zvláštní poděkování
Quantcom.cz

První odborný seminář o životě a díle Augusta Bournonvilla

La Silphyde

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Balet Národního divadla Praha pořádá první seminář věnovaný Augustu Bournonvillovi. Uskuteční se 11. října 2008 od 10:30 h ve Stavovském divadle.

Řekne-li se August Bournonville (1805–1879), vybaví se všem profesionálním tanečníkům, baletním mistrům, choreografům a choreologům, stejně jako milovníkům baletu, absolutně nezaměnitelný styl a znak. Styl, který měl vliv na další rozvoj baletu a znak vyvolávající naprosto jasný „obraz“ určité podoby baletu. Podoby, která se od doby svého vzniku téměř vůbec nezměnila. Fenomén „Bournonville“ totiž představuje anebo ovlivnil především techniku klasického tance, baletní repertoár – režijní a inscenační postupy, školu – svérázný vyučovací systém, a samozřejmě také historii a současnost Královského dánského baletu. August Bournonville byl vskutku velkým umělcem, novátorem baletu a dalo by se říci i zasvěcencem tohoto krásného „bílého“ umění.

Dramaturgie baletu Národního divadla zařadila na repertoár dvě choreografie Augusta Bournonvilla, aby připravila divákům opravdovou delikatesu nejen z jeho tvorby, ale také z doby, kterou představoval. Představení La Sylphide a III. jednání z baletu Napoli mělo svou premiéru v historické budově Národního divadla 21. února 2008 a dle reakcí diváků lze soudit, že i úspěšnou.

Na základě těchto ohlasů vznikla myšlenka zorganizovat první odborný seminář o životě, díle a odkazu tohoto slavného dánského choreografa, který se zapsal velmi významně do dějin světového tance. Projekt se uskuteční ve spolupráci s Velvyslanectvím Dánského království v Praze. Program bude vskutku nabitý a bude veden významnými dánskými odborníky - Frankem Andersenem (dlouholetý umělecký šéf Dánského královského baletu, specialista Bournonvillovy techniky a stylu), Ole Nørlyngem (baletní historik a kritik), Erikem Aschengreenem (taneční kritik, profesor a zakladatel oboru taneční estetiky a historie na Taneční katedře University v Kodani) a Evou Kloborg (významná baletní mistryně Bournonvillovy školy, osobní pedagog dánské královny Margrethe II). Speciálním hostem bude i slavná dánská tanečnice, první sólistka Dánského královského baletu Gudrun Bojesen, která se divákům představí v praktické části semináře a samozřejmě i v rámci nedělního představení v titulní roli baletu La Sylphide (12. 10. 2008 v 19.00) po boku neméně významného bournonvillovského tanečníka, prvního sólisty Madse Blangstrupa.

28.9.2008 21:09:31 Helena Kozlová | rubrika - Ze zlaté kapličky