zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 31. týdne

Suzi Quatro

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Suzi Quatro
Koncert populární anglické zpěvačky a její skupiny v pražské Sportovní hale (1979). Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. Americká zpěvačka a baskytaristka Suzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio, se narodila 3. června 1950 v Detroitu, ve státě Michigan. Ve svých 14 letech založila se svými sestrami skupinu Suzi Soul & The Pleasure Seekers. O rok později jim vyšel první singl. V roce 1967 působily a vystupovaly ve Vietnamu. Pak Suzi Quatro vedla se svou sestrou Nancy skupinu Cradle.

V roce 1970 přicestovala do Anglie na pozvání producenta Mickieho Mosta a o dva roky později jí vyšel první singl – Rolling Stone. Druhý měl název Can The Can (od autorské dvojice N. Chinn - M. Chapman) a obsadil první příčku anglické hitparády. Zpěvačka se stala hvězdou hard rocku. Následovaly další hity, například 48 Crash (1973) nebo Devil Gate Drive (1974). Po jisté pauze měla další velký hit „If You Can´t Give Me Love“ (Pokud mi nemůžeš dát svou lásku), který zpívala mj. při svém pražském recitálu společně s písní Stumblin' In (Omámený) v duetu s Chrisem Normanem. V době pražského koncertu (1979) se výrazně přikláněla k popu. Kromě koncertů se Suzi Quatro objevuje v hereckých rolích, například seriál Happy Days.
Vysílání: 28.7., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 29.7., ČT art

Melody Gardot: Live
Charismatická zpěvačka a její jazzové šansony (Premiéra). Je to blondýnka s kontraaltem, která klame tělem. Vypadá jako herečka. Studovala módu a dobře kreslila. V devatenácti letech nadějnou návrhářku z kola srazil Jeep Chevrolet, odhodil ji na druhou stranu silnice a Melody utrpěla vážné zranění hlavy, mozku, ztratila paměť a po několikanásobném zranění pánve nemohla chodit. Strávila osm měsíců v nemocnici a podstoupila všechna možná vyšetření i operace, stále nedokázala číst, nedokázala si rozpomenout, natož se pohnout. Lékaři jí doporučili, aby se soustředila na nějakou svou zálibu. Melody si vzpomněla, že hrávala na kytaru. A tak složila svou první píseň – plnou bolesti, plnou citů, otázek. Bylo to jako autoterapie. Smutná skladba za doprovodu jemných tónů kytary rozezněly její touhu zpívat ještě mnohem víc! Což bylo zvláštní, nikdy předtím nezpívala a chtěla se původně živit módou! Hudba jí navrátila chuť do života a dodala energii k tomu, aby se znova pokusila vstát a naučila se chodit. Rehabilitace třikrát denně pomáhaly pomalu, ale chůze ve vodě, která ji nadnášela, přinesla prvních pár krůčků! „Tehdy jsem si koupila dost drahé saténové lodičky na tango a dala si je k posteli. Celé dny jsem jim opakovala, že je jednou prošlapu do zničení, že s nimi naběhám kilometry,“ směje se dnes Melody Gardot. To už měla v repertoáru pár balad a z jejího srdce tak odešel smutek a nechuť žít. První krůčky následovaly další a Melody nakonec mohla jít domů. V té době dala jen tak pro radost svých pár songů na server MySpace.com a v návaznosti na to si poprvé zazpívala živě před publikem na jazzovém festivalu. A veřejnost na tak hluboké emoce slyšela a slyšeli na ně i lidé z nahrávacích společností. Po dvou letech od tragické nehody vydala své první album s názvem Worrisome Heart (Rozechvělé srdce). S úspěchem příliš nepočítala. Chtěla se jen vyzpívat z bolesti, nepotřebovala obdiv a lítost lidí. O to víc ji však překvapilo, když během pár týdnů její CD zmizelo z pultů prodejen. Prodala víc, než čekala! Možná ji lidé chtěli jen podpořit v těžkých dobách, možná byla vážně dobrá!
Dnes je Melody Gardot dobře známou jazzovou zpěvačkou, která se stále decentně přidržuje holí, nosí pouze černé brýle, neboť jí nehoda poškodila zrak a stále si moc nevybavuje ze své minulosti. Pořád musí používat stimulátor, který v jejím mozku vyvolává alfa vlnění a tím přináší pohodu. Ale je šťastná a objevila to nejcennější – smysl života. Ten se ukáže většinou vždy, když už to začínáme vzdávat... Saténové střevíčky nakonec prošlapala, jak slíbila!
Vysílání: 29.7., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 31.7., ČT art

Divné století
Jaromír Nohavica a televizní ztvárnění jeho Desky roku 1996 nazvané Divné století. Spoluúčinkují: R. Pastrňák, K. Plíhal, Z. Vřešťál, V. Sázavský, M. Nytra a další (1996). Režie V. Fatka
Vysílání: 31.7., 20.25 hod., ČT art
Opakování: 01.8., ČT art., 04.8., ČT art

20.7.2015 13:07:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři klasika v komediálním hávu

Tři mušketýři (plakát)

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Duma celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...