zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus pokračuje s Epoque Quartetem

Siempre Nuevo a Epoque Quartet

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Českolipský komorní cyklus bude v pondělí 15. června 2020 pokračovat dalším koncertním zastavením. Původně plánovaný open-air koncert v Městském parku byl s ohledem na aktuální situaci kolem pandemie Covid-19 z organizačních důvodů přesunut do prostor Jiráskova divadla. Program koncertu však zůstává nezměněn. V České Lípě se představí populární smyčcové kvarteto Epoque Quartet, které se za dvě desetiletí svého působení našlo pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunulo hranice kvartetního repertoáru a vyprofilovalo se ve špičkový soubor, který je kromě sólových koncertů také často zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže a k populárním akcím, jako například televizní soutěž StarDance. Pro své vystoupení v rámci Českolipského komorního cyklu si Epoque Quartet přizval ke spolupráci úspěšné kytarové duo Siempre Nuevo.

Toto netradiční spojení nabídne českolipskému publiku zvukomalebné pásmo na pomezí klasické hudby, jazzu a tanga v dílech Astora Piazzolly, Martina Brunnera, Petra Wajsara, Štěpána Raka a dalších. Koncert bude vzpomínkou na pět tisíc obyvatel České Lípy, kteří byli 15. června 1945 odsunuti do Německa, hostem koncertu bude Mgr. Tomáš Cidlina, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Vstupné na tento koncert je dobrovolné, místa je možná rezervovat prostřednictvím rezervačního systému na www.lipamusica.cz.

Červnový koncert Českolipského komorního cyklu je dedikován pěti tisícům obyvatel města Česká Lípa, kteří byli 15. června 1945 vyhnáni ze svých domovů. Během jediného parného dne museli vyčerpaní lidé ujít těžký pochod z České Lípy do saského Waltersdorfu. Na 75. výročí této události se v České Lípě bude konat pietní pamětní setkání. Koncert, který na setkání naváže, bude oslavou znovunavázaného partnerství a přátelství, a tomu odpovídá i jeho program, v němž je dominantní emocí radost. Jednotlivé kusy repertoáru dávají posluchači nahlédnout do světa tanga a jazzu, ale především je koncert unikátní příležitostí k exkurzu především do současné české hudební tvorby ve skladbách Tomáše Illeho, Milana Tesaře, Martin Brunnera nebo Štěpána Raka. Kromě toho na programu koncertu zazní skladby Mateusze Smoczynského nebo mistra tanga Astora Piazzolly.

Smyčcový Epoque Quartet v roce 2019 velkolepě oslavil v pražské Lucerně 20 let své existence. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je kromě sólových koncertů také často zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. Na klasických scénách jinak multižánrově založený kvartet muzikantů spolupracoval s Dagmar Peckovou, Radkem Baborákem nebo s Ivanem Klánským. Svou touhu po fúzích a neklasických experimentech prokázal soubor společnými projekty s Danem Bártou a Ilustratosphere, s kapelami Monkey Business, Tatabojs, Clarinet Factory, nebo koncerty a nahrávky s Michalem Pavlíčkem, Gregory Porterem, Lenkou Dusilovou, Dashou, Ondřejem Brzobohatým, Tomášem Klusem a mnoha dalšími interprety současné popové scény. S velkou pečlivostí i vášní si Epoque Quartet zahrál i s jazzmany Karlem Růžičkou, Robertem Balzarem, Martinem Brunnerem, nebo Miroslavem Hloucalem. Epoque Quartet koncertoval v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Holandsku, Anglii, Irsku, Polsku, Lotyšsku, Estonsku, Litvě,Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Řecku, Bulharsku, Izraeli, USA, Kanadě, Brazílii, Číně i v Japonsku. Své zkušenosti s kvartetní hrou také předával na workshopech v Čechách, Srbsku, Kanadě, Brazílii a Izraeli. Mezi aktuální počiny patří také oceňované CD Epoque Quartet plays Jan Kučera, které shrnuje dlouholetou spolupráci autora se souborem a které bylo nominováno na cenu Anděl. Do užší nominace prestižního kanadského ocenění Juno Award se dostala v New Yorku pokřtěná nahrávka Flow, na které kvartet spolupracoval s kanadským klavíristou a skladatelem Davidem Braidem. V roce 2018 Epoque Quarte poprvé obdržel pozvání k účinkování na festivalu Pražské jaro. Širokému publiku je soubor známý také svým účinkováním v populární televizní show Stardance.

Kytarové duo Siempre Nuevo bylo založeno v říjnu roku 2007 dvěma vynikajícími kytaristy Matějem Fremlem a Patrikem Vacíkem. V tomto období oba studovali na Hochschule für Musik FRANZ LISZT v německém Weimaru, kde získávali cenné zkušenosti na hodinách komorní hry u profesorů Thomase Müller-Peringa a Mathise Christopha. V květnu 2008 duo vyhrálo svojí první mezinárodní soutěž v italské Gorizii. Od té doby jsou mladí umělci pravidelně zváni na nejrůznější koncerty a festivaly v Čechách, ale také v Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Důležitým mezníkem v kariéře dua Siempre Nuevo bylo pozvání na Mezinárodní hudební veletrh v Šanghaji v roce 2010. Následovala řada koncertů a mistrovských kurzů v dalších čínských městech (Qingdao, Suzhou, Xuzhou, Guangzhou, atd.). Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé vlastní transkripce či od jiných autorů přepracované skladby. Jeho repertoár obsahuje hudbu od baroka až po soudobé skladatele. Při snaze o dobovou interpretaci využívá historických nástrojů, čímž dodává skladbám z oblasti staré, hlavně však romantické hudby, nečekaně autentický a zajímavý zvuk. Tato všestrannost a velmi svěží a výrazná interpretace byly mnohokrát kladně oceněny jak publikem, tak i hudebními kritiky. Kromě vlastní dráhy se duo Siempre Nuevo odhodlalo i ke spolupráci s dalšími umělci. V Projektu Guitarra Cantante se Matěj Freml a Patrik Vacík setkali s mezzosopranistkou Barborou Poláškovou a projekt 4+2 je spojil se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet. Na svém kontě má duo Siempre Nuevo tři CD.
Místa na tento koncert je možné zdarma rezervovat online na www.lipamusica.cz, vstupné je dobrovolné.

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v září přesunutým březnovým koncertem, na němž se v programu Milost a pomsta představí barytonista Roman Hoza za doprovodu varhanice a cembalistky Barbary Marie Willi a violoncellisty Michala Rajtmajera. Vstupenky zakoupené na původní termín zůstávají v platnosti a do prodeje jsou uvolněná další místa. Koncert se uskuteční 9. září 2020 v kostele Mistra Jana Husa.

Českolipský komorní cyklus se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, Města Česká Lípa, Nadace Život Umělce, Státního fondu kultury, rodiny Tichých a společnosti Modus. Záštitu nad cyklem převzaly: Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa a Ing. Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

9.6.2020 17:06:24 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...