zvláštní poděkování
Volný.cz

Vladimír Merta - 75 let

Vladimír Merta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

...jedna židle přebývá
Loučení s Karlem Krylem pohledem písničkáře a režiséra Vladimíra Merty, který dnes slaví 75. narozeniny (1994). Předčasný odchod písničkáře Karla Kryla zarmoutil v roce 1994 velkou část národa. Jeho pohřbu v Břevnovském klášteře se zúčastnily významné osobnosti nejen z řad jeho hudebních souputníků. Mezi nimi byl i Vladimír Merta, významný představitel českého folku, jenž se rozhodl tuto událost zachytit objektivem a nechat účastníky upřímně zavzpomínat na jedinečnou osobnost, která již v době loučení byla legendou. Prostor dal také vlastní výpovědi Karla Kryla o porevoluční realitě a jeho písním, jež spontánně zněly i během samotné tryzny. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti 75. narozenin Vladimíra Merty (*20. 1. 1946), jenž se kromě hudební tvorby prosadil také jako dokumentarista a tvůrce animovaných filmů.
Vysílání: 20.1., 17.45 hod., ČT2

Krásný ztrátyVšestranný umělec Vladimír Merta, jenž dnes oslaví 75. narozeniny, a bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník v baru Michala Prokopa (2001). Režie T. Kopáčová. Na první pohled by se mohlo zdát, že si špičkový vědec a rozevlátý umělec nebudou mít co říct. Bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník vás ale spolu s písničkářem, pedagogem, režisérem a mužem mnoha dalších řemesel Vladimírem Mertou přesvědčí o opaku. Jak daleko má věda k reálnému životu a jak ji vnímá společnost? Není přemíra talentů pro člověka spíš nevýhodou než výhodou? Je rozdíl v tom, jak se na českou společnost dívá umělec a vědec? To všechno se tentokrát dozvíte v baru Krásný ztráty u Michala Prokopa. Pořadem připomínáme dnešní 75. narozeniny Vladimíra Merty, jehož folková hudební tvorba se stala v období normalizace jedním ze symbolů občanského odporu. Vyjadřuje se písní, ale své vidění považuje spíše za filmové. Proto také vystudoval FAMU a další významným polem jeho tvorby se stal animovaný film a dokument. Vystudoval však také architekturu na ČVUT, působil v divadle, po roce 1989 se stal nakladatelem a pedagogem na poli kulturologie.
Vysílání: 20.1., 18.00 hod., ČT2

František Nebojsa
Trochu strašidelná pohádka Jana Wericha nejen pro děti v kresleném filmu scenáristy, skladatele a režiséra Vladimíra Merty, který právě slaví 75. narozeniny (1984). Výtvarník R. Štorkán. Kamera Z. Pospíšil, J. Ševčík. Animovaná pohádka Jana Wericha pro dospělé o Františku Huťáskovi, který se neuměl bát, a i když prožil noc ve strašidelném hostinci, bát se nenaučil. Humorná pohádka, kterou s kouzlem sobě vlastním vypráví Jan Werich. Pohádek z jeho knihy Fimfárum se později chopily významné osobnosti českého animovaného filmu. Tentokrát uvádíme animovaný snímek z roku 1984, pro nějž scénář, hudbu a režii vytvořil Vladimír Merta, u příležitosti jeho 75. narozenin.
Vysílání: 20.1., 18.30 hod., ČT2

Blues ze Staré Pekárny
Vladimír Merta, který oslaví 75. narozeniny, nikdy nebyl ortodoxním interpretem blues, jeho písničkářská tvorba však s tímto žánrem niterně souzní (2008). Režie V. Fatka. Vladimír Merta, který oslaví 75. narozeniny, patřil už na konci 60. let k nejrespektovanějším hudebníkům tehdejšího Československa. Svůj debut Balades de Prague natočil na sklonku 60. let ve Francii, později patřil k polooficiálním autorům, kterým režim výrazně bránil v koncertních i nahrávacích možnostech. Mertův osobitý styl hry na strunné nástroje (vedle akustické a elektrické kytary ovládá Merta bravurně také loutnu) si získal zejména v 80. let řadu příznivců napříč hudebními žánry – Merta v té době vystupuje jak na folkových, tak na rockových festivalech. Tohoto písničkáře i teoretika písňového textu nikdy nebylo možné považovat za bluesového hráče, nicméně bluesové prvky se v jeho autorské tvorbě vždy nacházely: byly přítomny jak v použitých stupnicích a kytarových ozdobách, tak především ve vnitřním pojetí písničkářské tvorby. Stručně řečeno: Mertovo blues je patrné v textech a spontánních improvizacích daleko více než v melodiích či formě. V současné době doprovází Mertu bubeník Martin Rychta – vyhledávaný interpret, který se v nedávné době podílel např. na rockových nahrávkách Vlasty Třešňáka nebo na rytmické world-music skupiny Pod černý vrch. Během koncertu došlo i na krátký, lidovou hudbou a tradičním blues ovlivněný jam-session s moderátorem pořadu, slovenským bluesmanem Jurajem Turtevem.
Vysílání: 21.1., 22.55 hod., ČT art

