zvláštní poděkování
Quantcom.cz

21. sezóna PKF - Prague Philharmonia

Jakub Hrůša  (šéfdirigent a hudební ředitel PKF)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na podzim v roce 1994 inicioval jeden z našich vynikajících dirigentů Jiří Bělohlávek se skupinou studentů hudebních oborů založení Pražské komorní filharmonie. Dnes po 20 letech se jeví tento počin jako jeden z největších kulturních polistopadových projektů na poli vážné hudby.
Ve znamení oslav dvacetiletého jubilea se ponese celý program příští 21. sezóny PKF - Prague Philharmonia jak zní současný název tělesa.
PKF - Prague Philharmonia se v ní předvede ve svém charakteristickém hudebním prostředí zahrnujícím zejména klasicizmus a romantizmus avšak také tvorbu 20. století i nejžhavější novinky. Reprezentovat ji budou nejen současní členové ale i ti, kteří v ní figurovaly v předešlých dobách.

Vedle několika rozsáhlých koncertních řad - hlavního Orchestrálního cyklu, Komorního cyklu, Krás dneška, mimořádných koncertů, Koncertů pro děti proběhne i bohatý doprovodný program - přenos zahajovacího koncertu Českou televizí, projekce dokumentu vytvořeného ČT, výstava fotografií, rozhlasové pořady, aktivity na sociálních sítích, v médiích atd.
Nastávající sezóna bude zahájen speciálním projektem pod titulem 20 let stylově v období mezi 28. zářím až 5. říjnem. V jednom týdnu nabídne tři koncerty pod vedením tří dirigentů, kteří utvářeli historii PKF - Prague Philharmonia a podíleli se na její umělecké profilaci - Jiří Bělohlávek, Kaspar Zehnder a Jakub Hrůša.
Tím prvním bude příznačně současný umělecký ředitel a šéfdirigent Jakub Hrůša, který posléze sezónu uzavře a tím také symbolicky završí i jednu závažnou kapitolu ve své umělecké kariéře.

Na úvod své poslední sezóny s Prague Philharmonia si zvolil Ravelovo Bolero a Mahlerovu Symfonii č.4, která bude orchestrem PKF - Prague Philharmonia v Praze provedena poprvé a za spoluúčinkování sopranistky světové pověsti Kate Royal.

Na závěr - 14. června 2015 - zazní pod taktovkou Jakuba Hrůši dílo Josefa Haydna a ne příliš hraná Dvořákova série tří operních overtur pod názvem Příroda, život a láska (V přírodě, Karneval, Othello).
Neméně kvalitní program se špičkovými sólisty a dirigenty, kteří přijali pozvání k hostování, čeká na posluchače koncertů PKF - Prague Philharmonia po celý rok. Zaskví se mezi nimi takové hvězdy jako např. houslová virtuoska Isabelle Faust, violoncellista Mischa Maisky, flétnista Berlínských filharmoniků Emmanuel Pahud, dirigenti Emmanuel Villaume, Jevgenij Buškov, Paul Meyer, z českých umělců sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Wallingerová, tenorista Richard Samek a mnozí další.

Ve velkém Orchestrálním cyklu devíti koncertů dominují Josef Haydn a Robert Schumann, ale nebude chybět ani premiéra skladby českého tvůrce Miroslava Srnky, zkomponovaná na objednávku PKF - Prague Philharmonia a Kolínské filharmonie pod titulem No Night No Land No Sky.
Stále větší zájem je o cyklus soudobé hudby Krása dneška, který uvádí již třetí sezónu v NoD Roxy dramaturg, moderátor a dirigent Petr Kofroň. Náplní příští sezóny jsou italský a německý komunizmus, americká meziválečná avantgarda, francouzské dada či večer Matematika a hudba, v němž si posluchači vyslechnou hudební skladby matematika a architekta I. Xenakise. Cyklus je ozvláštněn komentáři hostů - odborníků k jednotlivým tématům.
Letmotivem Komorního cyklu, který probíhá v Českém muzeu hudby, jsou Cesty za hudbou do všech světových stran a návštěvníci 10 koncertů se vypraví do hudebního Ruska, Francie, Maďarska Vídně i Latinské Ameriky.
Stále větší popularitu si získávají hudební vzdělávací pořady pro děti. Postavy skřítků Šímy a Lupi seznámí děti s osobnostmi Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů a nadto se během květnového Mimořádného koncertu děti dozví něco o opeře Kouzelná flétna, Liška Bystrouška nebo o baletu Péťa a vlk. Tím však nabídka pro děti není vyčerpána, ti nejmladší mohou rozšiřovat své vědomosti nejen v hudbě ale i ve výtvarném nebo dramatickém umění v klubu Notičky, do nějž je již přihlášeno na dvě stoky dětí a řada dalších je v pořadí.

PKF - Prague Philharmonia má vskutku širokou oblast pedagogické působnosti - v projektu Orchestrální akademie se věnuje mladým talentovaným hudebníkům a pořádá ve spolupráci s Městskou částí Praha 5 hudební soutěž pro mládež Talent Prahy 5.

Orchestr absolvuje i letos jako každoročně četná zahraniční vystoupení, v nadcházející sezóně vyjede mimo jiné do Ománu, Japonska, Jižní Korey, zúčastní se rovněž několika festivalů a čeká ho nahrávání pro domácí i zahraniční vydavatele.
Příznivce orchestru PKF - Prague Philharmonia a všechny zájemce o hudbu v tom nejkvalitnějším podání čeká tedy v sezóně 2014 - 2015 "vytříbená a originální dramaturgie" a zvučná jména z domova i zahraničí. Již nyní mají všichni možnost zakoupit vstupenky na abonentní cykly, vstupenky na jednotlivé koncerty budou pak v prodeji od 17. září 2014.

Více na www.pkf.cz.

23.6.2014 10:06:30 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...