zvláštní poděkování
Volný.cz

BBC Proms 2016

BBC Proms

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

BBC Proms 2016 (1/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme závěrečný koncert nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez v dílech G. Rossiniho, G. Donizettiho, J. Offenbacha a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). V londýnské Royal Albert Hall uvede britská moderátorka Katie Derhamová závěrečný koncert festivalu BBC Proms 2016. K velké hudební oslavě spojily své umělecké síly BBC sbor a symfonický orchestr, soubor BBC Singers s finským šéfdirigentem Sakarim Oramou, který se při posledním festivalovém večeru vrací již podruhé za dirigentský pult. Peruánský tenorista Juan Diego Flórez je hvězdným sólistou koncertu a zazpívá jiskrné árie z oper G. Rossiniho, G. Donizettiho a J. Offenbacha. Na programu je také světová premiéra skotského skladatele Toma Harrolda zkomponovaná pro Proms Youth Ensemble (Soubor mladých Proms). Přednese ji za přispění hráčů BBC Symphony Orchestra. Uslyšíte rovněž Borodinovy energické Polovecké tance, Brittenovu orchestrální skladbu Matinées musicales, Butterworthovy „Břehy zelené jívy“ (The Banks of Green Willow) a „Naše radovánky teď končí“ z čtvrtého jednání Shakespearovy Bouře (Our Revels Now Are Ended) Jonathana Dovea, které přednese barytonista Duncan Rock.
Vysílání: 20.12., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 25.12., ČT art

BBC Proms 2016 (2/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme druhou část závěrečného koncertu nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta S. Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje peruánský hvězdný tenorista J. D. Flórez, BBC Singers, Proms Youth Ensemble a další. Zazní skladby G. Donizettiho, H. Wooda, M. M. Torkeho, A. Dudleyové a dalších skladatelů. Režie B. Caldwellová (Premiéra). Druhá část večera BBC Proms 2016 vyvrcholí radostně hýřivou hudbou ve velkém finále, jehož se účastní i obecenstvo. V roce konání olympiády v Riu (2016) připomene skladbu Oštěp amerického skladatele Michaela Torkeho, která byla uváděna při zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her v Atlantě v roce 1996. Výběr mladých zpěváků přednese poctu zakladateli londýnských Proms Henrymu Woodovi, kterou zkomponoval v roce 1938 Vaughan Williams. Nazval ji Serenade to Music. Multižánrová britská skladatelka Anne Dudleyová přispěla k závěrečnému večeru speciálním hudebním aranžmá nazvaným Fiesta Caribena (Karibská slavnost). Hvězdný tenorista Juan Diego Flórez se vrátí na pódium v závratné Donizettiho árii z Dcery pluku, při níž doslova naskakuje „husí“ kůže, zazpívá během ní hned 9 vysokých c. Pak se diváci vydají na výlet kolem Velké Británie ve Fantazii na britské námořní písně Henryho Wooda, k níž přispějí plenéroví návštěvníci BBC Proms v Parku Colwyn Bay, Glasgow Green a Belfastu. Poslední večer BBC Proms 2016 se uzavře vlasteneckými písněmi Rule Britannia! (Panuj, Británie!), Land of Hope (Země naděje) a Glory and Jerusalem (Sláva a Jeruzalém). Sbor a BBC Symphony Orchestra a soubor BBC Singers řídí Sakari Oramo.
Vysílání: 21.12., 21.10 hod., ČT art Opakování: 27.12., ČT art

11.12.2017 17:12:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Paní Bovaryová  (PP)

Články v rubrice - Z éteru

Pocta Seville - Plácido Domingo

Plácido Domingo (Pocta Seville)

Pocta Seville
Plácido Domingo zpívá árie z oper, které se neodmyslitelně vážou k tomuto proslulému andalusk ...celý článek


Orchestr Johna Wilsona hraje Gershwina

Orchestr Johna Wilsona hraje Gershwina

Orchestr Johna Wilsona hraje Gershwina
Znovuobjevené hollywoodské hity slavné příbuzenské dvojice autorů &# ...celý článek


Janáček, Berio, Schumann – Lidové písně

Janáček, Berio, Schumann – Lidové písně
Lidové motivy, balady a písně ve zpracování Leoše Janáčka a i ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Na Komorní Fidlovačce se usadí tři tučňáci

Ze zkoušky

Co se stane, když se na Noemovu archu rozhodnou nastoupit ne dva, ale rovnou tři tučňáci? Pohoda, pohroma nebo celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Stopy fakta: Smrt Malého prince

Smrt Malého prince

Stopy, fakta, tajemství: Smrt Malého prince
Jaký byl poslední let spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho? R celý článek

další články...