zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 13. týden

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jazz kolem půlnoci – Sandy Lomax
Jazz club s americkou zpěvačkou a Triem V. Eckerta z pražské Reduty (1992). Připravili A. Benda a J. Malíř. V pražském jazzovém klubu Reduta na Národní třídě, který byl založen na konci padesátých let legendární skupinou Studio 5 a jazzovými osobnostmi Luďka Hulana a Karla Velebného, se tři roky po Sametové revoluci představili pianista Vojtěch Eckert se svým triem a americká jazzová zpěvačka Sandy Lomax. Na koncertu mj. zazněly Blues Celebration (Bluesová slavnost), On a Clear Day (Za jasného dne), Willow Weep for me (Vrba pláče kvůli mně), Just One of Those Things (Jedna z těch věcí). Vojtěch Eckert byl původně lékařem. Působil jako rentgenolog na Radiologické klinice v Praze, v polovině osmdesátých let minulého století se stal profesionálním jazzovým hudebníkem. Působí jako klavírista, vedoucí tria (R. Balzar – bas, P. Zbořil – bicí) a soukromý pedagog. V repertoáru má swing, standardy, evergreeny, střední proud a známé melodie z klasických amerických muzikálů, které uslyšíte i v tomto programu. Americká jazzová zpěvačka Sandy Lomax obdivuje Ellu Fitzgeraldovou pro její umění scatovat. K jejím dalším vzorům patřily Ruth Brownová, Nancy Wilsonová a Chakha Khanová, která ji hudebně ovlivnila zejména v době dospívání.
Vysílání: 27.3., 23.45 hod., ČT art

Vasks
Portrét význačného lotyšského skladatele (Premiéra). Péteris Vasks (1946) je původně kontrabasista symfonického orchestru. Kompozici studoval na Lotyšské konzervatoři u profesora Valentina Utkina. Zpočátku byl ovlivněný hudbou Witolda Lutoslawského, Krzysztofa Pendereckého a Georgea Crumba. Čerpá z písní lotyšského folklóru. Píše komorní i symfonickou hudbu. Spolupracuje se slavným americkým souborem Kronos Quartet.
Vysílání: 28.3., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 02.4., ČT art

Vítejte v osmdesátých letech (5/6)
Gotika, Industrial a blackmetal (Premiéra). Tady nejde o žebříčky, módu a vydělávání peněz. Zde vládne vztek, pochybnosti a agresivita. Skončila sedmdesátá léta se svou spiritualitou a odvázanou erotikou. Zrovna tak s punkem. Průmysl už lidi nepotřebuje. Málokdo věří na socialismus. Přesto tu zůstala spoušť. Byli tu studenti, teoretici, po hudební stránce naprostí diletanti. Ale věděli málem všechno o filmu a historii umění. Pojmenovali svůj zvukový projekt po rodišti dadaismu.
Vysílání: 30.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 01.4., ČT art., 04.4., ČT art

Studium intervalů
Co jsou hudební atomy? Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga, od jehož narození uplyne letos 100 let. V renovované Carnegie Hall Newyorská filharmonie v čele s Bernsteinem zahraje úvodem krátkou brilantní skladbu: předehru ke třetímu jednání Wagnerovy opery Lohengrin. Autor a průvodce připomene: "Někteří ji znáte z filmu "Help!", kde byla použita v divoké bojové scéně. Jiní z vás si ji pamatují prostě jako vzrušující předehru ke třetímu jednání Lohengrina." Tato ukázka míří k výkladu o tom, jak vlastně vzniká hudba. Jediný tón sám o sobě není hudba, podle Bernsteina není ani molekulou hudby, dokonce nejde v takovém případě ani o její atom. V okamžiku, kdy zazní dva tóny, vytvořil se atom hudby. Vztahu těchto dvou not se říká "interval". Interval je srdcem a duší hudby. Hudba není tvořena jednotlivými tóny, ale intervaly mezi tóny. Intervaly pochopitelně nemusí pokaždé stoupat vzhůru. Mohou být právě tak dobře sestupné jako vzestupné. Například interval kvarty se může obrátit dolů, do sestupné kvarty.
Vysílání: 01.4., 20.20 hod., ČT art, Leonard Bernstein o hudbě (12/25)
Opakování: 04.4., ČT art

19.3.2018 16:03:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 51 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Relativita (Divadlo v Řeznické)

Články v rubrice - Z éteru

Pavel Šporcl - Vánoce na modrých houslích

Pavel Šporcl - Vánoce na modrých houslích

Pavel Šporcl: Vánoce na modrých houslích – Generali tour 2017
Nejkrásnější české a světové koledy a v ...celý článek


Vánoční koncert z Valdštejnského paláce

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce
Pohodu Vánoc umocňuje vždy i krásná hudba. S tou přichází houslistk ...celý článek


Tři tenoři – zrození legendy

Tři tenoři – zrození legendy

Tři tenoři – zrození legendy
Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras na koncertu v Caracall ...celý článek


Dvouaktová dramatická opera Don Giovanni

Don Giovanni

Don Giovanni
Bohatý světák má v životě pouze jeden cíl – svést tolik žen, kolik bude jen možno. (1979 ...celý článek


Leonard Bernstein: Mše

Vojtěch Dyk (Mše)

Leonard Bernstein: Mše
Inscenované provedení slavné mše amerického skladatele z pražského Fora Karlín v tit ...celý článek


Veselá vdova z Curyšské opery

Veselá vdova

F. Lehár: Veselá vdova
Opereta o třech dějstvích na libreto V. Léona a L. Steina. Účinkují: D. Schellenberg ...celý článek


Intimissimi on Ice

Intimissimi on Ice 2017
Svátek klasické hudby a špičkového krasobruslení v neopakovatelné atmosféře veronsk ...celý článekČasopis 51 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Dan Přibáň dotočil film o poslední výpravě žlutého cirkusu

Trabantem tam a zase zpátky

Jeden z nejznámějších českých cestovatelů současnosti Dan Přibáň uzavře v dubnu příštího roku na plátnech kin celý článek

další články...