zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dlouhý potlesk v Slovinském národním divadle

Stanislav Moša ve Slovinském národním divadle

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V pátek 4. října 2019 ocenilo slovinské obecenstvo ve městě Maribor práci brněnských umělců dlouhým potleskem ve stoje. Stanislav Moša tak navázal na loňský úspěch, kdy ve Slovinském národním divadle připravil muzikál Titanic. Oboustranná spokojenost přinesla další projekt, tentokrát byl Moša přizván, aby se ujal režie jedné z nejslavnějších klasických operet vídeňského „krále valčíku“ Johanna Strausse ml., Netopýr (ve slovinštině psáno Netopir).
Společně s režisérem Mošou se na inscenaci podíleli i další osvědčení brněnští umělci – kostýmy jsou dílem Andrey Kučerové, o choreografii se postarala Aneta Majerová, scénu vytvořil Petr Hloušek a ožila ve světlech Davida Kachlíře. Ve slovinských rukou zůstalo hudební nastudování, kterého se ujal dirigent Simon Robinson a sbormistryně Zsuzsa Budavari Novak.

Premiérový večer rozehráli slovinští herci před vyprodaným sálem příjemně rozvernou a lechtivou komedii zahalenou do nádherných Straussových melodií, hraných živým a přesným orchestrem. Zahraniční hosty jistě potěšily titulky v anglickém a německém jazyce. V hlavních rolích se představili vynikající Martin Sušnik (Gabriel von Eisenstein), Andreja Zakonjšek Krt (jeho žena Rosalinda), Nika Gorič (jejich komorná Adela), Luka Brajnik (ředitel věznice Frank) a Jaki Jurges (Dr. Falke).
Zcela první uvedení operety Netopýr se konalo v roce 1874 ve vídeňském Theater an der Wien a mělo takový úspěch, že se záhy objevil na nejvýznamnějších světových jevištích, za kterých od té doby již nezmizel. Příběh vypráví v klasickém tříaktovém schématu o vtipné „pomstě“ dr. Falkeho za silvestrovský žertík, při němž jej Gabriel nechal ráno přes celé město běžet v kostýmu netopýra. Dr. Falke vymyslí odplatu – a ta mu vyjde znamenitě: pozve Eisensteina na ples k princi Orlovskému místo jeho nástupu do vězení a zároveň tajně přizve i jeho komornou Adélu vydávající se za umělkyni, jeho manželku převlečenou za uherskou hraběnku a ještě k tomu samotného ředitele věznice Franka. Díky tomu se rozehrává vtipný kolotoč zápletek obohacený známými melodiemi v rytmu valčíku i čardáše; a jak se nakonec ukáže, za všechno vlastně nemůže nic jiného než šampaňské. Netopýr nabízí vzácné pěvecké a herecké příležitosti, dobře vystavěný příběh a kvalitní humor, který – jak dosvědčilo i slovinské obecenstvo – baví i po více než 200 letech!

8.10.2019 12:10:10 Redakce | rubrika - Zprávy