zvláštní poděkování
Volný.cz

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu (1/2)
Od Enrica Carusa po Beniamina Gigliho. O zlaté éře operního umění, kterou mezi dvěma velikány na zpěvoherním jevišti rovněž napsali John McCormack, Leo Slezak a Richard Tauber, hovoří J. Kesting, S. Zucker, M. Sisca a další. Režie Jan Schmidt-Garre. Pro milovníky historických nahrávek jsme připravili dokumentární dvoudílný pořad „Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu“ německého režiséra Jana Schmidta-Garreho, který se zabývá pěveckými idoly první poloviny 20. století. Nejdříve prostřednictvím filmových a zvukových záznamů představuje tenorové hvězdy Enrica Carusa (uměleckého partnera Emy Destinnové), Johna McCormacka, šumperského rodáka Lea Slezaka, Richarda Taubera a Beniamina Gigliho. Uvidíte Thomase Alvu Edisona ve své zvukové laboratoři, jak roztáčí první fonograf při záznamu tenorového hlasu, poslechnete si ukázky z Meyerbeerových, Leocavallových, Rossiniho a Verdiho oper.
Generace tenoristů od Enrica Carusa po letošního jubilanta Beniamina Gigliho (narodil se 20. 3. 1890) velice ostře vnímala hrůzy světových válek, hospodářskou krizi 30. let minulého století i nástup fašismu v Německu a Itálii. Stigma prudkých politických přeměn se obrazila i na jejich uměleckém a morálním profilu, někteří kolaborovali, jiní zastávali odmítavá stanoviska, což se negativně promítlo do jejich kariérního i soukromého života. Německý režisér a producent Jan Schmidt-Garre studoval u J. P. Ponnella, proslavil se lipskou inscenací Straussovy Arabelly a filmem Dech bohů. Vytvořil řadu dokumentů na téma hudby, tance a soudobého umění. Je nositelem ceny Deutscher Filmpreis a na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha získal cenu Český křišťál.
Vysílání: 09.12., 01.20 hod., ČT art

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu (2/2)
Od Lauritze Melchiora po Jussi Björlinga. O zlaté éře operního umění, kterou mezi dvěma velikány na zpěvoherním jevišti rovněž napsali Tito Schipa, Ivan Kozlovskij a Joseph Schmidt, hovoří A. Varnayová, E. Söderströmová, J. Kesting, S. Zucker, P. Pichugin a další. Režie Jan Schmidt-Garre. Pro milovníky historických nahrávek jsme připravili dokumentární dvoudílný pořad „Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu“ německého režiséra Jana Schmidta-Garreho, který se zabývá pěveckými idoly první poloviny 20. století. Prostřednictvím filmových a zvukových záznamů představuje ve druhém díle tenorové hvězdy třicátých let: wagnerovského pěvce Lauritze Melchiora, jeho italského kolegu Tita Schipu v Donizettiho Nápoji lásky, ruského Stalinem obdivovaného barda Ivana Kozlovského, který geniálně ztvárnil v roce 1954 postavu blázna (jurodivého) v Musorgského opeře Boris Godunov a rasovými zákony pronásledovaného Josepha Schmidta, jemuž s nástupem fašismu v Německu byla zakázána umělecká činnost. Program uzavírá švédský tenorista Jussi Björling, který se vyznačoval skvělou dechovou technikou a pevně posazeným hlasem na správném resonančním místě.
Generace tenoristů od Lauritze Melchiora po Jussi Björlinga velice ostře vnímala hrůzy dvou světových válek, hospodářskou krizi 30. let minulého století i nástup fašismu v Německu a Itálii. Stigma prudkých politických přeměn se odrazila i na jejich uměleckém a morálním profilu, někteří kolaborovali, jiní zastávali odmítavá stanoviska, což se negativně promítlo do jejich kariérního i soukromého života. Německý režisér a producent Jan Schmidt-Garre studoval u J. P. Ponnella, proslavil se lipskou inscenací Straussovy Arabelly a filmem Dech bohů. Vytvořil řadu dokumentů na téma hudby, tance a soudobého umění.
Vysílání: 09.12., 02.20 hod., ČT art

30.11.2020 16:11:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 02 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Plácido Domingo - 80 let

Plácido Domingo (Mé největší role)

Plácido Domingo Gala
Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století, který v těchto dnech slaví své osmdesáti ...celý článek


Romeo a Julie v nastudování Stuttgartského baletu

Romeo a Julie

Romeo a Julie
Světoznámá choreografie J. Cranka v současném nastudování Stuttgartského státního baletu. Hud ...celý článek



Časopis 02 - sekce

DIVADLO

Dokument Činoherní klub Praha

Ladislav Smoček

Činoherní klub Praha
O slavné éře a polistopadových perspektivách legendárního pražského divadla, které byl celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 3. týden

Dotty, Lipa a Greg James (Sounds Like Friday Night )

Na kus řeči
Láska nebeská v pořadu Miroslava Donutila. Dvě stálice českého popu, Waldemar Matuška a Eva Pil celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Ralph Fiennes

Ralph Fiennes (Otázky a odpovědi)

Otázky a odpovědi
Diváci nejpopulárnějšího televizního kvízu si nevšimli jediné maličkosti – jednalo celý článek

další články...