zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 47. týden

Hudba v pohybu
Karel Dohnal uvádí v české premiéře Koncert pro klarinet "Peacock tales" švédského skladatele A. Hillborga na festivalu Hudební fórum v Hradci Králové (2016). Kamera A. Evdoshenko. Námět, scénář a režie T. Bognár (Premiéra). Klarinetista Karel Dohnal uvedl v české premiéře Koncert pro klarinet Peacock tales (Pávovo vyprávění) švédského skladatele Anderse Hillborga na objednávku festivalu současné hudby Hudební fórum v Hradci Králové 10. listopadu 2015. Jedná se o scénický koncert, jedinečný koncertní projekt, ve které se klasická hudba propojila s pohybem na základě autorské choreografie herce, mima pedagoga HAMU Romana Horáka. Karel Dohnal uvedením této kompozice navazuje na svůj předchozí projekt „Harlekin“ Karlheinze Stockhausena. Tento koncertně-jevištní projekt pro sólový klarinet měl svou českou premiéru o čtyři roky dříve v pražském Švandově divadle. O přípravě a provedení Hillborgova Koncertu na Hudebním fóru v Hradci Králové vznikl dokumentární film s anglickým názvem Hillborg&Dohnal: Music in motion v produkci agentury Bohemian Artists. Švédský skladatel Anders Hillborg, který absolvoval Královskou hudební akademii ve Stockholmu, je doma v symfonické sborové, filmové i popové hudbě. Zastává názor, že každé veřejné vystoupení je druhem divadla. V tomto klarinetovém koncertu je tento rys stupňován sólistovou "ornitologickou" taneční akcí a svícením. Propojení s tancem navrhl Hilborgovi pohybově disponovaný klarinetový virtuos Martin Fröst, kterému je skladba věnována.
Vysílání: 22.11., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 24.11., ČT art., 27.11., ČT art

Symfonický orchestr Českého rozhlasu – 90 let
Minulost a přítomnost jednoho z našich nejlepších symfonických orchestrů v dokumentárním portrétu režiséra M. Kubaly (Premiéra). Československý rozhlas začal vysílat v roce 1923 a hned tři roky nato jeho vedení vyhodnotilo jako nezbytné zřídit své vlastní hudební těleso, které by nahradilo dosavadní příležitostnou spolupráci s nejrůznějšími sólisty, ansámbly a orchestry. 1. října 1926 tak v Praze vznikl soubor, který se zpočátku zabýval výhradně nahráváním ve studiu. Tvořilo ho dvacet členů a v jeho čele v roce 1929 stanul známý skladatel Otakar Jeremiáš. Až do 40. let neslo těleso název Orchestr Radiožurnálu. Po nacistické okupaci se z něj stal velký symfonický orchestr, kde se na postu šéfdirigenta vystřídaly špičkové umělecké osobnosti, například Karel Ančerl nebo Alois Klíma. Zvučná jména najdeme i v řadách spolupracujících dirigentů, ať už to byl třeba Václav Talich nebo později Václav Neumann. Vůbec nejdelší období za šéfdirigentským pultem tady strávil Vladimír Válek. Těžištěm dokumentu je ovšem pestrá současná tvář Symfonického orchestru Českého rozhlasu, práce při nahrávání ve studiu, účinkování na pravidelných abonentních koncertech, českých hudebních festivalech či na úspěšných zahraničních zájezdech.
Vysílání: 23.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art

Collegium 1704: Velvyslanci hudebního barokaVýjimečný český soubor v hudebním dokumentu Zuzany Špidlové (Premiéra) Collegium 1704 je bezesporu velkým fenoménem české hudební interpretace posledního desetiletí. Málokterý soubor dosáhl takových met a výsledků, jako právě toto těleso, založené a vedené Václavem Luksem. Dnes Collegium 1704 patří mezi nejlepší barokní orchestry světa. Svým poučeným, ale přitom nedogmatickým pohledem na interpretaci barokní hudby dosáhl přesvědčivé stylistické syntézy. Režisérka Zuzana Špidlová se při představování Collegia 1704 soustředila na přípravu a průběh zkoušek na velkolepou Bachovu Mši h moll, která následně s velkým úspěchem zazněla jak v pražském Rudolfinu, tak i na Salcburských hudebních slavnostech. Co vše stojí za tímto úspěchem? V čem spočívá originalita, spojená s řemeslnou dokonalostí? Dokument ukazuje, že je to především velká pokora před interpretovaným dílem. Je to i poctivá snaha získat co nejvíce informací o tehdejším způsobu interpretace. A v neposlední řadě – přání najít to nejlepší a nejpravdivější řešení.
Vysílání: 26.11., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art

13.11.2017 10:11:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...