zvláštní poděkování
Volný.cz

Hana Zagorová - Uklidnění v niterné zpovědi

Přebal alba Já nemám strach

autor: Anna Kovacic  

zvětšit obrázek

Po dvou albech silných osobních zpovědí (Vyznání, 2014 a O lásce, 2016) přichází Hana Zagorová s novinkou Já nemám strach. Ryzí šansonové album nabízí jedenáct původních písní, jednu převzatou, ovšem s textem samotné interpretky (Cizí (U-Turn/Lili)). V plejádě autorů dominují osvědčení tvůrci jako Radůza, Jiří Březík, Václav Kopta či Martin Chodúr. Nově se na albu objevují autoři Marek Ztracený, Hynek Toman, Pavel Buňata, Kuba Kubín a Ondřej Ládek. Pro album je charakteristický rukopis celkového aranžmá
Daniela Hádla, který dokáže přesně časovat, míchat hudební emoce. Je znát, že s interpretkou spolupracuje ve vynikajícím souznění.

„Všichni neustále řeší věk…“ V úvodním verši Hana Zagorová jasně a bez vytáček prozrazuje záměr celého alba v titulní písni Já nemám strach (hudba a text Marek Ztracený). Okolností a důvodů, z čeho nemít strach, je kolem nás nepřeberné množství. Sama zpěvačka si svých malých i velkých strachů zažila dost a dost. Otázkou zůstává důraz na ich-formu konstatování. Samotné „Nemám strach“ by znělo jemněji a hlavně empatičtěji. Důraz na „já“, nemusí být ve výsledku vnímán jako osobnostní punkt, ale spíš silnější energetické nabití. Přesvědčení sebe sama o tom, že mám sílu překonat těžkosti, a tato síla nepatří jen mně, ale přeneseně i ostatním posluchačům.
Texty na albu nabízejí silné metafory. Zajímavostí je na jednu stranu generační různorodost autorů, na druhou pak pomyslná celistvost osobní zpovědi v každé skladbě. Například Kuba Kubín, nejmladší zástupce z autorského týmu, představuje slovní čistotu. Ve skladbě Lásko nádherná, nabízí posluchači celoživotní cestu s láskou („Zkus láskou plout, a nechoď z cesty cest, to břímě budeš nést…“). Jemu patří i závěr alba, skladba Ať mír nás provází. Spojení „Ať mír“ může evokovat reminiscenci ke skladbě Marty Kubišové, ale v každém případě představuje spojení s láskou („Chci milovat víc… Chci navěky snít… Časem na zdech zbude bez omítky, Jenom prach po létech…“). Radůza nabízí citlivost skladatelky a textařky, ta se projevuje v hlubokých obrazech, někdy protikladných. Ve skladbě Anděl strážný stupňuje prázdnotu, chlad a odosobnění („Dvě vločky sněhu…V automatu telefonním… Loňský čas zapraštěl…“). V podobné chladnosti a sobeckosti pokračuje v dravé skladbě Král Mejdanů.
Marek Ztracený zachytil v textech niternou osobní zpověď zpěvačky. O titulní písni Já nemám strach jsme se již zmínili výše. Na tuto skladbu navazuje Jsem jaká jsem, ta je bohatá i po hudební stránce, plná energie („A nikdy nebude to jinak… Nechodím s davem…“. Hana Zagorová ve skladbě Cizí (Hudba i text Olivier Cousier, Simon Buret) klade v textu důraz na jistotu vztahu, jak se vyrovnat s rozchodem, nebo i odchodem („Probudit se z léta do vánic… Na polštáři cizí vlas…“) Ve výběru slov je stručná a úderná, přesně vystěhuje rozpoložení zasaženého člověka vnitřním nezdarem.
Interpretačně je ve všech skladbách zpěvačka vyrovnaná, emočně jistá, s přesně cílenou barvou a intenzitou hlasu. Zajímavý rámec ve skladbě Lásko nečekaná tvoří sbor, je přesným důrazem k danému poselství. Rukopisně jasným a nezaměnitelný v textu i hudbě je Martin Chodúr. Nástrojově dominuje klavír v interpretaci samotného autora, ve skladbě zazní i harmonika, předpokládám, že syntetizátorová, tedy z magické krabičky. Ve zpěvu převládá jímavá hlasová dynamika. Pravda z vína, autor Ondřej Ládek, vede skladbu v kytarovém sólu. Toho se mistrně ujal Igor Ochepovsky (můžeme ho slyšet ve skladbách Já nemám strach, Není taková, Cizí a Jsem jaká jsem). Pavel Trojan a Václav Kopta v písni V obratníku Raka přitáhnou posluchače zejména nosným klavírním doprovodem („Život se zrcadlí v mé tůni… Smůla nebo zrada?..“. Rak chodí pozpátku, ohlédnutí, návraty ve vzpomínkách a vše uzavírá gradující klavír.

Hana Zagorová předává v tomto posledním CD nejen interpretační jistotu, ale zejména charisma. Kouzlo jejího nezaměnitelného hlasu je skutečně přitažlivé, zejména když vysílá texty v podstatě ve formě zpovědi. Ta není nějakou vykřičenou exhibicí. Interpretka dané zpovědi dává obecné poselství. Osobně nemám strach, že by tento projekt tuctově zapadl. Naopak, album Já nemám strach si určitě najde místo u většiny posluchačů. Vzkazy promlouvají ke všem, kdo se nacházejí v jakémkoli zlomu věkové osy. Velký dík za tento uklidňující dar…

Tracklist: Já nemám strach, Anděl strážný, Není taková, Lásko nádherná, Král mejdanů, Cizí (U-Turn (Lili), Jsem jaká jsem, V obratníku Raka, Pravda z vína, Balada, Lásko nečekaná, Ať mír nás provází.
Více o albu - www.supraphonline.cz.

24.9.2018 00:09:10 Josef Meszáros | rubrika - Recenze