zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ozvěny Ekofilmu

Z filmu Architekt odpadu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pětidenní přehlídka vítězných snímků z Ekofilmu - mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví - pro veřejnost a pro žáky a studenty ostravských škol se v Ostravě uskuteční ve čtyřech městských obvodech – v Minikinokavárně v centru Ostravy, v v Pastoračním centru v kostele sv.Ducha v Ostravě – Zábřehu, v K-TRIU v Ostravě - Hrabůvce a DK Poklad v ostravě - Porubě.

Nejbližší promítání Ozvěn Ekofilmu v Ostravě proběhne 30. listopadu 2009 - 4.prosince 2009.

Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a dnes je vůbec nejstarším filmovým festivalem svého druhu v Evropě. Od roku 1998 se přestěhoval do Českého Krumlova a v posledních letech se přehlídka rozšířila i do Českých Budějovic. V roce 2000 se stal členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International se sídlem v Berlíně. Do Ostravy Ekofilm vracíme alespoň v podobě přehlídky filmů, které byly na festivalu oceněny.

Z oceněných filmů: ARCHITEKT ODPADU (Velká cena Ekofilmu a Cena diváků)
Režie: Oliver Hodge Země původu: Velká Británie. Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. K jejich stavbě používá pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na různé byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením.

SLZY KONGA (Cena studentské poroty) Režie: Petr Kašpar; Země původu: Česká republika.
„Když jsme dorazili do tábora Hutuů, našla jsem tam svého bratra, kterého zajali při přepadení vesnice. Byl přivázaný ke stromu. Několik vojáků mne znásilnilo před jeho očima. Pak ho začali mučit. Postupně mu uřezávali všechny končetiny, pak hlavu. Celou dobu mne nutili, abych se dívala, nemohla jsem vůbec nic dělat…“ (Siska, 25 let, východní Kongo). Dokumentární film natočený v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008 ukazuje dramatické příběhy tamních žen a dětí. Pří- činou neštěstí země je paradoxně její bohatství – zejména zásoby koltanu, nerostu, bez něhož se dnes neobejde žádný mobilní telefon ani notebook. Koltanový byznys roztáčí v Kongu spirálu smrti, z níž není úniku. Výsledkem jsou statisíce znásilněných žen a dětí. Snímek popisuje cestu dvou českých novinářek – Lenky Klicperové a Olgy Šilhové, které se vydaly do zapadlých vesnic oblasti Bunyakiri, kterou ovládají Hutuové. Ti, kteří před 15 lety utopili v krvi sousední Rwandu…

AFGHÁNSKÉ ŽENY ZA VOLANTEM (Cena za dokument) Režie: Sahraa Karimi; Země původu: Slovensko.
Touha po svobodě je základním znakem lidskosti na celém světě. Liší se však svým charakterem a způsobem naplnění. Ženy v Afghánistánu se pokoušejí získat řidičský průkaz jako první krok k získání osobní svobody. Je však afghánská společnost připravená na ženy za volantem? Mladá talentovaná režisérka Sahraa Karimi ve svém filmu klade podobně naléhavé otázky. Sahraa se narodila a vyrostla v Kábulu, po letech života v Evropě se však vrací do rodné krajiny a sleduje život několika žen, které se pokouší získat řidičský průkaz. Jejich důvody a motivace jsou často dané rozdílným věkem, společenským postavením či rodinným zázemím. Sahraa se noří do jejich životů, plánů, hovoří o náboženství i rodinných tradicích, vysvětluje, proč je jejich cesta za řidičským „uměním“ zároveň i cestou za vlastní svobodou. Film je fascinujícím obrazem společnosti, ve které jsou sny v rozporu se skutečností a kde na ulici vidíme současně přítomnost spolu s živoucí kulturou z doby před 4000 lety.

27.10.2009 01:10:02 Redakce | rubrika - Filmová scéna