zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvořákova Praha se stala členem AHF ČR

Jan Simon a Pavel Trojan (Foto: Michal Vencl)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha se stal členem Asociace hudebních festivalů České republiky a připojil se tak ke čtrnácti významným festivalům klasické hudby, které se konají napříč republikou a termínem konání naplňují kalendář celého roku.
„Naším opětovným vstupem chceme vyjádřit snahu o posílení důstojného postavení vysoce kvalitních festivalů klasické hudby v rámci hodnot společenského a kulturního života v naší zemi. Asociace je pracovní a diskusní platformou kulturních institucí, jejichž zájmem je šíření a rozvoj trvalých hodnot kulturní historie i současnosti napříč společností. A kvalita vztahu k těmto hodnotám svědčí o vyspělosti společnosti jako celku,“ říká Jan Simon, ředitel festivalu MHF Dvořákova Praha.

„Nesmírně si vážím rozhodnutí Dvořákovy Prahy posílit řady naší asociace a zařadit se tak po bok festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Harmonia Moraviae a celé řady dalších. S ohledem na turbulentní geopolitickou situaci, ekonomickou nestabilitu a devastující následky dvou pandemických let náš obor čekají nelehké výzvy. Festivaly klasické hudby jsou zásadní součástí českého kulturního života a klasická hudba je fenoménem, který činí Českou republiku výjimečnou i ve světovém kontextu,“ uvádí Pavel Trojan, prezident Asociace hudebních festivalů ČR, reprezentant festivalu Pražské jaro. „Vedeme intenzivní dialog s ministerstvem kultury i zástupci samospráv, aby se kultura v dobách krize nedostala na okraj zájmu politiků.“ Pořadatelé festivalů zpravidla nejsou státními příspěvkovými organizacemi, ale obecně prospěšnými společnostmi, které se každoročně v grantovém řízení ucházejí o veřejnou podporu. Jsou úspěšnými příklady vícezdrojového financování kultury. „Je zásadní, aby program veřejné podpory festivalů reagoval na aktuální situaci a byly vyřešeny dlouhodobé systémové nedostatky – jako například absence víceletých grantů Ministerstva kultury a byly přijaty legislativní úpravy, které by umožnily efektivnější sponzoring kultury ze soukromých zdrojů. Asociace hudebních festivalů České republiky byla v těchto tématech vždy aktivní, v červnu kupříkladu spoluiniciovala zasedání Podvýboru pro kulturu Poslanecké sněmovny, které se věnovalo těmto otázkám. Jednání se účastnil také pan ministr kultury a pořadatelé festivalů. Jsem si jist, že naléhavost situace si uvědomují i reprezentanti státu,“ uzavírá Trojan.

1.8.2022 18:07:15 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Muž Dvojhvězdy (Otáčivé hlediště)

Články v rubrice - Zprávy

Dvořák Ivo Kahánka sklízí jeden úspěch za druhým

Ivo Kahánek

Přední český klavírista začal rok 2021 v nahrávacím studiu v době covidových restrikcí. Raritní CD komplet, kt ...celý článek


Osmý ročník Letních hornových kurzů s rekordní účastí

Zuzana Rzounková

Celkem 85 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Portugalska, Japonska a Německa přivítají ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Karel Kryl a Marta Kubišová

Bratříčku, zavřel jsi vrátka...

Karel Kryl – Kdo jsem... ?
Slavný písničkář a básník prostřednictvím své tvorby odhaluje své postoje celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film Vejška volné pokračováním diváckého hitu Gympl

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml.

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie celý článek

další články...