zvláštní poděkování
Volný.cz

Kytara napříč žánry slaví dvacáté narozeniny

Dave Goodman

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Letos dvacetiletý festival Kytara napříč žánry od 14. října 2017 míří do koncertních sálů v Praze, Táboře, Pardubicích, Havlíčkově Brodě a na řadu dalších míst. Vedle standardního koncertního repertoáru uslyšíme zažité americké blues, špičkový bluegrass, jazz, rock i pop. Kromě klasické koncertní kytary a akustických kytar různých typů se rozezní bohatou zvukovou škálou i mandolína.
Kytara napříč žánry letos přivítá renomovaného kanadského kytaristu s bluesovými kořeny Davea Goodmana, jehož brilantní a nápaditou hru kdysi ocenil i na chválu konkurentů jinak skoupý legendární John Lee Hooker.

V Praze na festivalu oslaví sedmdesátku legendární italský kytarista Carlo Domeniconi, vystoupí i japonští kytaristé Kozo Tate a Ichiro Ohashi či žák slavného Tommyho Emmanuela, stále populárnější mladý Australan Joe Robinson žijící dnes v USA, vítěz soutěže Austálie hledá talent. Mandolinista Radim Zenkl spojí síly s kytaristou Beppe Gambettou, které spojuje dlouhá léta láska k bluegrassu, v němž se dnes řadí k absolutní špičce.
Vedle zahraničních hostů vystoupí plejáda českých kytarových mistrů v čele s legendárním Jiřím Jirmalem a renomovaným Pavlem Steidlem. Zahraje vítěz loňské kytarové soutěže Svazu autorů a interpretů Adam Pavlíček, Pražský komorní kytarový orchestr, českoamerické Vince Agwada Trio a do strun se opře i hrající „kapitán“ festivalu Kytara napříč žánry Stanislav Barek. Úplný závěr přinese s časovým odstupem netradiční dramaturgický krok: v lednovém večeru zvaném México Mágico zazní spojení tradičních mexických Mariachi písní a originálních vintage aranží taneční hudby.
Ve spolupráci s velvyslanectvím Mexika podpoří festival benefičním koncertem Mexiko, které bylo postiženo rozsáhlým zemětřesením. Bližší informace budou zveřejněny na webových stránkách a Facebooku ihned jak budou k dispozici bližší informace.
Předprodej vstupenek na www.kytaranapriczanry.cz/tiketbox.php nebo přes e-mail standa.barek@volny.cz. Více informací na www.kytaranapriczanry.cz a na Facebooku www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Kromě sedmi prestižních koncertních míst v Praze zavítá festival do Černošic, Dolní Poustevny, Havlíčkova Brodu, Berouna, Tábora, Varnsdorfu a Chýně. Již popáté proběhne v Pardubicích kytarová soutěž Svazu autorů a interpretů. „Jsem rád, že můj nápad založit festival, který by se věnoval kytaře jako sólovému nástroji, který je doma v nepřeberném množství stylů a žánrů, se osvědčil a funguje i po dvaceti letech.” říká zakladatel a pořadatel festivalu Stanislav Barek, sám aktivní profesionální kytarista, a dodává: „Jsem rád, že dramaturgie letošního festivalu ukáže jak naší špičku, tak světově proslulé hvězdy i talenty na startu slibné kariéry, bez ohledu na žánry. Vedle doyena evropské kytary, vitálního dvaadevasátníka Jiřího Jirmala či respektovaného Pavla Steidla, uslyšíme mladého kytaristu Adama Pavlíčka či australskou vycházející hvězdu Joe Robinsona. Těším se také na mistra mandolíny Radima Zenkla i na náš první mexický večer, který jubilejní ročník festivalu uzavře mimořádně až v lednu.”
Kytara napříč žánry svojí dvacetiletou usilovnou a tvořivou prací spojuje nejen interprety, hudební styly a žánry, ale také posluchače z metropole, okresních měst i menších sídel, jejichž malé koncertní sálky oplývají stejně vřelou atmosférou, jako zavedené koncertní síně.

9.10.2017 15:10:40 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Články v rubrice - Festivaly

Hudební festival Liveurope v Palác Akropolis

Tamino

Do Paláce Akropolis míří velké objevy evropské hudební alternativy 20. září 2018 proběhne festival Liveurope. ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 39. týden

Zora Jandová

Miroslav Donutil opět v Lucerně
Senzační historky skvělého vypravěče a herce (2006). Kamera J. Lebeda. Reži celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Lípa Musica začala s Magdalenou Koženou

Magdalena Kožená

V pondělí 17. září byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica dlouho oček celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Velikáni filmu... Johnny Depp

Johnny Depp (Rumový deník)

Cry-Baby
Spořádaná dívka z dobré rodiny se zamiluje do ostrého hocha v podání Johnnyho Deppa. Americký muzi celý článek

další články...