zvláštní poděkování
Volný.cz

Opera ND nová divadelní sezona 2019/2020

Sergej Kostov, Tereza Marečková (Sternenhoch)

autor: Patrik Borecký  

zvětšit obrázek

Pro diváky na sezonu 2019/2020 připravili v Národním divadle Praha rozmanitou škálu šesti operních premiér a několik tradičních koncertů – koncert k zahájení sezony, koncert k Mozartovým narozeninám, matiné k výročí narození Bedřicha Smetany, či řadu Adventních koncertů.
Nejočekávanější událostí sezony bude jistě znovuotevření
Státní opery po její několikaleté rekonstrukci, které začátkem roku oslaví Opera ND velkolepým operním gala, jež představí nejslavnější kapitoly pozoruhodné minulosti této skvostné budovy. Souboru Státní opery skončí doba provizoria a bude opět moci pracovat ve výrazně lepších a stabilnějších podmínkách.
Přivítají nového uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Pera Boye Hansena a nového hudebního ředitele Státní opery, Karla-Heinze Steffense, který se ujme funkce na počátku sezony.

Per Boye Hansen slibuje program, jehož cílem je začlenit pražskou operu do evropské operní „ligy mistrů“ a rozvíjení identit dvou operních souborů a tří scén.
Opera Národního divadla přichází v příští sezoně se čtveřicí operních premiér. Repertoárovou nabídku historické budovy Národního divadla rozšíří dva populární operní tituly – Turandot Giacoma Pucciniho (dirigent Jaroslav Kyzlink, režie Katarina Wagner) a Čajkovského piková dáma. Je rozum spolehlivým strážcem našich životů nebo jen jejich naivním svědkem? Po čem skutečně toužíme? Jsme svobodní anebo prokletí? Na tyto otázky bude hledat odpověď režisér Daniel Špinar.
Nebude chybět premiéra české opery, tentokrát méně známého českého skladatele Jaromíra Weinbergera, který za první republiky vytvořil svéráznou lidovou a národní operu, fantastickou grotesku Švanda dudák. Tato opera dosáhla ve své době zcela nečekaného ohlasu i ve světě a v překladu a úpravě Maxe Broda, Janáčkova a Kafkova přítele, slavila úspěchy dokonce v newyorské Metropolitní opeře. Inscenace Švandy dudáka bude věnována především našemu dětskému a rodinnému publiku, právě tak jako hravý, pohádkový balet se zpěvy Špalíček Bohuslava Martinů, který Národní divadlo uvede po dlouhých třiceti letech.

Ve Stavovském divadle připraví soubor Státní opery poslední inscenaci mimo svou domovskou scénu. Bude to česká premiéra velmi odvážného operního díla, Ščedrinovy Lolity podle slavného Nabokovova románu o vášnivém sexuálním vztahu vzdělaného čtyřicátníka, literárního vědce a spisovatele Humberta ke dvanáctileté Lolitě, nenucené, drzé a sexuchtivé Američance.

Státní opera navazuje na úspěšnou spolupráci s polským režisérem Mariuszem Trelińským, která byla započata již inscenací Salome v roce 2014.
„Jsem přesvědčen, že dalším z vrcholů sezony ve Státní opeře se stane inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkim, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery, v režii renomovaného polského operního a filmového režiséra Trelińského,“ říká Per Boye Hansen.
Pokračovat budou živé přenosy vybraných představení na náměstí Václava Havla a spolupráce s platformou Operavision. Diváci tak budou moci sledovat po úspěšném uvedení Libuše vybrané inscenace online v pohodlí svých domovů.
Nadále se budou v Národním divadle věnovat uvádění soudobé hudby a zahájí třetí ročník festivalu Opera Nova – přehlídky současného hudebního divadla. Za rozvoj této činnosti bude zodpovídat Petr Kofroň.

www.narodni-divadlo.cz

11.3.2019 10:03:50 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Mozart a ti druzí

Mozart a ti druzí (Vizual: Jakub Gulyas)

Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy - a to osobně! Národní divadlo na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, v ...celý článek


Balet ND v sezoně 2019/2020

Ondřej Vinklát a Morgane Lanoue (Čarodějův učeň)

Balet Národního divadla připravuje v sezoně 2019/2020 čtyři významné premiéry pod vedením uměleckého šéfa Fili ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 13. týden

Zkáza Dejvického divadla

Zkáza Dejvického divadla (4/6) - Šmejdi
Nový komediální seriál Miroslava Krobota, ve kterém hrají všichni h celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 13. týden

Černí baroni - Vzácná návštěva

Hodina před ránem
Ivan Luťanský v roli mladého muže, který hledá štěstí. Scénář podle románu V. Adlové naps celý článek

další články...