zvláštní poděkování
Volný.cz

Portrét Petr Skoumal

Petr Skoumal

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Petr Skoumal
Portrét skladatele, textaře, zpěváka a tvůrce populárních scénických koláží, jenž by v těchto dnech oslavil 80. narozeniny (1994). Kamera A. Šopov. Režie V. Kučera. Petr Skoumal (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014) se v populární hudbě uplatnil v řadě profesí – byl především hudebním skladatelem a textařem, ale vystupoval i jako klavírista a zpěvák. Věhlas si získal také autorskou tvorbou písní pro děti, která oslovuje řadu generací.
Umělecké vzdělání získal na Pražské konzervatoři, kde se věnoval studiu dirigování, poté přešel na brněnskou JAMU, na níž absolvoval v oboru řízení sboru.

V šedesátých letech se věnoval především komponování scénické hudby a spolupracoval s Československým rozhlasem. Populární osobností se stal v polovině dekády, kdy začal vystupovat s Janem Vodňanským v Redutě a posléze v Činoherním klubu. Právě zde se v roce 1969 zrodily scénické koláže, které propojovaly básně, písně a parodické scénky a svým obsahem reagovaly na tehdejší politickou situaci. Na počátku normalizace se oba tvůrci stali nepohodlnými a jejich inscenace byly zakázány. Skoumal musel odejít z Činoherního klubu, kde předtím působil i jako režisér a hudební dramaturg, a bylo mu zapovězeno rovněž účinkování v rozhlasu a televizi. Vystupoval poté jen příležitostně na okrajových scénách.
Na počátku 80. let se Skoumal začal plně věnovat vlastní tvorbě a v tomto období vznikla řada dodnes populárních písniček pro dětské i dospělé posluchače. Jeho scénická hudba doprovodila řadu divácky úspěšných snímků, především těch, za nimiž stála autorská dvojice Smoljak–Svěrák (Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící či Rozpuštěný a vypuštěný). Do povědomí však vstoupila především jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, ...A je to!). Opět se začal více objevovat na veřejných vystoupeních jako člen bigbítové kapely Etc... Vladimíra Mišíka. V devadesátých letech bylo jeho největším tvůrčím úspěchem album dětských písní Kdyby prase mělo křídla, které získalo platinovou desku a vzniklo z něj i divadelní představení, které se udrželo na repertoáru řadu let a vidělo jej přes 120 000 diváků. V posledním tvůrčím období se věnoval především hudební spolupráci s divadelními scénami, mezi něž patřilo především Divadlo v Dlouhé, Činoherní klub a Národní divadlo.
Televizním portrétem z roku 1994, jenž představuje rozsah Skoumalovy tvorby a jeho neuvěřitelnou činorodost, si připomínáme 80 let, která uplynula od jeho narození.
Vysílání: 01.3., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 06.3., ČT art

19.2.2018 17:02:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

První dáma country music

S. Spaceková (První dáma country music)

První dáma country music
Životní příběh Loretty Lynnové, slavné country zpěvačky. Americký film oceněný Osc ...celý článek


Les Misérables – koncert z Londýna

Les Misérables – koncert z Londýna

Les Misérables – koncert z Londýna
Dvacet tisíc diváků v hledišti, desítky hvězd na jevišti. Oslava 2 ...celý článek


Pocta Karlu Hálovi

Karel Hála

Pocta Karlu Hálovi
Koncert k uctění fenomenálního zpěváka českého popu a swingu u příležitosti jeho nedožit ...celý článek


Koncertní záznam J.A.R. – Eskalace dobra

J.A.R. – Eskalace dobra

J.A.R. – Eskalace dobra
Koncert kapely J.A.R. v brněnském klubu Fléda završující úspěšnou šňůru k hud ...celý článek


13. komnata Olgy Matuškové

13. komnata Olgy Matuškové

13. komnata Olgy Matuškové
Zpěvačka, která stála čtyřicet let po boku Waldemara Matušky, se musela vyrovnat ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Všechny báječné věci v bytovém divadle

Daniel Krejčík (Všechny báječné věci)

Sychravé podzimní počasí a blížící se zima dost možná někomu ubírají na optimismu a chuti do života. Vydatnou celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Prag_Kassel: Hybridní nesnáze v Galerie NoD

Prag_Kassel: Hybridní nesnáze v Galerie NoD

Výstava Prag_Kassel: HYBRIDNÍ NESNÁZE rozvíjí existující spolupráci ateliéru Dušana Zahoranského a Pavly Scera celý článek

další články...