zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velká ryba (Big Fish): nejen o radostném házení žabek…

Lukáš Janota (Velká ryba)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno uvádí v české premiéře výpravný muzikál VELKÁ RYBA. Vedle titulů SNĚHURKA A JÁ a MATYLDA je VELKÁ RYBA dalším rodinným titulem, kde hlavní téma je být svůj, nebát se a mít odvahu. Nestát se velkou rybou v malém rybníčku nebo malou rybkou ve velkém rybníku. Autorsky se na tomto muzikálu podíleli Andrew Lippa (hudba a texty písní) a John August (scénář).
Předlohou muzikálové verze je kniha a film. Autor Daniel Wallace se uvedl čtenářům právě prvotinou Velká ryba (román mytických rozměrů).

Příběh otce a syna zaujal a nadchl čtenáře celého světa. Williamovi umírá jeho otec Edward, ale ani v těchto chvílích nepřestává bájit, lhát a vyprávět o neuvěřitelných dobrodružstvích… Snění a realita, dvě roviny, které se mohou doplňovat, pro filmovou práci úžasné téma. Kamera a vizualizace knižní předlohy bude hračkou. Nestalo se tak. Wallace napsal jednotlivé příběhy, v podstatě povídky. Film potřebuje zápletku a vyvrcholení, ale také vztahy. Autor filmového scénáře John August propojil příběh otce Edwarda a syna Williama. A to už byl krůček k muzikálové verzi. A následně stačilo, aby se setkali scénárista John August a skladatel a textař Andrew Lippa.

Scénárista John August nám představuje Edwarda Blooma (Lukáš Janota), obyčejného chlapíka, který rád vypráví příběhy. Český divák poznává barona Prášila, vojáka Švejka, Dona Quijota a mnoho dalších fantastů a vypravěčů bájí a nekonečných příběhů.
V případě Velké ryby nám do děje vstupuje syn Will (Daniel Rymeš), který se cítí podvedený. Vždyť i přes množství příhod, příběhů a zážitků, svého otce vlastně vůbec nezná. Edward se nachází na sklonku života, v případě Willa přichází život nový. Má krátce před svatbou s Josephinou (Eliška Skálová) a čekají rodinu. Will by měl rád jasno. Kdo je vlastně jeho otec?
Režisér Stanislav Moša výborně propojuje bájné scény Edwarda (setkání s obrem Karlem, čarodějnice ad.) s všedním životem (střední škola, cirkus, rodina…). Autor scény Christoph Weyers nabízí úžasné scénické proměny, kdy pracuje buď s přírodní scenérií, průčelím radnice, dřevěným bedněním, komorním prostředím…, ale hlavně musíme ocenit světelnou režii Davida Kachlíře. Světelné atmosféry zdůrazňují a podtrhují dané prostředí obou světů. Výpravu doplňují loutky Jaroslava Milfajta a kostýmy Andrei a Adély Kučerových.

Režisér Stanislav Moša skvěle pracuje se všemi představiteli. Má naprosto jasno v obou rovinách příběhu. Vyzdvihuje jejich vývoj. A vzhledem k propojení všech složek je celkový výsledek kompaktní.
Lukáš Janota ztvárňuje Edwarda Blooma jako hravého, bezstarostného kamaráda, spolužáka a později manžela a tatínka. Nikdo nedokáže rozpoznat co z jeho vyprávění je pravda, co je fantazie. Nezbývá než si položit zásadní otázku: A je to vůbec nutné? Pokud z někoho srší optimismus, snaha každému pomoci a udělat i temný den zahalený do bouřky nebo vánice slunečním, pak je to asi jedno. Jeho role je i přes veškerou pěveckou i hereckou náročnost divákem vnímaná jako lehká. Díky jeho výkonu divák celým muzikálem proplouvá a nasává jeho pozitivní energii a radost. A to je určitě dobře.
Radka Coufalová podává jeho manželku Sandru jako jeho pevnou oporu. Velmi dobře ztvárňuje studentku, a později zrající ženu, která už ví, že její manžel musí odjíždět. Trpělivě naslouchá jeho vyprávění a hlavně mu dokáže být velkou oporou v jeho nemoci, zejména v závěrečných chvílích jeho života.

