zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alpské vokální umění zazní v Českém muzeum hudby

Heimatklänge aneb Zvuky domova

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Třetím koncertem pokračuje festival Struny podzimu. V Českém muzeu hudby nabídne ve čtvrtek 8. října 2009 od 19:30 h trojice umělců Eriky Stucky, Noldi Aldera a Christiana Zehndera kombinaci tradičního alpského zpěvu – jódlování – s vlastními experimentálními technikami.

Koncert s názvem Heimatklänge aneb Zvuky domova rozhodně nebude muzeální ukázkou alpského jódlování v krojích, ale živou, mnohazdrojovou a kreativní hudbou, která zní místy jako klezmer, místy jako fragmenty z Franka Zappy, místy dokonce jako zenová meditace. Každý z umělců si do tradičního alpského lidového muzikantství přináší nejrůznější poznatky z jiných hudebních světů nasbírané během své kariéry. Koncert na Strunách podzimu je pro Eriku Stucky, Noldi Aldera a Christiana Zehndera společnou světovou koncertní premiérou.

Originální hudebníci se společně sešli poprvé v dokumentárním filmu švýcarského režiséra Stefana Schwieterta Heimatklänge, který se stal inspirací pražskému koncertu. Přestože se zpěvačka a akordeonistka Erika Stucky narodila v San Franciscu, dětství z velké části trávila v malé alpské vesnici. Profesní zkušenosti sbírala mimo jiné i na studiích v Paříži, vystupovala s The Young Gods, jazzovým big bandem a podílela se na řadě multižánrových projektů. Zpěvák a houslista Noldi Alder pochází ze slavné dynastie lidových alpských hudebníků a v dětství procestoval s rodinnou taneční lidovou kapelou Alder Beube celý svět. Vede vlastní sextet Klangcombi, který tvoří smyčcové nástroje a bicí. Nejmladší z trojice hudebníků Christian Zehnder se dlouhodobě věnuje nonverbálním formám modulace lidského hlasu a technikám alikvótního zpěvu, jehož techniky výrazně rozvíjí. Společně s Balthasarem Streiffem tvoří experimentální duo Stimmhorn čerpající z alpských hudebních tradic.

Festival Struny podzimu nabízí až do 20. listopadu hudební zážitky z různých hudebních světů. Během podzimních týdnů v Praze vystoupí mimo jiné slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem, jazzová královna Cassandra Wilson či mladý český jazzový talent Ondřej Pivec. V program nechybí ani originální projekty jako 415 versus 442!, který nabízí jedinečnou konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby.

5.10.2009 22:10:41 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc celý článek

další články...