zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 13. týden

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jazz kolem půlnoci – Sandy Lomax
Jazz club s americkou zpěvačkou a Triem V. Eckerta z pražské Reduty (1992). Připravili A. Benda a J. Malíř. V pražském jazzovém klubu Reduta na Národní třídě, který byl založen na konci padesátých let legendární skupinou Studio 5 a jazzovými osobnostmi Luďka Hulana a Karla Velebného, se tři roky po Sametové revoluci představili pianista Vojtěch Eckert se svým triem a americká jazzová zpěvačka Sandy Lomax. Na koncertu mj. zazněly Blues Celebration (Bluesová slavnost), On a Clear Day (Za jasného dne), Willow Weep for me (Vrba pláče kvůli mně), Just One of Those Things (Jedna z těch věcí). Vojtěch Eckert byl původně lékařem. Působil jako rentgenolog na Radiologické klinice v Praze, v polovině osmdesátých let minulého století se stal profesionálním jazzovým hudebníkem. Působí jako klavírista, vedoucí tria (R. Balzar – bas, P. Zbořil – bicí) a soukromý pedagog. V repertoáru má swing, standardy, evergreeny, střední proud a známé melodie z klasických amerických muzikálů, které uslyšíte i v tomto programu. Americká jazzová zpěvačka Sandy Lomax obdivuje Ellu Fitzgeraldovou pro její umění scatovat. K jejím dalším vzorům patřily Ruth Brownová, Nancy Wilsonová a Chakha Khanová, která ji hudebně ovlivnila zejména v době dospívání.
Vysílání: 27.3., 23.45 hod., ČT art

Vasks
Portrét význačného lotyšského skladatele (Premiéra). Péteris Vasks (1946) je původně kontrabasista symfonického orchestru. Kompozici studoval na Lotyšské konzervatoři u profesora Valentina Utkina. Zpočátku byl ovlivněný hudbou Witolda Lutoslawského, Krzysztofa Pendereckého a Georgea Crumba. Čerpá z písní lotyšského folklóru. Píše komorní i symfonickou hudbu. Spolupracuje se slavným americkým souborem Kronos Quartet.
Vysílání: 28.3., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 02.4., ČT art

Vítejte v osmdesátých letech (5/6)
Gotika, Industrial a blackmetal (Premiéra). Tady nejde o žebříčky, módu a vydělávání peněz. Zde vládne vztek, pochybnosti a agresivita. Skončila sedmdesátá léta se svou spiritualitou a odvázanou erotikou. Zrovna tak s punkem. Průmysl už lidi nepotřebuje. Málokdo věří na socialismus. Přesto tu zůstala spoušť. Byli tu studenti, teoretici, po hudební stránce naprostí diletanti. Ale věděli málem všechno o filmu a historii umění. Pojmenovali svůj zvukový projekt po rodišti dadaismu.
Vysílání: 30.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 01.4., ČT art., 04.4., ČT art

Studium intervalů
Co jsou hudební atomy? Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga, od jehož narození uplyne letos 100 let. V renovované Carnegie Hall Newyorská filharmonie v čele s Bernsteinem zahraje úvodem krátkou brilantní skladbu: předehru ke třetímu jednání Wagnerovy opery Lohengrin. Autor a průvodce připomene: "Někteří ji znáte z filmu "Help!", kde byla použita v divoké bojové scéně. Jiní z vás si ji pamatují prostě jako vzrušující předehru ke třetímu jednání Lohengrina." Tato ukázka míří k výkladu o tom, jak vlastně vzniká hudba. Jediný tón sám o sobě není hudba, podle Bernsteina není ani molekulou hudby, dokonce nejde v takovém případě ani o její atom. V okamžiku, kdy zazní dva tóny, vytvořil se atom hudby. Vztahu těchto dvou not se říká "interval". Interval je srdcem a duší hudby. Hudba není tvořena jednotlivými tóny, ale intervaly mezi tóny. Intervaly pochopitelně nemusí pokaždé stoupat vzhůru. Mohou být právě tak dobře sestupné jako vzestupné. Například interval kvarty se může obrátit dolů, do sestupné kvarty.
Vysílání: 01.4., 20.20 hod., ČT art, Leonard Bernstein o hudbě (12/25)
Opakování: 04.4., ČT art

19.3.2018 16:03:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nine (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Antonín Dvořák - Moravské dvojzpěvy

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák – Moravské dvojzpěvy
Souborné provedení unikátního písňového cyklu natočeného ve Vile ...celý článek


To je opera: Evžen Oněgin

To je opera: Evžen Oněgin

To je opera: Evžen Oněgin
Puškin a Čajkovskij svým společným hudebně dramatickým dílem prokázali, že Rusové ...celý článek


Je nám ctí... Samson a Dalila

Samson a Dalila

Samson a Dalila
Hvězdný ruský dirigent Valerij Gergiev řídí provedení tříaktové biblické opery C. Saint-Saë ...celý článek


Les Ballets Béjart Lausanne - Noc v Oranžerii

Noc v Oranžerii

Noc v Oranžerii na zámku Versailles
Řecké tance, Etuda pro Dámu s kaméliemi, Bhakti III a Ravelovo Bolero v ...celý článek


Requiem z Mnichovské rezidence

Requiem z Mnichovské rezidence

W. A. Mozart: Requiem
V Herkulově sálu Mnichovské rezidence hrají a zpívají: G. Kühmeierová, E. Kulmanová, ...celý článek


Životy slavných Marguerite

Marguerite

Marguerite
Vášnivě milovala operu a zpěv, ale byla příliš bohatá, než aby jí říkali pravdu. Francouzsko-bel ...celý článek


Aramejský otčenáš

Aramejský otčenáš
Původní (aramejská) podoba biblického Otčenáše v provedení souboru Alikvotní 4 (2002). Sc ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadlo, co nebylo na okraji

Divadlo, co nebylo na okraji
Dokument o divadle, které bylo v letech 1969 až 1988 jedinečným fenoménem diva celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

300 let Lichtenštejnska - nevhodné výročí

Lichtenštejnsko

Do devítkové řady jubileí patří letos také tři sta let existence Lichtenštejnského knížectví historií úzce sou celý článek

další články...