zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Revoluční plakát 89

Revoluční plakát 89

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstava českých revolučních plakátů z listopadu a prosince 1989 připomíná blížící se 20. výročí sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Výstavu připravil grafický designér Filip Blažek, který plakáty osobně shromáždil na konci roku 1989, kdy jako student pomáhal v pražské výstavní síni Mánes, která se přes noc stala jedním z několika neformálních center odporu vůči totalitnímu režimu. Pořádá České centrum Stockholm. Výstava potrvá do 17. září 2009.

Nedílnou kulisu revolučních dní tehdy tvořily plakáty a letáky, které visely snad na všech nárožích a dalších důležitých místech českých měst a zcela proměnily tehdejší socialistickou šeď oprýskaných fasád. Většina poutačů byla ručně kreslená nebo malovaná, nicméně již několik dní po 17. listopadu byla vytištěna řada plakátů ve velkých nákladech, ať už technologií ofsetu nebo sítotisku. Některé z nich dělali zkušení výtvarníci, jiné anonymní tvůrci.
Většina letáků, transparentů a nápisů v ulicích byla zpočátku vytvářena ručně, nicméně tištěné plakáty se objevily záhy. Ještě v roce 1989 vzniklo odhadem asi 20 výrazných a kvalitně provedených plakátů, na kterých se podíleli jak profesionální výtvarníci, tak neznámí amatéři. Plakáty se distribuovaly z pražského Mánesa, kam jsem jako student chodil po večerech pomáhat se vším, co bylo třeba. A právě zde před 19 lety vznikla tato kolekce. Do této doby nebyly revoluční plakáty nikdy souhrnně vystaveny.
Na plakátech je pozoruhodná stylová rozmanitost. Od čistě typografického řešení přes práci s fotografií po umělecká díla provedená linorytem nebo litografií. Některé plakáty vznikaly překotně, Král měl na svůj přímočarý plakát Konec vlády jedné strany! jen několik hodin, jiné jako Cihlářův vánoční linoryt vynikaly dokonalým zpracováním i těch nejmenších detailů. Z hlediska působení se plakáty výrazně liší: zatím co Rittstein, Tomík nebo Jiránek glosují aktuální dění pomocí karikatury, plakát neznámého autora Zpět do Evropy nebo kolektivní dílo Havel na Hrad hledí vstříc budoucnosti a nastiňují vizi budoucího směřování státu. Zajímavý je plakát Najbrtův, který jako jediný z celé kolekce reflektuje aktuální typografické tendence v západní Evropě.

25.8.2009 00:08:25 Redakce | rubrika - Z Českých center