zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lípa Musica: Onemocnělého Frederiksena nahradí Cukrová

Markéta Cukrová

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Z důvodu zdravotní indispozice německého basisty a loutnisty Joela Frederiksena dochází ke kompletní změně programu nadcházejícího koncertu 21. ročníku MHF Lípa Musica. V pátek 7. října nebude v Oblastní galerii v Liberci uveden projekt Cesty ke zbožnosti, který Frederiksen připravil ve spolupráci se syrským hudebníkem Rebalem Alkhodarim a německým varhaníkem Michaelem Eberthem. Lípa Musica jako náhradu uvede projekt přední české mezzosopranistky Markéty Cukrové věnovaný italskému baroku a zejména představení tvorby pozapomenutých barokních skladatelek s názvem Ty spíš, duše moje. Za doprovodu theorbisty Jana Krejči zazní niterný program složený z děl Monteverdiho, Cacciniho, Picciniho, Kapspergra či Barbary Strozzi nebo Francescy Caccini. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, zbylé jsou k dostání ve festivalovém předprodeji. MHF Lípa Musica děkujeme za pochopení návštěvníkům a za pohotovost a vstřícnost Markétě Cukrové a Janu Krejčovi.

Itálie první půlky 17. století byla zemí zaslíbenou vokální hudbě. Renesance se právě přerodila v nový styl, který vyžadoval pěvce sólistu, ovládajícího virtuózní techniku a veškeré nové a originální „cituplné figury“. Z ansámblových zpěváků se stali sólisté, performeři, objevili se první učitelé pěvecké techniky, první soupisy cvičení, první metodiky. O této době můžeme mluvit jako o počátku moderního artového / klasického zpěvu, jako o počátku opery. Bylo obvyklé, že zpěváci se sami uměli doprovodit na harfu, loutnu či theorbu. Během populárních večerů pořádaných šlechtici v salónech jejich paláců zaznívaly skutečné skvosty vytříbené muzikality, nové poetiky a uvolněné, až exaltované citovosti. V rodinách bohatých šlechticů nebyly výjimkou ani ženské skladatelky a může nám být líto, že jejich talent musel s vrcholným barokem na několik staletí umlknout. A právě této epoše se ve svém projektu s názvem Tu dormi, anima mea / Ty spíš, duše moje věnuje mezzosopranistka Markéta Cukrová společně s theorbistou Janem Krejčou.

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobě spolupracuje s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry. Hostuje v Národním divadle v Praze, v Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Štátnom divadle Košice. V uplynulých letech byla nominována do úzkého výběru na cenu Thálie za roli Poutníka v inscenaci opery Láska na dálku, cenu Jantar pro umělce Moravskoslezského kraje za roli Biancy v inscenaci Zneuctění Lukrécie a cenu Classic Prague Awards za koncertní výkon.

Jan Krejča je vyhledávaný hráč bassa continua, který spolupracuje s mnoha špičkovými domácími a zahraničními soubory (Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, Musica Florea, Czech Ensemble Baroque, Capella Cracoviensis, Capella Anna, Les Traversee Baroque, For Several Friends aj.) i sólisty Janou Semerádovou, Hanou Blažíkovou, Tomášem Králem, Sergiem Azzolinim, Judith Pacquier, Lenkou Torgersen, Danielem Deuterem, Annou Fusek, Magdalenou Koženou ap.

www.lipamusica.cz

6.10.2022 11:10:25 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Festivaly

Českolipský komorní cyklus završí vánoční koncert

Českolipský komorní cyklus

5. ročník Českolipského komorního cyklu vyvrcholí v úterý 13. prosince netradičně v kostele Narození Panny Mar ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Online projekt PLAY HAVEL

PLAY HAVEL

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt PLAY HAVEL vycházející z dramat po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 49. týden

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz celý článek

další články...