zvláštní poděkování
Volný.cz

BBC Proms 2016

BBC Proms

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

BBC Proms 2016 (1/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme závěrečný koncert nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez v dílech G. Rossiniho, G. Donizettiho, J. Offenbacha a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). V londýnské Royal Albert Hall uvede britská moderátorka Katie Derhamová závěrečný koncert festivalu BBC Proms 2016. K velké hudební oslavě spojily své umělecké síly BBC sbor a symfonický orchestr, soubor BBC Singers s finským šéfdirigentem Sakarim Oramou, který se při posledním festivalovém večeru vrací již podruhé za dirigentský pult. Peruánský tenorista Juan Diego Flórez je hvězdným sólistou koncertu a zazpívá jiskrné árie z oper G. Rossiniho, G. Donizettiho a J. Offenbacha. Na programu je také světová premiéra skotského skladatele Toma Harrolda zkomponovaná pro Proms Youth Ensemble (Soubor mladých Proms). Přednese ji za přispění hráčů BBC Symphony Orchestra. Uslyšíte rovněž Borodinovy energické Polovecké tance, Brittenovu orchestrální skladbu Matinées musicales, Butterworthovy „Břehy zelené jívy“ (The Banks of Green Willow) a „Naše radovánky teď končí“ z čtvrtého jednání Shakespearovy Bouře (Our Revels Now Are Ended) Jonathana Dovea, které přednese barytonista Duncan Rock.
Vysílání: 20.12., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 25.12., ČT art

BBC Proms 2016 (2/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme druhou část závěrečného koncertu nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez, BBC Singers, Proms Youth Ensemble a další. Zazní skladby G. Donizettiho, H. Wooda, M. M. Torkeho, A. Dudleyové a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). Druhá část večera BBC Proms 2016 vyvrcholí radostně hýřivou hudbou ve velkém finále, jehož se účastní i obecenstvo. V roce konání olympiády v Riu (2016) připomene skladbu Oštěp amerického skladatele Michaela Torkeho, která byla uváděna při zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her v Atlantě v roce 1996. Výběr mladých zpěváků přednese poctu zakladateli londýnských Proms Henrymu Woodovi, kterou zkomponoval v roce 1938 Vaughan Williams. Nazval ji Serenade to Music. Multižánrová britská skladatelka Anne Dudleyová přispěla k závěrečnému večeru speciálním hudebním aranžmá nazvaným Fiesta Caribena (Karibská slavnost). Hvězdný tenorista Juan Diego Flórez se vrátí na pódium v závratné Donizettiho árii z Dcery pluku, při níž doslova naskakuje „husí“ kůže, zazpívá během ní hned 9 vysokých c. Pak se diváci vydají na výlet kolem Velké Británie ve Fantazii na britské námořní písně Henryho Wooda, k níž přispějí plenéroví návštěvníci BBC Proms v Parku Colwyn Bay, Glasgow Green a Belfastu. Poslední večer BBC Proms 2016 se uzavře vlasteneckými písněmi Rule Britannia! (Panuj, Británie!), Land of Hope (Země naděje) a Glory and Jerusalem (Sláva a Jeruzalém). Sbor a BBC Symphony Orchestra a soubor BBC Singers řídí Sakari Oramo.
Vysílání: 21.12., 21.10 hod., ČT art Opakování: 27.12., ČT art

11.12.2017 17:12:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Královna duchů (A studio Rubín)

Články v rubrice - Z éteru

České houslové legendy

České houslové legendy – Josef Slavík
Dokumentární cyklus Pavla Šporcla mapuje historii hry na housle ...celý článek


Hudební tipy 13. týden

Leonard Bernstein

Jazz kolem půlnoci – Sandy Lomax
Jazz club s americkou zpěvačkou a Triem V. Eckerta z pražské Reduty ...celý článek


Na plovárně se Semjonem Byčkovem

Semjon Byčkov (Zdroj: České filharmonie)

Na plovárně se Semjonem Byčkovem
Rozhovor Marka Ebena s šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmoni ...celý článek


Collegium 1704 a Jan Dismas Zelenka

Collegium 1704 a Jan Dismas Zelenka
Dirigent Václav Luks spolu se soubory Collegium 1704, Collegium Vocale ...celý článek


Portrét Herbert von Karajan

Herbert von Karajan

Herbert von Karajan
Portrét charismatického dirigenta, jehož 110. výročí narození si připomeneme 5. dubna. ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 13. týden

Filipíny – Pašije a fiesty

Folklorika: Tváře z papíru
Milevské maškary a rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech nově rozšířily celý článek

další články...

HUDBA

Ilona Csáková - Pořád jsem to já

Ilona Csáková

Nové album právě dokončila zpěvačka s jedním z nejpodmanivějších hlasů u nás. Název je opravdu symbolický Pořá celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Jubilující Jana Hlaváčová

Jana Hlaváčová a Milan Lasica (Vážení přátelé, ano)

Vážení přátelé, ano
...aneb Hlavně něco nepodělat. Milan Lasica a jubilující Jana Hlaváčová v hlavní roli č celý článek

další články...