zvláštní poděkování
Volný.cz

BBC Proms 2016

BBC Proms

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

BBC Proms 2016 (1/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme závěrečný koncert nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez v dílech G. Rossiniho, G. Donizettiho, J. Offenbacha a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). V londýnské Royal Albert Hall uvede britská moderátorka Katie Derhamová závěrečný koncert festivalu BBC Proms 2016. K velké hudební oslavě spojily své umělecké síly BBC sbor a symfonický orchestr, soubor BBC Singers s finským šéfdirigentem Sakarim Oramou, který se při posledním festivalovém večeru vrací již podruhé za dirigentský pult. Peruánský tenorista Juan Diego Flórez je hvězdným sólistou koncertu a zazpívá jiskrné árie z oper G. Rossiniho, G. Donizettiho a J. Offenbacha. Na programu je také světová premiéra skotského skladatele Toma Harrolda zkomponovaná pro Proms Youth Ensemble (Soubor mladých Proms). Přednese ji za přispění hráčů BBC Symphony Orchestra. Uslyšíte rovněž Borodinovy energické Polovecké tance, Brittenovu orchestrální skladbu Matinées musicales, Butterworthovy „Břehy zelené jívy“ (The Banks of Green Willow) a „Naše radovánky teď končí“ z čtvrtého jednání Shakespearovy Bouře (Our Revels Now Are Ended) Jonathana Dovea, které přednese barytonista Duncan Rock.
Vysílání: 20.12., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 25.12., ČT art

BBC Proms 2016 (2/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme druhou část závěrečného koncertu nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez, BBC Singers, Proms Youth Ensemble a další. Zazní skladby G. Donizettiho, H. Wooda, M. M. Torkeho, A. Dudleyové a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). Druhá část večera BBC Proms 2016 vyvrcholí radostně hýřivou hudbou ve velkém finále, jehož se účastní i obecenstvo. V roce konání olympiády v Riu (2016) připomene skladbu Oštěp amerického skladatele Michaela Torkeho, která byla uváděna při zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her v Atlantě v roce 1996. Výběr mladých zpěváků přednese poctu zakladateli londýnských Proms Henrymu Woodovi, kterou zkomponoval v roce 1938 Vaughan Williams. Nazval ji Serenade to Music. Multižánrová britská skladatelka Anne Dudleyová přispěla k závěrečnému večeru speciálním hudebním aranžmá nazvaným Fiesta Caribena (Karibská slavnost). Hvězdný tenorista Juan Diego Flórez se vrátí na pódium v závratné Donizettiho árii z Dcery pluku, při níž doslova naskakuje „husí“ kůže, zazpívá během ní hned 9 vysokých c. Pak se diváci vydají na výlet kolem Velké Británie ve Fantazii na britské námořní písně Henryho Wooda, k níž přispějí plenéroví návštěvníci BBC Proms v Parku Colwyn Bay, Glasgow Green a Belfastu. Poslední večer BBC Proms 2016 se uzavře vlasteneckými písněmi Rule Britannia! (Panuj, Británie!), Land of Hope (Země naděje) a Glory and Jerusalem (Sláva a Jeruzalém). Sbor a BBC Symphony Orchestra a soubor BBC Singers řídí Sakari Oramo.
Vysílání: 21.12., 21.10 hod., ČT art Opakování: 27.12., ČT art

11.12.2017 17:12:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Články v rubrice - Z éteru

Sólista Radek Baborák

Sólista Radek Baborák

Sólista Radek Baborák
Portrét světového hornisty číslo jedna. Natáčeno během tří let v Berlíně, Mnichově, P ...celý článek


Opera Acis a Galatea

Collegium Marianum

Acis a Galatea
Opera G. F. Händela v podání špičkového barokního souboru Collegium Marianum v důmyslné scén ...celý článek


Pocta Stravinskému

Leonard Bernstein o hudbě

K narozeninám Igora Stravinského
Pocta geniálnímu skladateli. Legendární cyklus slavného amerického dirigen ...celý článek


To bylo Pražské jaro 2018

To bylo Pražské jaro 2018
Nejzajímavější okamžiky, rozhovory a postřehy ze 73. ročníku mezinárodního hudebn ...celý článek


Jonas Kaufmann: Jsi pro mě celý svět

Jonas Kaufmann: Jsi pro mě celý svět

Jonas Kaufmann: Jsi pro mě celý svět
Koncert z populárních melodií, které se hrály v Berlíně kolem roku 193 ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Vladimír Ráž 95 let

Vladimír Ráž

Milovník života
Nesmrtelný král Miroslav a jeho herecký a lidský osud i prokletí v mnoha ukázkách a vzpomín celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Chihuly - Libenský – Brichtová

Chihuly - Libenský – Brichtová

Výstava v Centru současného umění DOX je poctou téměř padesátiletému přátelství tří ikon současného uměleckého celý článek

další články...