zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Juniorský balet již počtvrté v Redutě

Juniorský soubor Baletu NdB

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Juniorský soubor Baletu NdB představí svůj čtvrtý premiérový počin, tentokrát za účasti mezinárodních choreografů. V pátek 1. března 2024 se v divadle Reduta představí program s názvem Venae / Who’s gonna catch me if I fall... / Distant Instant. Talentovaní tvůrci působící nejen u nás, ale i v Evropě, postavili dynamické choreografie na míru mladým tanečníkům.

V podání Baletu NdB 2 se divákům představí původní choreografie Glena Lambrechta, současného demisólisty Baletu NdB, a dvou bývalých členek Baletu NdB, Kristýny Kmentové a Caroliny Isach. Celým večerem budou provázet témata individuality a společného soužití se špetkou španělského temperamentu.
Glen Lambrecht, mladý tanečník a choreograf původem z Belgie, dal důraz na estetiku, díky čemuž vznikly ojedinělé kostýmy inspirované žílami v lidském těle, odtud název Venae. Zamýšlí se nad „kotvami“ norem a standardů, kterými společnost často svazuje a omezuje naši individualitu. Ten, kdo usiluje o to být sám sebou, se pak stává jakousi odchylkou od normálu. Hluboké pouto mezi přírodou a člověkem podtrhuje hudba Ezia Bossa, konkrétně jeho 2. symfonie Under the Tree‘s Voices, o které choreograf říká „Tak, jako kořeny stromů proudí život vzhůru do korun, jsou žíly kanálem života našich srdcí a tím i lidstva“.

Chybovat je lidské, kolikrát padneš, tolikrát musíš i vstát. Kolikrát to ale zvládneš, než ti dojdou síly? Kristýna Kmentová v současné době působí na nezávislé taneční scéně nejen jako choreografka, ale také jako tanečnice. Krása a utrpení mezilidských vztahů může pro nás být přítěží, ale také poučením. Padáš-li sám, taky sám vstáváš. Sami však být nemusíme, pokud si dovolíme přijmout druhé.
Závěrečná choreografie večera s názvem Distant Instant od rodačky z Valencie Caroliny Isach, obsáhne hravost, mládí, ale také napětí. Hlavní inspirací byla pro Carol myšlenka filozofa Zygmunta Baumana a jeho pojem „tekutá modernita“, která popisuje proměnlivé vztahy dnešní společnosti. Voda je všude kolem nás. Vše tvoří, mění a má různé formy, stejně tak jako lidská společnost.

Kapaliny se pohybují snadno. „Tečou“, „plynou“, „proudí“, „prosakují“; a na rozdíl od pevných látek je není snadné zastavit – obtékají překážky v cestě, jiné rozpouštějí nebo odnášejí s sebou, další prosáknou skrz ně. To jsou některé z důvodů, proč lze „kapalnost“ či „tekutost“ považovat za vhodné metafory pro zachycení povahy současné, v mnohém ohledu originální fáze dějin modernosti. Zygmunt Bauman

Druhá sezona juniorského souboru NdB 2 ve své druhé polovině úspěšně eskaluje. Krátce po premiéře vyráží soubor na dvoutýdenní turné do Jižní Koreji, kde se představí v pěti městech s výběrem z repertoáru. V červnu zavítají na festival Next Generation do Linbury theatre v Londýně, kde se poprvé představí český baletní soubor. V příští sezoně se diváci mohou opět těšit na Program 5 a 6, které budou uvedeny v říjnu a březnu na prknech divadla Reduta.
Reprízy: 5., 28. března, 2., 15. dubna, 15. května a 21. června 2024.

www.ndbrno.cz

28.2.2024 10:02:07 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Nejdrzejší představení Dekkadancers

Z plakátu k inscenaci La Dolce Vita

První premiérou DEKKADANCERS v roce 2024 bude La Dolce Vita. Inscenace sází na tancem ztvárněné akční i dojemn ...celý článek


Rusalka v režii Davida Radoka v NdB

Rusalka (Janáčkova opera NdB)

Režisér David Radok se souborem Janáčkovy opery NdB úspěšně spolupracuje již několik sezon a vytvořil zde řadu ...celý článekČasopis 15 - sekce

DIVADLO

V Ostravě uvádí oceňované drama Historka o sv. Magdě

Historka o sv. Magdě (Komorní scéna Aréna)

Ostravská Komorní scéna Aréna uvádí novou inscenaci Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo něm celý článek

další články...

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Dušan Vitázek na plakátu k inscenaci Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 14. týden

Kdyby radši hořelo

Kdyby radši hořelo
Komedie o hasičích na malé vsi, kteří musí čelit nečekané výzvě. Zaútočili u nich během celý článek

další články...