zvláštní poděkování
Volný.cz

Život na špičkách

Život na špičkách

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Projekci dokumentárního filmu Život na špičkách Terezy Bílé a Igora Zacharova, který uvedlo Národní divadlo v premiéře 6. března na Nové scéně, předcházel krátký vstup, v němž se představily jeho hlavní protagonistky. První sólistky baletu Národního divadla tentokrát poodstoupily od svých rolí, v nichž je obdivujeme – Nikola Márová - Odetta v Labutím jezeře, Alina Nanu - Sněhová královna, Mihy Ogimoto - Nikia v Bajadéře, Andrea Kramešová - Julie a Tereza Podařilová jako Madame de Merteuil ve Valmontovi si zatančily vedle sól také společně na hudbu z filmu Černá labuť v choreografii, kterou připravila Tereza Podařilová.

Dokument Život na špičkách je uměleckou impresí ze zákulisí, pohledem na odvrácenou stranu slávy. Baleríny jsou zabírány z různých úhlů při tréninku v tanečním sále a zároveň zaznívají jejich komentáře, které vypovídají o usilovné dřině, nesmírné disciplíně, vůli a odhodlání ale především lásce ke svému povolání. Krásné, takřka nadpozemské bytosti, jak je vidí publikum na scéně, „mají ošklivá chodidla, plná puchýřů a odřenin“, odhaluje jedna z tanečnic. Přestože podnikají všemožná opatření, aby tomu zabránily, jak ukaz ují přípravy a speciální úpravy špiček - „šití špiček“ před představením. Každá má svůj osobní postup, je to trochu alchymie a trochu ševcovina ale především neopominutelný rituál. Špičky musí sedět, musí se stát součástí těla a vydržet zátěž celého představení.

Film trval necelou čtvrthodinku a umělkyně se mezitím stihly převléknout a usednout za stůl na scénu, kde probíhala následná diskuze. Pro názornost si vzaly sebou i špičky a rozšířily filmový výklad o jejich úpravách o mnohé detaily. Divákům se tak dostalo několik podrobných postupů, kdyby si to chtěl někdo vyzkoušet. V debatě se mimo jiné ukázalo, že tyto vzhledem drobné a křehké ženy, jsou velmi odolné vůči bolesti. Dokáží se zapřít a „pracovat“ třeba v horečce, v nemoci, se zraněními a extrémním případem byla situace, kdy jedna (nepřítomná) tanečnice dotančila představení se zlomeninou. Ve velice spontánní konverzaci na sebe baletní hvězdy prozradily různé zajímavosti ze svého tanečního i civilního života a ukázaly, že ve své civilní podobě jsou stejně obdivuhodnými osobnostmi jako „na špičkách“ ve světle ramp.

www.narodni-divadlo.cz

19.3.2018 09:03:51 Helena Kozlová | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Články v rubrice - Recenze

Labutě s vášněmi

Marianela Núñez (Odetta)

Vyvrcholením letošní sezóny přenosů baletních představení do kin z londýnského Royal Opera House byla světová ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Jsou hvězdy, které nehasnou a největší hity

Vladimír Hron

Jsou hvězdy, které nehasnou
Vladimír Hron uvádí další pokračování zábavného pořadu (2003). Dále účinkují: L celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Kino art tipy 30. týden

Poznáš muže svých snů

Mimo zákon
Černá komedie o třech mužích na útěku. Americký film (1986). Hrají: T. Waits, J. Lurie, R. Benig celý článek

další články...