zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jazzový festival v Přerově: Marcus Miller či Laco Déczi

Marcus Miller

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Přerově vypukne již za pár dnů 27. Československý jazzový festival a odměnou věrným návštěvníkům bude opět (čerstvě aktualizovaný) program. Na pódiu Městského domu se od 21. do 23. října 2010 vystřídají ryzí a vlivní jazzmani. Počínaje Laco Déczim a jeho formací Celula New York, jubilujícím Big bandem Gustava Broma nebo uhrančivým varhaníkem Dr. Lonniem Smithem a jeho kapelou. Největším magnetem letošního ročníku však nesporně bude výjimečný baskytarista Marcus Miller, jenž dá se svými parťáky vzpomenout na svého velkého učitele a jazzového spoluhráče Milese Davise. Výsledkem jejich spolupráce bylo mimo jiné kanonické album soudobého jazzu – Tutu. A právě na tuto nahrávku dá Miller před – dle všeho - přeplněným sálem přerovského Městského domu vzpomenout.

„Letošní program se rodil opravdu složitě. Když už jsme měli vše pohromadě, zasáhly nás redukce rozpočtu a dramaturgii jsme stavěli znovu. I proto máme radost z každého jména, které se letos v Přerově představí,“ konstatuje dramaturg Československého jazzového festivalu Aleš Benda.

Aretha Franklin, Mariah Carey, Elton John, Bryan Ferry, Frank Sinatra… Skutečně pestrý je rejstřík věhlasných hudebníků má na svém kontě spolupráce americký baskytarista Marcus Miller (1959). A to v neúplném výčtu chybí jméno největší – Miles Davis. Právě v kapele svého velkého vzoru se Miller ocitl v roce 1981 a tento guru jazzové scény celé druhé poloviny 20. století stanovil jeho další tvůrčí dráhu – ať už jako producenta či výtečného praktikujícího hudebníka. Pro fanoušky přerovského festivalu je v košaté kariéře Marcuse Millera zapotřebí červeně zakroužkovat rok 1986. Tehdy totiž ze spolupráce Millera a Davise vzklíčilo milníkové album Tutu. Jeho současnou, inovovanou podobu přijede Marcus Miller na Československý jazzový festival představit bez Milese Davise, zato s reprezentativně poskládanou formací Tutu Revisited: Sean Jones (trubka), Alex Han (saxofony), Federico Gonzalez Pena (klávesy), Louis Cato (bicí nástroje).
V telefonním seznamu Marcuse Millera je nesporně červeně podtržený i Dr. Lonnie Smith, další host letošního přerovské přehlídky a především virtuózní varhaník, jenž si už padesát let při hraní prozpěvuje a objevováním nových zvukových možnosti neustále rozšiřuje výrazovou paletu svého nástroje. Výjimečný sólista, jehož jméno je synonymem pro varhany Hammond B3, se v roce 1969 stal v anketě kritiků časopisu Downbeat poprvé „varhaníkem roku“, v letech 2003, 2004, 2005, 2008 a 2009 ho na stejnou pozici dosadila Asociace jazzových žurnalistů a letos v srpnu mu kritici Downbeatu opět přisoudili prvenství. Časopis Jazz Times o něm napsal, že je to „rébus zavinutý do hádanky zavinuté do turbanu.“ „Tato metafora by snad mohla charakterizovat hudbu, která je komplexem různých zvukových a stylových vrstev poskládaných do nečekaných záhybů,“ říká dramaturg Aleš Benda. V Přerově jej doprovodí kytarista Jonathan Kreisberg a bubeník Jamire Williams.
Na americkou jazzovou notu se v Přerově zadrnká už první den ve čtvrtek 21. října: to jsou totiž na programu dva veleslavné bandy s notnou podporou právě z USA. Jako první rozehřeje publikum saxofonista Rosťa Fraš-Skip Wilkins Quintet. Nejde o žádný (dramaturgický) sňatek z rozumu či nutnosti: Fraš si s ostatními členy skupiny kápl do noty na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu, důkazem čehož je loňské album Frýdlant Nights. New York Voices je smíšené vokální kvarteto bravurně kormidlující – jak mohlo ocenit před pěti lety i přerovské obecenstvo - mezi rhythm’n’blues, klasikou, latinskoamerickou hudbou nebo popem. Od čtveřice sympatických pěvců se možná dočká uměleckého dárku doprovázející početný ansámbl Gustav Brom Big Band, jenž letos slaví kulaté a dechberoucí 70. narozeniny. Pod taktovkou Vlada Valoviče se představí jubilující jazzmani jako Svatopluk Košvanec, Juraj Bartoš, Ondřej Štveráček a další.
Snad už jen pamětníci vědí, že letos další „sedmdesátník“ a host Československého jazzového festivalu Karel Růžička, strávil roky 1968 až 1979 v Jazz Cellula Laca Décziho. Ačkoliv do uší přerovských posluchačů zaduje i Laco Déczi (již po léta hrající s latino a free jazzově naladěnou Celulou New York), oslavence Karel Růžička vystoupí v Kulturním domě coby sólista společně s Big Bandem Felixe Slováčka.

17.10.2010 11:10:09 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Lípa Musica přichází s pestrým programem

Jiří Pavlica

Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac celý článek

další články...