zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svatovítské varhanní večery 2016

Svatovítské varhanní večery 2016

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá pod názvem Svatovítské varhanní večery letos již šestý ročník mezinárodního varhanního festivalu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Koncerty začínají vždy od 19:00 h - 12. července 2016Imrich Szabó (Slovenská republika); 19. července 2016 Václav Uhlíř a 26. července 2016 Zdeněk Nováček.

Projekt, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup Dominik kardinál Duka, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny.

Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal. Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

Festival rovněž vytváří příležitost slyšet ve čtyřech festivalových večerech (festivalové úterky v období 5. - 26. července) v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů. Záměrně jsou do program zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu MgA. Josef Kšica.

  • Imrich Szabó (1956) se narodil v Nových Zámkoch. Jeho prvním pedagogem varhanní hry byl István Baróti v Budapešti. Na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě studoval ve třídě Ferdinanda Klindy. Po absolutoriu, jako stipendista Slovenského hudobného fondu si zdokonaloval svůj umělecký profil u Ivana Sokola. Získal ocenění na několika soutěžích doma i v zahraničí. Kromě domácích vystoupení koncertoval v Německu, Francii (Cathédrale Notre-Dame Paříž, Saint-Sernin Toulouse), Švýcarsku (Cathédrale Lausanne), Švédsku, Velké Británii, Česku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku, Lotyšsku, Arménii a Gruzii. Byl hostem řady mezinárodních varhanních festivalů. Realizoval početné nahrávky světové i domácí tvorby pro různé hudební vydavatelství (Opus, Diskant, Pacific Music, Panton, Intercord, Vydavateľstvo Rádio Bratislava), Slovenský rozhlas, Český rozhlas a Slovenskou televizi.
    Je iniciátorem Varhanních koncertů pod pyramídou, pořádaných Slovenským rozhlasem v Bratislavě. Věnuje se i organologické činnosti jako odborný poradce při rekonstrukcích a restaurování varhan. V letech 1988 až 2003 vyučoval hru na varhany na Konzervatóriu v Bratislave, od roku 1995 působí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave jako docent.


  • Václav Uhlíř (1954)
    Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl přijat na Akademii múzických umění v Praze do třídy Prof. Jiřího Reinbergera. Absolvoval v roce 1980 u Prof. Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Od roku 1974 se soustavně věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí. Zajímavé jsou rovněž nahrávky pro rozhlas a hudební vydavatele. Z jeho četných nahrávek pro rozhlas stojí za zmínku zejména cyklus českých historických varhan, který se dodnes vysílá na stanici Vltava. Z diskografie, která čítá na 20 CD je pozoruhodný zejména profilový kompaktní disk s názvem Česká varhanní tvorba. Od roku 1990 zastává na biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa. Je rovněž spoluautorem publikace Historické varhany v Čechách (Libri 2000) a autorem monografie Varhany královéhradecké diecéze (Garamon 2007). Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.


  • Zdeněk Nováček absolvoval varhanní studia nejprve na brněnské konzervatoři ve třídě Josefa Pukla a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Aleny Veselé. Nabyté znalosti a zkušenosti si dále rozšiřoval na mistrovských interpretačních kurzech. V Belgii u Flora Peeterse studoval především díla Césara Francka a významných francouzských romantických autorů, u Luigiho Celeghina v Itálii se věnoval studiu italské barokní hudby, zúčastnil se rovněž interpretačních kurzů u Gastona Litaize a Luigiho Ferdinanda Tagliaviniho. Během studia absolvoval několik národních i mezinárodních soutěží – Pražské jaro, Manchester (finalista), Interpretační soutěž ministerstva kultury ČSR (laureát). Pravidelně koncertuje doma i v zahraničí, představil se publiku např. ve Španělsku, Německu, Rakousku, USA,Itálii, Francii, Polsku, Anglii, Belgii, Slovinsku, Maďarsku, atd. Jako varhaník a cembalista po léta spolupracoval s Brněnskou filharmonií a s Brněnským komorním orchestrem. Pořídil řadu nahrávek pro české i zahraniční rozhlasové společnosti a pro Českou televizi. Vedle koncertní činnosti působí řadu let jako pedagog na brněnské konzervatoři a jako docent na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde vychoval celou generaci vynikajících varhaníků, dnes již renomovaných koncertních umělců. Je zván jako porotce národních i mezinárodních soutěží.
  • 11.7.2016 08:07:06 JoMe | rubrika - Festivaly

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Festivaly

    LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

    LVHF 2024

    Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


    Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

    Matthias Kirschnereit

    Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


    Celostátní festival ZUŠ Open 2024

    ZUŠ Open

    ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Michal Horáček: Český kalendář

    Přebal alba

    Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Výtvarné tipy 18. týden

    Tutanchamonova tajemství

    Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
    Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

    další články...