zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražský filharmonický sbor vedený hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem je téměř sedmdesátičlenný profesionální vokální soubor, který již 79 let vystupuje a nahrává po celém světě, spolupracuje s věhlasnými orchestry a dirigenty mezinárodní hudební scény a je znám jako jeden z nejvyhledávanějších sborů v Evropě.
Svoji uměleckou činnost zahájil v lednu roku 1935 pod vedením svého zakladatele Jana Kühna jako Sbor Radiojournalu Praha, později Český pěvecký sbor. Zprvu amatérské těleso se postupně profesionalizovalo a v roce 1951 bylo přičleněno k České filharmonii, jejíž součástí zůstalo do roku 1990. V současnosti sbor pracuje jako samostatné umělecké těleso. Hlavními sbormistry byli od šedesátých let minulého století Josef Veselka, Lubomír Mátl, Pavel Kühn, Jaroslav Brych a Jan Rozehnal. Od roku 2007 působí ve funkci hlavního sbormistra Lukáš Vasilek.

Pražský filharmonický sbor pravidelně spolupracuje s předními českými i světovými orchestry, mezi něž patří Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Staatskapelle Berlin, Mahler Chamber Orchestra a řada dalších. Během své dlouhé historie dosáhl Pražský filharmonický sbor mimořádné umělecké kvality spoluprací s vynikajícími dirigenty, mj. se sirem Charlesem Mackerassem, Riccardem Mutim, Pierrem Boulezem, Seijim Ozawou, Zubinem Mehtou, Kurtem Masurem, sirem Simonem Rattlem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Christophem Eschenbachem, Christopherem Hogwoodem, Ingem Metzmacherem, Fabiem Luisim, Manfredem Honeckem a Jiřím Bělohlávkem. Setkává se i s nejmladší generací dirigentů, k níž nyní patří z českých dirigentů Jakub Hrůša či Tomáš Netopil.

Pražský filharmonický sbor disponuje širokým repertoárem, který je zaměřen především na a cappellovou, kantátovou a oratorní tvorbu od klasicismu až po současnost. V poslední době je v různých komorních obsazeních zván také k provádění renesanční a barokní hudby. Významnou položkou repertoáru sboru je opera, a to v koncertním i scénickém provedení. Vedle toho je Pražský filharmonický sbor pokládán za vzorového interpreta české hudby (mj. Dvořák, Janáček, Martinů) a hudby slovanských autorů (mj. Rachmaninov, Šostakovič). K jejímu provádění je zván především pro svůj nezaměnitelný barevný zvuk a také díky optimální jazykové vybavenosti zpěváků.

Pražský filharmonický sbor ročně vystoupí téměř na 90 koncertech, z nichž se většina uskuteční v zahraničí. Během své dlouhé historie koncertoval v mnoha sálech celého světa, mj. v italské La Scale v Miláně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Královském divadle v Madridu, Opeře v Monte Carlu, Divadle na Champs-Elysées v Paříži, Curyšské opeře, Semperově opeře v Drážďanech. V letošním roce je možné Pražský filharmonický sbor slyšet na koncertech mj. v Paříži, Berlíně, Mnichově, Bad Kissingenu, švýcarském Luganu, italském Turinu a Reggiu, Mexiku, Washingtonu, New Yorku, San Franciscu nebo Los Angeles. Od roku 2010 je Pražský filharmonický sbor rezidenčním sborem prestižního operního festivalu v Bregenzu, kde v průběhu let vystoupil spolu s Vídeňskými symfoniky na jezerní scéně nejen v operách Aida, André Chénier a Kouzelná flétna, ale též při samostatných koncertech či při provedení světových premiér oper Pasažérka Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune Judity Weir, Solaris německého skladatele Detleva Glanerta a opery Andrea Tchaikowského Kupec benátský. Poslední zmíněné dílo získalo prestižní ocenění International Opera Award 2014.

Svoji první nahrávku uskutečnil Pražský filharmonický sbor v roce 1952 (Dvořákovo Stabat mater s Českou filharmonií a Václavem Talichem). Od té doby natočil více než 100 titulů pro řadu světových firem. Mezi jeho úspěšné nahrávky z poslední doby patří nahrávky na albu Souvenirs sopranistky Anny Netrebko, opera La Lodoiska G. S. Mayra. Na jaře roku 2014 vznikla nahrávka pro Sony s Mahler Chamber Orchestra – Beethovenova Fantasie c moll pro klavír, smíšený sbor a orchestr.
Poslední samostatné profilové CD (2012) se sborovými skladbami Leonarda Bernsteina, Zoltána Kodálye a Leoše Janáčka získalo vynikající odborné kritiky.

Pražský filharmonický sbor pořádá samostatné sborové koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina a v kostele svatých Šimona a Judy. Dramaturgie těchto koncertů je zaměřena na moderní sborovou tvorbu, zejména skladby 20. století a soudobé autory. Na svém posledním koncertě v červnu 2014 sbor souborně provedl ve Dvořákově síni pražského Rudolfina čtyři „Kantáty z Vysočiny“ Bohuslava Martinů.
Poslední dvě sezony sbor spolupracuje se základními školami na edukativních koncertech, pořádá koncerty pro rodiče a děti. Třetím rokem také pořádá Akademii sborového zpěvu, která je určena studentům zpěvu konzervatoří a vysokých uměleckých škol. Studenti, kteří úspěšně absolvují náročný konkurz, mají možnost se v průběhu sezony seznámit s repertoárem a prací profesionálního pěveckého sboru.
Další informace naleznete na www.filharmonickysbor.cz.

11.8.2014 14:08:27 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...