Will Bloom v podání Daniele Rymeše to skutečně nemá v životě se svým otcem lehké. Coby dítě je ikonou svého otce uchvácený, okouzlený a hlavně důvěřující. S přibývajícími léty a hlavně v době, kdy se láme dětství a nastává doba odpovědnosti za druhé, zejména za svou budoucí manželku a očekávané dítě, přichází k němu pochybnosti. Ví, že jeho otec je nevyléčitelně nemocný, krátí se jeho čas zemského pobytu. Hodiny neúprosně zkracují jeho čas. Co bude vyprávět svému synovi o jeho dědečkovi? Kdo je vlastně jeho otec? Vývoj jeho postavy je na místě, vkrádají se pochybnosti a hlavně podezření. Na poslední chvíli se vztah otce a syna rozuzlí. Na povrch vyplouvá pravda o velkém srdci jeho otce, který se celý život snažil pomáhat druhým. Veškeré splíny halil do světla radosti.
A tak to má být. Dospělé herce úžasně doplňuje Kryštof Helbich (MATILDA, MEDICUS a NOC PASTÝŘŮ). Jeho přirozený pohyb na jevišti, v podstatě Kryštof je tam jako doma. Výborná mluva a hlavně souhra s dospělými herci.

Muzikál Velká ryba je dalším velkým projektem Městského divadla Brno. Divákovi dodá radost, ale i zamyšlení. Nezbývá než se těšit, že si půjdeme někam k vodě zaházet žabku, podobně jako Edward, Will a mladý Will. A budeme počítat, kolikrát nám skočila. Potažmo kolikrát jsme se při inscenaci zasmály, kolikrát jsme měli slzy na krajíčku, kolikrát udělala žbluňk…

Andrew Lippa, John August: Velká ryba (Big fish)
režie Stanislav Moša; překlad Zuzana Čtveráčková; kostýmy Andrea Kučerová a Adéla Kučerová; dramaturg Miroslav Ondra; scéna Christoph Weyers; hudební nastudování a dirigent Ema Mikešková/ Matěj Voda; sbormistr Karel Škarka; choreografie Michal Matěj.
Osoby a obsazení: Edward Bloom (Lukáš Janota); Will Bloom, Sherif (Daniel Rymeš); Sandra Bloom (Radka Coufalová); Mladý Will, Chlapeček, Skaut (Kryštof Helbich); Josephine Bloom (Eliška Skálová); Karl Obr (Dušan Vitázek); Amos Calloway, Vize (Jiří Ressler); Čarodějka (Markéta Sedláčková); Jenny Hill (Dagmar Křížová); Don Price, Sumec A, Vize, 1. Rybář, Rudý tesák (Kristián Pekar); Zacky Price, Sumec B, Vize, 2. Rybář (Marek Hurák); Mořská panna, 1. Čarodějka, 1. Showgirl, 1. Cowboyka (Gabriela Karmazínová); Dr. Bennet, Vize, Rozhodčí, Starosta Ashtonu, Vzpěrač, 1. Profesor, Generál Patterson, Soudce (Tomáš Sagher).
Česká premiéra 22. dubna 2023.

www.mdb.cz

15.5.2023 09:05:30 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WILD! 2023

Články v rubrice - Recenze

Miluju tě, ale… vše je o domluvě a kompromisu

R. Madeja, V. Bajerová, P. Mikeska, H. M. Maroušková

Městské divadlo Mladá Boleslav uvádí od února 2023 inscenaci MILUJI TĚ, ALE… (I LOVE YOU, YOU ARE PERFEC ...celý článekČasopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 23. týden

Všichni moji blízcí

Všichni moji blízcí
Josef Abrhám, Jiří Bartoška, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus a Libuše Šafránková, která by se celý článek

další články...