zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alenka v říši divů: každý si najde svůj poklad

Anna Julie Slováčková (Alenka v říši divů)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V roce 1865 se zrodila úžasná a výjimečná kniha ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ. Matematik a logik Lewis Carroll zaznamenal příběh tvrdohlavé Alenky, která svérazně řeší problémy obyvatel v říši divů. Jan a Alena Pixovy se rozhodli tento příběh převyprávět formou stejnojmenného muzikálu, který byl v premiéře uvedený 8. září 2022 na scéně Hudebního divadla Karlín. Jeviště se záhy proměnilo v divoucí les spolu se stavebnicovým hradem, palácem, jeskyní, komnatou nebo audienční síní, jak chcete. Alenka, která má zítřejší den oslavit šestnácté narozeniny se díky dvojnici malé Alence ocitne ve zmíněné říši divů, kterou má podle věštby osvobodit z moci Srdcové královny.

Autoři scénáře Alena Pixová a Jan Pixa vytvořili velmi poutavý příběh, který obohatili o problémy dospívajících dívek a slečen. Zejména problémy s poruchami jídla, nebo být za každou cenu hezká. Rovněž nám jejich Alenka předkládá téma nízké sebedůvěry a podceňování se. Velmi silným se jeví vztah rodičů a dospívajících dětí. Zejména když rodiče nemají pro své zaměstnání na adolescenty čas, nebo případně si před nimi řeší své vztahové problémy. Po tomto výčtu by budoucí divák mohl nabýt dojmu, že se ocitne v pedagogicko-psychologické nebo manželské poradně. V žádném případě. V příběhu jsou tato témata nastíněná jemnou a dokreslující formou.
Celý muzikál skvělé kypí ve všech složkách - výtvarné, pohybové i hudební. Výtvarník Martin Černý nabízí tajuplnou říši, kde na pozadí dominuje kouzelný les. Celé jeviště ohraničují baldachýny ve stylu loutkového divadla z 19. století, kde nemůže chybět iniciála “A”. Nápadité a fantazijní kostýmy doplňují tajuplné masky (např. kočka Šklíba). I když od fanklubu filmu jsem zaslechl, že inspirace filmovými kostýmy je veliká.
Dirigent Felix Slováček jr. řídil celý orchestr v přiměřeném tempu, s náležitou dynamikou a výborným vedením sólistů.
Choreografie Petry Parvoničové vystihla jak sólové výstupy jednotlivých obyvatel říše divů, tak scény celé company. Diváci ocení např. akrobatické prvky Alenky v podání Anny Julie Slováčkové. Opomenout nelze ani kouzelnická čísla zapojená do děje. Jinak by to asi v říši divů nešlo.

Celkově se mohou diváci těšit na jednotlivé sólové výstupy daných postav, které se náležitě prolínají ve svém oblouku.
Alenka Anny Julie Slováčkové diváky překvapí výborným ztvárněním dospívající dívky, která je svědkem telefonování rodičů. U dívky je vidět velké zklamání a opuštěnost. Její nejbližší - rodiče, se zahalují do pseudopovinností. Matka upřednostňuje plané tlachání s kamarádkou. Otec zabředává do marastu vztahu s milenkou.
Slováčková se díky přesunu do říše divů zpočátku nestačí divit. S úžasem pozoruje všechny postavy, velmi rychle navazuje kamarádský vztah s kočkou Šklíbou. Přijímá hru na malou Alenku. Postupně rozpouští své pochybnosti, že by ona mohla osvobodit říši od zla Srdcové královny. S humorem vyvrací nonsensy a spory jednotlivých postav. Až k finálovému vítězství dobra nad zlem.
I když výstupy jednotlivých obyvatel se mohou prvoplánově zdát jako jednotlivá estrádní čísla, postupně se propojují a dávají smysl. Divák má možnost si užívat jednotlivé příběhy.
Veškeré dění narušuje případně doplňuje Posel Srdcové královny s pozvánkou na skvělý koncert. Neohrabanost a tuponství Posla je zábavné, ale i smutné. Kolik takových patolízalů slouží “mocipánům” z vlastní vůle?
Diváci všech věkových kategorií budou jistě tajit dech s prolnutím různých kouzel. Ty právě smysluplně do říše divů patří.

Vašo Patejdl nabízí velmi zdařilou hudbu. Živou, hravou, ale i lyrickou a napínavou. Libreta písní Kristýny Pixové srší vtipem, jednoduchostí a nápaditostí.
Alenka v říši divů dokáže pobavit od nemluvňat až po nejstarší generace. Kdo nemá kamenné srdce, určitě se v lese říše divů neztratí a najde si svůj vysněný poklad.


Alenka v říši divů
Scénář Jan Pixa a Alena Pixová, hudba a hudební aranžmá Vašo Patejdl, texty písní Kristýna Pixová, režie Matěj Balcar, choreografie Petra Parvoničová, výprava Martin Černý, masky Pavel Pavlovský, dirigent Felix Slováček jr.,
Osoby a obsazení: Alenka (Anna Julie Slováčková); Malá Alenka (Helena Nádobová); Šklíba (Ivana Korolová); Bílá královna, matka Alenky (Michaela Kuklová); Bílý králík, otec Alenky (Ernesto Čekan); Černá královna, kamarádka matky (Michaela Nosková); Srdcová královna, milenka otce (Michaela Zemánková); Kloboučník, kamarád Ferda (Filip Hořejš); Zajíc Březňák, bratr Alenky (Mikuláš Matoušek); Houseňák (Martin Schreiner); Paželv (Petr Macháček); Bublifuk (Richard Pekárek); Bublifuk (Lukáš Adam); Valibuk (David Bouša); Lilie (Dominika Pješčáková); Posel (Ondřej Stupka); Plžka (Anna Dolečková).


www.hdk.cz

12.9.2022 17:09:53 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Časopis 40 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Rudolf Prekop: Underground / lidský portrét

Rudolf Prekop: Underground / lidský portrét

Mezigenerační snímky osobností nezávislé kulturní scény fotograf Rudolf Prekop sedm let pracoval na fotografií celý článek

další články...