zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Přímý přenos opery Florencie v Amazonii z Met

Ailyn Pérez (Florencie Grimaldi)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Už třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát se v kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, představí opera Florencie v Amazonii. Magickorealistické dílo skladatele Daniela Catána je teprve třetí španělsky zpívanou operou, která se kdy v Metropolitní hrála, v rámci kinopřenosů bude dokonce úplně první. Přenos je na programu v sobotu 9. prosince, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších.

Téměř sto let trvalo, než na jevišti newyorského operního svatostánku opět zazní španělština. A opera Florencie v Amazonii, kterou napsal mexický skladatel Daniel Catán, je skvělou příležitostí, jak tento jazyk opět do Metropolitní uvést. Romantický i tajemný příběh, který nezapře své kořeny v tradici magického realismu, se opírá o libreto Marcela Fuentes-Beraina, jenž je přímým žákem Gabriela Garcii Marquéze, patrně nejvýznamnějšího spisovatele tohoto stylu. Catán svoje dílo popisuje jako „cestu k transcendentální lásce se všemi jejími složitostmi, jemnostmi, ubohostí a nádherným štěstím“. Jeho hudba bývá přirovnávána k Puccinimu a nabídne svěží orchestraci, vzletné vokální linky a rozsáhlé hudební evokace světa přírody. Představení diriguje hudební ředitel Metropolitní opery, maestro Yannick Nézet-Séguin.

Ústřední postavou vyprávění, jehož dění se koncentruje na loď El Dorado, která pluje po Amazonce, je operní diva Florencia Grimaldi. Cestuje inkognito do Manaus, kde má vystupovat a po cestě chce najít nejen sebe sama, ale také svého dávno ztraceného milence. Ten před lety odešel do Amazonie studovat motýly. V premiérové inscenaci tuto roli ztvárnila sopranistka Ailyn Pérez. V úlohách jejích spolucestujících se představí Gabriella Reyes (novinářka Rosalba), Greer Grimsley (kapitán El Dorada) nebo Nancy Fabiola Herrera a Michael Chioldi coby svárlivý pár Paula a Alvaro.
Novou inscenaci, která se pohybuje na tenké hraně reality a snu, režíruje oceňovaná Mary Zimmerman. Ta v Metropolitní debutovala v sezóně 2007/08 svou verzí Donizettiho Lucie z Lammermooru. Zatím poslední její režií byla Dvořákova Rusalka, na slavnou scénu se tak vrací po šesti letech.
Přímý přenos opery Florencie v Amazonii je na programu v sobotu 9. prosince. Do kin v České republice ji uvádí společnost Aerofilms.

5.12.2023 09:12:21 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zveme ...

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreogr ...celý článekČasopis 09 - sekce

DIVADLO

Pouť Krále Leara z Celetné…

Král Lear (Divadlo v Celetné)

Poslední únorovou neděli můžete v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Ka celý článek

další články...

HUDBA

Kaczi vydává nové album Kněhyně

Kaczi

Písničkářka a multiinstrumentalistka Kaczi představuje své druhé studiové album s názvem Kněhyně. To je dostup celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend Anistonová a Damon

Matt Damon ve filmu (Talentovaný pan Ripley)

Jennifer Anistonová – víc než jen Rachel z Přátel
Má nálepku kultovní role z kultovního seriálu a exp celý článek

další články...