zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prague Proms 2005

Houslistka Stefanie Gonley

autor: Z webu   

Pojem PROMS je hudebníkům většinou dobře znám, protože londýnské koncerty pořádané pod tímto názvem mají za sebou již 110 let trvání. Původní záměr pořádat promenádní koncerty se lety proměnil, název však zůstal. V každém případě to jsou v Anglii velice populární cykly situované obvykle do veliké a kruhově koncipované Albert Hall. Tisíce návštěvníků vyhledávají tento prostor, protože mají zaručenu zajímavou dramaturgii, nemusí se starat o společenské oblečení a poznají vynikající orchestry, dirigenty i sólisty. Koncerty probíhají většinou dva letní měsíce.
Již před čtyřmi lety se zajímal pan Jan Hasenöhrl (generální manažer Českého národního symfonického orchestru) u BBC jako pořadatele o získání zkušeností pro pořádání podobného cyklu u nás. Záměr postupně zrál a konečně v roce 2005 dostal konkrétní podobu. Zeptal jsem se pana Hasenöhrla, v čem tkví myšlenka Prague Proms?

Už český překlad „promenády“ naznačuje, že se nebude jednat o standardní koncerty s decentní atmosférou, jakou známe z klasických koncertů vážné hudby, ale o poskytnutí neformálního setkání široké veřejnosti s díly světových autorů. Takovému pojetí festivalu bude samozřejmě odpovídat dramaturgie, která bude v tomto případě dávat příležitost pracovat jak s kvalitními hudebními tělesy, tak i s posluchačsky atraktivními programy.
Další důležitý aspekt představuje snaha doplnit pražskou letní koncertní sezonu o prvořadé symfonické večery, které v naší metropoli nebyly dosud příliš početné. Význam festivalu Prague Proms podtrhuje záštita Magistrátu hlavního města Prahy a primátora Pavla Béma.

Klíčovou otázkou je nepochybně dramaturgie, na níž se vedle Jana Hasenöhrla podílel také dirigent Libor Pešek, který od podzimní sezony přijal funkci hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru. Co tedy můžeme očekávat?
Je připraveno osm koncertů, každý má svůj titul: 24. 7. to bude Úvodní koncert řízený Liborem Peškem (Berlioz, Rachmaninov, Debussy, Ravel). Na následující Anglické noci (26. 7.) bude hostovat Anglický komorní orchestr, další Mozartovu noc (27. 7.) bude řídit ČNSO opět Libor Pešek. Spoluúčinkuje vedle řady sólistů Český filharmonický sbor z Brna (Rekviem). Čtvrtý se nazývá Barry Mason´s Night (29. 7.), tedy autorský večer. V závěru července (31. 7.) uslyšíme Italskou noc (Vivaldi, Rossini, Bellini, Verdi, Mascagni). Taktovku bude mít v ruce atraktivní a velice zajímavý umělec, Marcello Rota. Přiveze Orchestra Filarmonica Italiana. Nechybí Česká noc, kde z našich skladatelů najdeme jen Antonína Dvořáka a pak Aubera, Bizeta, Liszta, Enescu. Sólisté i dirigent jsou Češi. Před ČNSO stane Petr Altrichter (2. 8.). Také Japonská noc je určena japonským sólistům, skladebně je však od Japonska dosti vzdálena: Verdi, Čajkovskij, Berlioz. ČNSO bude řídit dirigentka Tomomi Nishimoto (6. 8.). Finální noc (7. 8.) nabídne atraktivní Verdiho Rekviem, podruhé se objeví dirigent Marcello Rota a Český filharmonický sbor z Brna.
Pro dokumentaci mezinárodnosti Prague Proms ještě nahlédnutí do řad sólistů: Václav Hudeček (housle), Kemal Genič (klavír), Barry Mason (zpěv), Hideo Harada (klavír), Jan Hasenöhrl (trubka), Maria Dragoni (zpěv), Stephanie Gonley (housle), Maurizio Saletti (flétna), Claudia Marchi (zpěv).

Večery proběhnou v Obecním domě a v Rudolfinu.
Jiří Pilka

25.7.2005 22:07:21 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...