zvláštní poděkování
Volný.cz

Festival tanečních filmů uvede vzpomínku na Pinu Bausch

Pina Bausch

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16. – 18. května 2019 v kině Světozor. Poprvé ve své historii se festival stává soutěží. O hlavní cenu se uchází na 350 přihlášených tanečních filmů z celého světa. Široká veřejnost i mezinárodní porota tak mohou během tří dnů vybrat ze soutěžních kolekcí svého filmového vítěze. O tom, kdo získá Hlavní cenu festivalu, se rozhodne na slavnostním zakončení 18. května v kině Světozor.

Letošní ročník festivalu bude významný také vzpomínkou na tanečnici a choreografku Pinu Bausch. V červenci 2019 uběhne deset let od její smrti. Festival připomene její dílo v komponovaném filmovém večeru, jehož součástí bude i scénický dialog s Daphnisem Kokkinosem, dlouholetým spolupracovníkem Piny Bausch. Moderátorem dialogu bude umělecký šéf souboru Farma v jeskyni – Viliam Dočolomanský. Diváci budou mít možnost shlédnout filmové zpracování legendární choreografie Café Müller, v níž Pina Bausch tančí v jedné z rolí. Café Müller, dílo, které k divákům stále promlouvá díky nadčasovosti svého tématu: „Café Müller je místo samotného života. Místo, které je ve své prázdnotě plné smutku, tápání, strachu, touhy po pochopení, ale zároveň i naděje v lásku. Pina Bausch dokázala rozumět lidské duši. Té její části, která je společná pro každého z nás bez ohledu na charakter nebo dobu, ve které žijeme.“ (zdroj: Taneční zóna)
Také doprovodný program festivalu připomene odkaz této významné osobnosti světové choreografie uměleckou videoinstalací s názvem Pina Bausch Foundation: Ensembles, která bude k vidění v Centru současného umění DOX od 9. – 20. 5. 2019. Partnerem instalace je Goethe Institut a nadace Pina Bausch Foundation.

Sekce dokumentů se v tomto ročníku zaměří na zákulisí nejslavnějšího baletního tělesa světa – balet Pařížské opery. S kamerou diváci proniknou do legendárních tanečních sálů, dílen, kanceláří a šaten. Budou moci sdílet elektrizující atmosféru při tvorbě choreografie a být při tom, když se dostaví pochybnosti a tvůrčí krize. Je to cesta za velkým tajemstvím.
Dokument T. M. Rivese Play Serious je sondou do přípravy fascinující choreografie Play, kterou na repertoár první baletní scény světa přinesl choreografický inovátor Alexander Ekman. Hledání silného, neotřelého, vizuálně zcela futuristického tvaru provází prohledávání hlubin lidského chování a kreativity. Po premiéře dokumentu je tu jedinečná příležitost vychutnat si inscenaci Play v celé své kráse na plátně kina Světozor pro veřejnost zdarma. V jednom večeru poznáte choreografa, který z orchestřiště opery vytvořil jezero z milionů zelených míčků.
Další z dokumentů, který se zaměří na zákulisí baletu Pařížské opery, sleduje hektickou sezónu nového šéfa baletu Pařížské opery Benjamina Millepieda, choreografa známého filmu Černá labuť a manžela hollywoodské hvězdy Natalie Portman. Film Reset je vzrušující zprávou o situaci umělce v roli vrcholného manažera a o vzniku inscenace v kolosu tradiční umělecké instituce.

Festival uvede také dva kurátorované tematicky zaměřené bloky filmů. Blok On the Road bude zasvěcen cestám, objevům a neznámým světům. Spojení cestování a tance dalo vzniknout několika neotřelým filmovým zážitkům. Filmovým blokem Urban Dance zaměřeným na tanec ve veřejném prostoru provede diváky Wahe Akopjan, respektovaný tanečník a choreograf streetových technik. Wahe Akopjan také živě vystoupí se svou taneční skupinou.
Festival vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže o Hlavní cenu Festivalu tanečních filmů a o Cenu diváků. Součástí vyhlášení je blok s názvem Tanec a reklama. Tanec, kreativita, marketing - speciální blok zaměřený na taneční reklamy, které jste ještě nikdy neměli možnost vidět společně na jednom plátně. Znáte lepší způsob, jak završit 6. ročník festivalu?
V mezinárodní porotě zasedne: Ján Ševčík – tanečník, choreograf, vedoucí tanečního souboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, autor několika úspěšných tanečních filmů, Tereza Willoughby – novinářka, Jana Návratová – publicistka, editorka, kulturní manažerka, kurátorka v oblasti tance a pohybového divadla a umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů.

15.5.2019 15:05:25 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený svět

Články v rubrice - Festivaly

18. ročník MHF Lípa Musica předznamená prolog

Prague Cello Quartet

Již popáté se v gotických prostorách zříceniny klášterního kostela na saském hradě Oybin uskuteční tento pátek ...celý článek


Mistři klavíru a houslí se představili na koncertě

Jiří Vodička

Nádherné tóny klavíru a houslí se v sobotu 17. srpna nesly kostelem sv. Barbory v Otovicích díky hudebnímu fes ...celý článekČasopis 34 - sekce

HUDBA

Jak se kalila hudba

Annie Lennox - Eurythmics

Jak se kalila hudba: Zvuk a obraz
Annie Lennox, Debbie Harry, Billy Idol, Rod Stewart, David Bowie, Madonna celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy - Chata na prodej a další

I. Chýlková, D. Vávra (Chata na prodej)

Kdopak by se vlka bál
Byla jednou jedna malá holčička Terezka, která měla ráda maminku, tatínka a pohádku O celý článek

další články...