zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Světové a české premiéry na NODO v Ostravě

Dirigent Bruno Ferrandis a skladatel Matous Hejl

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z 12 zemí Evropy a USA: 6. bienále mezinárodního festivalu NODO / New Opera Days Ostrava je těsně před svým zahájením. Ve dnech 25. – 30. června zazní v českých a světových premiérách celkem osm oper a hudebně-divadelních inscenací. Hudba Salvatora Sciarrina, Petra Kotíka nebo Luigiho Nona a dalších čtyř autorek a autorů rozezní prostory Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona i velkorysé dvoulodí v Trojhalí Karolina. Bonusovým představením bude dokumentární opera v terénu: Nulanus Miroslava Tótha pro lyžařský vlek v létě. Ten se rozjede na Ski areálu Opálená blízko Čeladné.

Festival NODO letos slaví deset let od svého založení. U jeho zrodu stál v roce 2012 ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil a tehdejší koordinátorka externích projektů
Dita Eibenová.
A právě spojení čtyřsouborové obří instituce a malého nezávislého spolku Ostravské centrum nové hudby (Petr Kotík a spol.) vneslo na českou kulturní scénu naprosto unikátní možnosti pro nastudování a provádění děl současného hudebního divadla. Vedle sebe se tak objevují kvůli své náročnosti díla uváděná zřídkakdy nebo vůbec ne a opery napsané přímo pro festival. Těch bylo včetně tohoto bienále už šestnáct.

Vyzvánějící zvon, anonymní nádraží i lyžařský vlek v létě

Není jednoduché označit největší „tahák“ letošního NODO. Tím nejvíce náročným na přípravy je zcela určitě v České republice nikdy neuvedené dílo Prometeo. Tragedia dell’ascolto italského avantgardisty Luigiho Nona. Jen manuálu s požadavky na akustické propojení klasických nástrojů a složité elektroniky, které řeší italský tým pod vedením Lucy Richelliho, čítá 200 stran. Pod vedením inscenačního tandemu Jiřího Nekvasila a Davida Bazika a vedoucího dirigenta Jiřího Rožně na inscenaci pracuje stovka účinkujících i technické podpory, díky nimž Trojhalí Karolina promění 30. června v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Festival otevře v sobotu 25. června dílo nejžádanějšího italského operního skladatele Salvatora Sciarrina, operou Superflumina. Role „bezdomovkyně“ se ujme skladatelova múza, mezzosopranistka Anna Radziejewska. Divadlo Jiřího Myrona se promění ve velké nádraží, v místo kolektivního proudění a putování, davu i osamělosti zároveň, v prostor zveličeného hluku, shromaždiště pro lidi bez domova. Polský tým vede režisérka Pia Partum.

Bizarním místem pro uvedení opery bude lyžařský svah v létě, konkrétně Ski Areál Opálená v podhůří Beskyd nedaleko Ostravy. Opera Nulanus o 10 obrazech tvůrců Miroslava Tótha a Michaely Rosové promění 29. června diváky v aktivní svědky situace budoucího světa, tak jak jej vytvořila umělá inteligence na základě vzpomínek posledních lidí na Zemi. Doporučujeme vycházkovou a sportovní obuv.

Objednávky NODO i scénická verze šestihodinové hudební meditace

Na programu jsou také čtyři festivalové objednávky – čtyři debuty: operní verze Ibsenových Přízraků skladatele Matouše Hejla (1989), experimentální kolektivní opera Approximate pod vedením brněnské performerky Lucie Páchové (1988), komorní opera Partial Memories newyorské skladatelky Judith Berkson (1977) a opera v sedmi obrazech saudade anglického skladatele Jamese Laytona (1996). Zadávání operních objednávek nové generaci tvůrců je v Ostravě unikátem, který nemá ve středoevropském prostoru srovnání. Filozofie festivalu vychází z přesvědčení, že je naprosto žádoucí dávat prostor současným umělcům a umělkyním, neboť právě ti jsou nejcitlivějšími pozorovateli a komentátory dneška.

Festival vedle mladých skladatelů a libretistů dává prostor vysoce profesionálním, ale i začínajícím inscenačním týmům, a to jak z hudebního, tak činoherního divadla. Dokladem toho je letošní participace divadelního spolku JEDL, nedávno oceněného jako Divadlo roku (režisér Jan Nebeský), na straně druhé mladí režiséři jako Viktorie Vášová, Marek David a kolektiv autorů kolem skladatelky Lucie Páchové. Ze 70. let 20. století je pak vokálně-instrumentální skladba Many Many Women Petra Kotíka (1942) na texty Gertrudy Stein. Vůbec poprvé bude šestihodinová kompozice uvedena scénicky, a to díky avantgardnímu režisérovi a scénografovi z Berlína Jo Fabianovi. Během 360minutového představení je možné libovolně odcházet a přicházet.

„Program je typickým příkladem toho, jak Ostravské centrum nové hudby koncipuje své festivaly: mistrovská díla a díla etablovaných skladatelů jsou na programu bok po boku se skladbami mladých a někdy i začínajících umělců. Považuji to za jeden z nejvýznamnějších aspektů projektů, které realizujeme nejen v Ostravě,“ říká umělecký ředitel OCNH Petr Kotík a dodává: „Všechny letošní opery mladých skladatelů vznikly pro NODO 2022, některé z nich byly dokončeny před několika dny, nebo se ještě upravují v průběhu zkoušek. To v minulosti nebylo nic zvláštního, i když dnes tato skutečnost děsí většinu manažerů, kteří řídí kulturní instituce po celém světě.“

Permanentky a vstupenky na NODO 2022:
Vstupenky jsou k dostání online v síti GoOut, na stránkách OstravaInfo nebo na pobočkách Ostravského informačního servisu.

23.6.2022 11:06:52 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Festivaly

Jazzový open-air v parku v České Lípě zdarma

Lípa Musica Jazz Quartet

Jarní část pátého ročníku Českolipského komorního cyklu vyvrcholí v úterý 21. června v městském parku v České ...celý článek


Aureum Saxophone Quartett zavítá do půvabného kostela

Aureum Saxophone Quartett

Do šonovského kostela sv. Markéty zamíří festival Za poklady Broumovska v sobotu 2. července 2022 s koncertem ...celý článek


KoresponDance láká na originální výběr tance

Runners (Foto: Bernadette Fink)

Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu s ...celý článekČasopis 26 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 27. týden

Rudolf Deyl ml. (Skáču dobře, skáču rád)

Skáču dobře, skáču rád
Osudy herce Rudolfa Deyla ml., od jehož narození uplynulo 110 let (2002). Vzpomínají celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo j celý článek

další články...