zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zululand Gospel Choir - nefalšovaná Afrika v Praze

Zululand Gospel Choir

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 1. října 2015 jsme v Royal Theatre v Praze byli svědky vystoupení, ze kterého přímo čišela pravá nefalšovaná živočišná energie – jednalo se o koncert jihoafrického souboru Zululand Gospel Choir. Akce se uskutečnila pod záštitou velvyslankyně Jihoafrické republiky v Praze, Její Excelence Franki Verwey a navazovala na akci z předchozího večera, kterým byl Koncert míru v Lucerna Music Baru. Těmito vystoupeními v Praze chtěli aktéři prostřednictvím hudby šířit myšlenku lásky, tolerance a míru.
Zululand Gospel Choir založili v roce 2006 pánové Franklyn Mkhize a Alfred Banda a tvoří jej dvacet výjimečných zpěváků ve věku od 18 do 35 let převážně z chudých oblastí Kwazulu Natal, kterým zpěv doslova zachránil život.

Sbor doprovázela jejich pětičlenná kapela. Z původně neznámého hudebního tělesa se během několika let stalo seskupení, které je dnes jedním z nejznámějších v Jihoafrické republice. Zululand Gospel Choir nás strhnul svojí opravdovostí, osobitou, pro nás nenapodobitelnou barvou černošských hlasů a po celý večer nevyčerpatelnou studnicí energie. Akce začala hymnou Jihoafrické republiky. Postupně skoro všichni členové vystoupili se svými sólovými čísly a předvedli nejen pěvecké schopnosti, ale také přirozený a spontánní taneční projev. Tímto vytvořili pestrost, díky které se nikdo neměl čas ani minutu nudit. Když už mluvíme o pestrosti, velmi hezké byly také kostýmy s barevnými africkými prvky. Naše české rádoby gospelové sbory by se měly přijít inspirovat, protože se jednalo o vystoupení pěvecké přirozeně doplněné energickým tancem, který u českých gospelových sborů ani z desetiny nevidíme. Nejvíce akční byl samotný dirigent Franklyn Saggitarius Mkhize, který při dirigování tančil, několikrát vyskočil metr i více nad povrch jeviště, běhal nahoru a dolů po schodech. Příjemným doplněním koncertu byl reggae umělec z Keni Fireson Bantu, který zazpíval dvě písničky.

Zároveň v průběhu večera několikrát vystoupila česká zpěvačka Lucie Nozizwe se svým vokálním doprovodem. V minulosti vystupovala tato umělkyně pod uměleckým jménem Lucie Africa, poté prý ji její přátelé z JAR začali říkat Nozizwe, což znamená v jazyce Zulu „Matka národů“. V jejím podání jsme slyšeli tradiční africké písně a také skladby bojovnice za lidská práva Miriam Makeby. Lucie zpívala v jazycích Zulu, Xhosa i dalších afrických jazycích. Při vší úctě k její snaze šířit africkou kulturu v Evropě a svými projekty pomáhat ke sblížení národů, vedle pravých Afričanů nepůsobila autenticky a samostatný recitál by jí určitě slušel více. Po hudební a umělecké stránce to na mě mělo účinek, jako když si vedle sebe na jednu stěnu pověsíte originální obraz a jeho – byť kvalitně namalovanou - kopii. Naopak v Africe se může jevit jako velice atraktivní, když jejich písně interpretuje blonďatá Evropanka.
Pokud k nám soubor Zululand Gospel Choir v budoucnu zavítá, slyšet a vidět je zpívat a tančit byl ojedinělý a silný zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít.

Psáno z koncertu 1. 10. 2015, CONERT4PEACE v rámci projektu Ve jménu lásky – hudbou pro více tolerance, Royal Theatre Praha.

19.10.2015 16:10:40 Alena Kunčíková | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Recenze

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab ...celý článek


Anna K. představila svoje Údolí včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc celý článek

další články...