zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Don Giovanni ve Stavovském divadle

Don Giovanni ve Stavovském divadle

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na sobotu 9. června 2012 přichystala opera Národního divadla ve Stavovském divadle premiéru opery Wolfganga Amadea Mozarta DON GIOVANNI. V historii Národního divadla jde o jeden z nejčastěji nastudovaných titulů a vzhledem k výjimečnému postavení dlouholeté mozartovské tradice v pražských kulturních dějinách jde o skutečnost více než pochopitelnou.

Stavovské divadlo je světově unikátním místem, je totiž jediným dochovaným a stále plně funkčním divadlem, v němž se konala světová premiéra Mozartovy opery a v němž zároveň autor své dílo osobně dirigoval. Touto premiérou byla v roce 1787 právě „opera oper“ Don Giovanni a k výjimečnosti Stavovského divadla přispívá i to, že je v něm tato opera hrána po dlouhá desetiletí dodnes.

Don Giovanni 2012
Nejnovější podobu slavné opeře Mozarta Amadea Mozarta vtiskne v Národním divadle mladý režisérský tandem vystupující pod zkratkou SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Nová podoba inscenace je zasazena do bezčasového prostředí, ale i když není historizující, vychází z čisté interpretace díla.

„Bezčasové prostředí je přístupnější pro vyjádření metafor současnému divákovi. Je možné, že náš způsob provedení bude blízký divákovi, který není úplně zvyklý chodit do divadla. Otázkou samozřejmě zůstává, zda takový divák na Dona Giovanniho přijde. Ale my se snažíme vždycky dělat divadlo nejen pro lidi, kteří do něj pravidelně chodí, ale i pro ty, kteří se pro něj teprve mohou nadchnout“, poodhaluje svůj záměr režisérská dvojice.

SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský
Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka (nar. 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (nar. 1979 v Praze). Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy. Po ukončení studia je přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. Zde vzniklo několik úspěšných divadelních projektů. Inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Korey. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu. S inscenací Joke Killers reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji. Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Nominace na Total Theatre Aword za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.

11.6.2012 22:06:33 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...