zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvořák Ivo Kahánka sklízí jeden úspěch za druhým

Ivo Kahánek

autor: Supraphon   

zvětšit obrázek

Přední český klavírista začal rok 2021 v nahrávacím studiu v době covidových restrikcí. Raritní CD komplet, který vyšel na podzim, si okamžitě získal pozornost posluchačů i odborných kruhů.
Ivo Kahánek se netají tím, že je mu nuda cizí. „Snažil jsem se využít každou volnou minutu koncertní covidové pauzy,“ potvrzuje Ivo Kahánek. Na jaře 2021 během 20 nahrávacích frekvencí natočil za 3 měsíce kompletní klavírní dílo Antonína Dvořáka. Vznikla tak čtyři unikátní CD, na kterých posluchač najde větší cykly, příležitostné skladby, ale i několik kuriozit, které byly nahrány poprvé.

V hitparádě českých klasických alb Národní federace hudebního průmyslu IFPI má CD na svém kontě 1. místo již po dobu 11 týdnů a francouzská komerční služba Qobuz pro streamování a stahování hudby zařadila komplet mezi 100 nejprodávanějších nahrávek světa.
Prestižní britský hudební magazín Gramophone přinesl ve svém prosincovém vydání superlativní recenzi: „Kahánek interpretuje každou skladbu tak, jako by pro něj byla vším. Myslím, že mu nemohu složit větší kompliment, než když se přiznám, že je pro mne vůbec prvním pianistou, který dokáže zahrát Dvořákovo sólové klavírní dílo tak, že je prakticky naroveň Smetanovu. Jde o skvělý komplet, který by neměl žádný milovník romantické hudby nechat bez povšimnutí.”
Belgický odborný server Stretto se vyjádřil, že: “Kompletní Dvořákovo klavírní dílo v podání Ivo Kahánka je autentické a inspirující. Prostě top!”, zatímco ve francouzském hudebním časopisu Diapason nahrávka obdržela 5 ladiček.
CD komplet souborného díla Antonína Dvořáka získal v závěru roku 2021 i nominaci na prestižní mezinárodní cenu International Classical Music Awards (ICMA) v kategorii sólových nástrojů. Album v kategorii Klasika získalo cenu Anděl, kterou uděluje Česká hudební akademie (ČHA).
Aktuálně se Kahánkova nahrávka ocitla v nominacích na německé prestižní ceny pro osobnosti a nahrávací počiny v oboru klasické hudby Opus Klassik v kategorii Sólová instrumentální nahrávka.
Vydání souboru čtyř CD iniciovalo vydavatelství Supraphon společně s Akademií klasické hudby a vzniklo díky zásadní podpoře Nadace Karel Komárek Family Foundation a za přispění Ministerstva kultury České republiky.
Nahrávka kompletního klavírního díla Antonína Dvořáka spatřila světlo světa poté, co ta předchozí – Klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které Ivo Kahánek nahrál s Bamberskými symfoniky pod vedením Jakuba Hrůši – získala v kategorii „Concerto“ ocenění „Nejlepší nahrávka roku“ britského časopisu BBC Music Magazine.

www.supraphonline.cz

8.8.2022 14:08:12 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Nová dimenze Baletu NdB

Balet NdB 2

Od počátku letošní sezony se na půdě Baletu Národního divadla Brno zrodil dlouho připravovaný a jedinečný proj ...celý článek


Třetí hudební rezidence v broumovském klášteře

Ann-Mari Pettersen Magga (Foto: Thea Einarsson)

Říjen bude v broumovském klášteře ve znamení třetích hudebních rezidencí. Hosty Vzdělávacího a kulturního cent ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas 2014
Nekorunovaná královna moderní country několik let nekoncertovala, al celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument o mužích v podvozku Boeingu 747

Muž, který spadl z nebe

Muž, který spadl z nebe
V roce 2015 se dva muži schovali v podvozku Boeingu 747. Jeden nepřežil a vypadl v celý článek

další články...