá dál.
Vysílání: 08.10., 21.10 hod., ČT art; Opakování: 12.10., ČT art., 14.10., ČT art.

Básníci Evropy - Gino Paoli
Návštěva u básníka a skladatele, jednoho z nejoblíbenějších italských šansoniérů 60. - 70. let 20. století, v jeho milovaném Janově (1996). Režie J. Vašíček
V rámci volného cyklu dokumentárních filmů o nejvýznamnějších poeticko-hudebních osobnostech Evropy se setkáme i s italským šansoniérem, básníkem a skladatelem Ginem Paolim. Velmi oblíbený byl zejména v 60. a 70. letech 20. století. Jeho písně zpívali např. F. Sinatra nebo J. Dean a desky se prodávaly ve statisícových nákladech. Mezi největší hity patří La Gatta (Kočka), Senza fine (Bez konce), Sapore di sale, Sapore di mare (Chuť soli, chuť moře). Zpěvákem a skladatelem populárních písní se stal vlastně náhodou, jak o tom sám hovoří v tomto pořadu. Původně chtěl být malířem. Narodil se v Janově a tomuto krásnému městu na břehu moře zůstal také celý život věrný.
Vysílání: 08.10., 22.15 hod., ČT art

Americký pop
Barvitý příběh proměn americké populární hudby v průběhu dvacátého století ilustrovaný na osudech čtyř generací muzikantské rodiny. Americký animovaný film (1981). Režie Ralph Bakshi (V anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Americký animátor Ralph Bakshi proslul jako průkopník animovaných celovečerních filmů orientovaných na dospělé publikum. V době, kdy animace automaticky asociovala rozjařilé grotesky ze série Looney Tunes či výpravné celovečerní snímky studia Disney, přenášel Bakshi na plátna fantaskní příběhy, které reflektovaly dobovou popkulturu, promlouvaly o společenských problémech, nebo prostě jen přenášely diváky do psychedelicky fantaskních světů. Po kultovním debutu Fritz the Cat (1972) svou pozici uznávaného animačního experimentátora a vizionáře upevnil snímky Heavy Traffic (1973) a Coonskin (1975), jež také zachycovaly ruch velkoměstského nočního života a duch nespoutané doby. Po dvojici titulů z fantastických žánrů - mixu sci-fi a fantasy Wizards (1977) a adaptaci Pána prstenů (1978) - se Bakshi vrátil zpět do městského prostředí osobnějším projektem Americký pop. Snímek sleduje čtyři generace rodiny rusko-židovských imigrantů v USA a jejich snahy stát se hvězdami hudebního světa. Souběžně pak vypráví o proměnách americké populární hudby v průběhu dvacátého století. Díky svému statutu uznávané autorské osobnosti dokázal Bakshi pro film levně získat práva na zahrnutí populárních hitů od velikánů jako Bob Dylan, Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Doors, George Gershwin, The Mamas & the Papas, Herbie Hancock či Lou Reed. Stejně jako v Pánovi prstenů i tentokrát Bakshi při natáčení použil techniku rotoskopie, kdy jsou herci či objekty v pohybu nejprve nasnímáni klasickou kamerou a následně okénko po okénku překresleni. Díky tomu získávají fluidní a organický rozměr, jemuž se běžná okénková animace zpravidla vyhýbá.
Vysílání: 08.10., 23.40 hod., ČT art.

Bigbít
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Úplné začátky rock´n´rollu a bigbítu na Slovensku až po M. Žbirku (1998). Režie Z. Suchý
Počátky 60. let byly na Slovensku v bigbítovém světě poměrně skromné. Velkou výhodou byla blízkost Vídně, odkud pronikaly do Bratislavy gramofonové desky. O atmosféře 60. let hovoří P. Lipa, K. Peteraj, J. Lehotský a jiní. Představení Lasici a Satinského Bumerang. Setkávání na bratislavském Korze, v bratislavském vysokoškolském V-klubu. Skupina Buttons a inspirace Rolling Stones, skupina Gentlemen a J. Lehotský. Hudební začátky M. Žbirky v rodinném kruhu a kapela Modus.
Vysílání: 11.10., 20.25 hod., ČT art; Opakování: 13.10., ČT art.

Večerní rockování Dave Gahan v Basileji
Včera i dnes Depeche Mode, znovu rock jako býk
Dave Gahan, přední člen skupiny Depeche Mode, hudebně dospěl a poznal, jak podstatná je v jeho projevu esence blues. Sám říká, že ho ovlivnili také Miles Davis a John Coltrane. Přiznává: "Nepatřím mezi muzikanty, kteří poslouchají výhradně hudbu. Jsem totiž filmový maniak. Celé hodiny sleduji černobílé filmy. Jestli chcete nějak interpretovat moji hudbu, tak to jsou do zvuků přenesené emoce z těch filmů. Málokterá deska mě dokáže inspirovat, ale filmové vizuální vjemy ano. Dokonce nejen velké filmové umění nebo dneska už vyšumělá zábava. Včetně prachmizerně natočených filmů. Prožívám je od začátku do konce. Když už si mám vybrat, tak bych zvolil filmy, které se odehrávají v New Yorku."
Vysílání: 11.10., 21.55 hod., ČT art; Opakování: 12.10., ČT art., 16.10., ČT art.

7.10.2013 06:10:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...