Ach, ta povznášející hudba
Hudba dovede povznášet to dobré i špatné v nás (1987). Animovaný film hudebníka, letošního jubilanta Vladimíra Merty, výtvarníka Vratislava Hlavatého a režiséra Jiřího Tyllera. Muž mnoha uměleckých profesí: vystudovaný inženýr-architekt (ČVUT) a filmový režisér (FAMU), písničkář, hudebník, publicista a spisovatel, to všechno je Vladimír Merta, který se letos dožívá 75 let. Nejznámější je jeho tvorba písničkáře, jenž od šedesátých let vystupoval převážně po klubech a v menších sálech, a svými písněmi překážel komunistickému režimu (Kecy...). V osmdesátých letech pracoval ve větší míře na animovaných filmech jako režisér i autor. K jeho letošnímu výročí uvádíme film Ach, ta povznášející hudba, na němž spolupracoval po hudební stránce.
Vysílání: 21.1., 23.40 hod., ČT art

11.1.2021 16:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 02 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Take That: Odyssey - Greatest Hits Tour

Take That: Odyssey - Greatest Hits Tour

Take That: Odyssey – Greatest Hits Tour
Velkolepá koncertní oslava 30letého výročí působení slavné br ...celý článek


Hudební tipy 3. týden

Dotty, Lipa a Greg James (Sounds Like Friday Night )

Na kus řeči
Láska nebeská v pořadu Miroslava Donutila. Dvě stálice českého popu, Waldemar Matuška a Eva Pil ...celý článek


Příběhy světové hudby - Nirvana

Nirvana – Nevermind

Take That: Odyssey – Greatest Hits Tour
Velkolepá koncertní oslava 30letého výročí působení slavné br ...celý článek


Slavná šansoniérka Dalida

Dalida

Dalida
Nedokázala žít bez zpěvu a bez lásky. Příběh slavné šansoniérky, jejíž písně si zpívají celé generac ...celý článek


Čechomor 30 let

Čechomor

Čechomor 30 let
František Černý a Karel Holas na výletě za barvitou historií kapely, která se zas a znovu n ...celý článek


Slavná alba - Songs From The Big Chair

Přebal alba Songs From The Big Chair

Slavná alba: Tears for Fears - Songs From The Big Chair
Příběh vzniku jednoho z nevýraznějších alb hudební ...celý článek


Slash: Made In Stoke

Slash: Made In Stoke

Slash: Made In Stoke
Koncert charismatického kytaristy s nezaměnitelnou vizáží i stylem hry. Návrat domů. T ...celý článek


Koncert k nedožitým narozeninám Jiřího „Dědka“ Šindeláře

Michal Šindelář

Můj táta Dědek
Koncert k nedožitým 70. narozeninám baskytaristy skupiny Katapult Jiřího „Dědka“ ...celý článek


Hudební tipy 2. týden

Sounds Like Friday Night

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s osobností české hudební scény Michalem Hrůzou (2018). Režie L. Cm ...celý článekČasopis 02 - sekce

DIVADLO

Švandovo divadlo uvede online premiéru

Natálie Řehořová a Nataša Bednářová

Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? I o tom vyp celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Národní divadlo spustilo svůj podcast

Opera - podcast

S příchodem roku 2021 spustilo Národní divadlo podcastový kanál nazvaný jednoduše: Národní divadlo. Jeho cílem celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 3. týden

Pardubice, Pernštejnové – stavebníci

Mýty a fakta historie - Divy starověku (2/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná p celý článek

další články...