zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sváteční koncerty

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert pro papeže
Český soubor Collegium 1704 a sbor Versailleského centra barokní hudby za řízení Václava Lukse uvádějí duchovní skladby J. B. Lullyho a I. Bibera v římské bazilice sv. Jana v Lateráně (2018). Televizní režie Julien Condemine (Premiéra). V rámci stých oslav konce první světové války uspořádaly Francie a Česká republika koncert pro papeže, který se konal 25. října 2018. Tato výjimečná událost byla zorganizována společností Château de Versailles Spectacles v římské bazilice svatého Jana v Lateráně a byla oslavou světového míru. Talentovaný dirigent z Prahy Václav Luks se svým souborem Collegium 1704 se chopil této oslnivé výzvy a oživil dvě rozměrná barokní díla ze 17. století – Lullyho Te Deum a Biberovu Salcburskou mši. Svou oslavnou kompozicí Te Deum vytvořil intendant královské hudby Jean Baptiste Lully významnou partituru, která by se mohla považovat za nejreprezentativnější vzor tehdejší duchovní hudby. V zámecké kapli na Fontainebleau dirigoval skladatel toto dílo, zkomponované u příležitosti křtu nejstaršího syna Ludvíka XIV. Skladba zdůrazňuje význam této události: mistrovské dílo velkolepé hudební architektury, dílo, vyžadující velký počet hráčů, včetně trubek a bicích. Lullyho Te Deum bylo nejuváděnější duchovní skladbou své doby, hrálo se při královských svatbách, vojenských vítězstvích i při uzdravení krále. Z dvanácti provedení Te Dea dirigovaných samotným Lullym se nejčastěji vzpomíná uvedení v cisterciáckém královském klášteře svatého Bernarda v pařížské čtvrti Feuillants, které způsobilo skladatelovu smrt. Tehdy si probodl nešťastnou náhodou nohu taktovací holí. Po ní následovala osudová otrava krve. Te Deum Jeana-Baptisty Lullyho je vrcholným příkladem francouzského žánru grand motet doby Krále slunce Ludvíka XIV. Na koncertu v římském Lateráně reprezentují uváděné skladby dva odlišné světy barokní hudby, spojnicí je jim vznešená nádhera neobvykle bohaté instrumentace a kompoziční mistrovství jejich tvůrců. Heinrich Ignaz Franz Biber zkomponoval svoji velkolepou Missu Salisburgensis v roce 1682 k příležitosti výročí 1100 let založení salcburské diecéze. Dodnes toto dílo ohromuje svojí zvukovou rozmanitostí a je považováno co do velkosti obsazení za vůbec největší barokní partituru.
Vysílání: 23.12., 22.30 hod., ČT art

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce
Pohodu Vánoc umocňuje vždy i krásná hudba. Pro letošní rok si soubor Collegium Marianum připravil skladby A. Michny z Otradovic, J. J. I. Brentnera, A. Vivaldiho, J. D. Zelenky a F. I. A. Tůmy. Sólo soprán Patricia Janečková. Recitace G. Filippi. Režie T. Šimerda (Premiéra). Tradiční vánoční koncert z Velkého (dříve Rytířského) sálu krásného pražského paláce z důvodu vládního nařízení letos natáčený bez diváků. Ve vánočním repertoáru bude účinkovat jako host mladá sopranistka Patricia Janečková, kterou doprovodí orchestr Collegium Marianum pod vedení Jany Semerádové. V pořadu zazní skladby Adama Michny z Otradovic „Vítej Pane, Jezu Kriste“ a „Chtíc aby spal“, Jana Josefa Ignáce Brentnera "Concerto in d minor", Antonia Vivaldiho „Gloria“ a "Concerto in E minor RV 431", Antonia Lottiho / Jana Dimase Zelenky „Domine Deus“, Františka Ignáce Antonína Tůmy "Partita in D minor" a Jana Dismase Zelenky „En, duplo sole Czechia“. Vánoční pohodu ještě umocní recitace Gabriely Filippi.
Vysílání: 24.12., 20.00 hod., ČT art

John Williams ve Vídni
Vídeňská filharmonie hraje na mimořádném koncertě pod taktovkou autora výběr jeho nejznámějších filmových melodií. Sólo housle Anne-Sophie Mutter. Komentář J. Vejvoda. Režie Michael Beyer. Ve svých osmaosmdesáti letech diriguje legendární americký skladatel filmové hudby John Williams poprvé ve Vídni. Williamsův koncert s Vídeňskými filharmoniky byl původně plánován do roku 2018, ale uskutečnil se až 8. února 2020. John Williams často spolupracoval s režisérem Stevenem Spielbergem. Roku 1977 například vytvořil hudbu k jeho Blízkým setkáním třetího druhu a celé řadě dalších filmů. Pět filmových Oscarů neboli pět cen Americké filmové akademie. Tři Emmy Awards. A neuvěřitelných pětadvacet Grammy Awards. Taková je, mimo jiné, bilance Johna Williamse. Roku 2019 vyšlo společné album Johna Williamse a houslistky Anne-Sophie Mutter nazvané Accross The Stars. A tak není divu, že právě ji si pozval jako vzácného hosta na tento mimořádný koncert.
Vysílání: 27.12., 00.45 hod., ČT art

14.12.2020 13:12:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...