zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Islandská kinematografie v Uherském Hradišti

Ken Loach

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zahájení největšího nesoutěžního filmového festivalu je na spadnutí. Filmový ráj se všem příznivcům otevřel v pátek 23. července ve 14.30 v kině Hvězda v Uherském Hradišti, kdy se roztočil kotouč prvního filmu.

Letos bude Letní filmová škola zaměřená zejména na Island, Nový latinskoamerický film, Film noir, retrospektivy R. W. Fassbindera, Jána Kadára či Jacquese Tatiho, ale prožije si i fotbalovou horečku v čele s Karolem Polákem a Kenem Loachem. V programu LFŠ je na čtyři sta filmů v sedmi sálech a dvou letních kinech, navíc každý den koncerty a divadelní představení v rámci doprovodného programu. Chybět nebude ani množství výstav ve všech programových prostorách.

Karol Polák nejenže předá Výroční cenu AČFK britskému režiséru Kenu Loachovi (JMENUJI SE JOE, HLEDÁ SE ERIC), ale bude uvádět i tradiční fotbalové utkání za kinem Hvězda. Robert Záruba vzpomíná na svůj komentátorský vzor takto: „Karol Polák komentoval finále olympijského závodu na 100 metrů mužů v Mnichově 1972 a tam byl ve ve finále Němec, který se skutečně jmenoval Manfred Kocot (pozn. čte se přesně tak, jak myslíte). A Karol Polák tehdy říkal: No a tuná je jediný športóvca evrópskej školy šprintérskej Manfred Kocot. Pozrite sa, kde sú naši sprinteri – bodaj bysme aj my mali takýchto kokotov.“ Fanoušci nechť se dostaví ve čtvrtek 29. července od 15 hodin, pravděpodobně se nebudou nudit.

Pořadatel Letní filmové školy, Asociace českých filmových klubů, na letošní Letní filmové škole předá celkem pět výročních cen; kromě Kena Loache získají „ptáka Klubáka“, vyrobeného kovářem Jaroslavem Válkem z Veselí nad Moravou, i islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, slovenský kameraman Stanislav Szomolányi, maďarský režisér Béla Tarr a zasloužilý klubista František Šmahel. Všichni laureáti si ceny přeberou osobně.

V Hradišti se objeví mnoho dalších zástupců světové i domácí kinematografie. Za všechny zmiňme islandského režiséra Dagura Káriho (ALBÍN JMÉNEM NOI), maďarského režiséra Szabolcse Hajdu (BIBLIOTHEQUE PASCAL) či argentinského režiséra Lisandra Alonsa (LIVERPOOL). Pak je možné, že někde v hradišťských ulicích potkáte Jana Hřebejka, Víta Klusáka, Kryštofa Hádka, Martina Šulíka, Ivana Fílu, Karla Vachka, Jaroslava Fuita, Lenku Vlasákovou, Radima Špačka, Ivana Vojnára nebo Otakára Schmidta.

Pro všechny filmy se nezapomeňte jít podívat do Slováckého muzea na výstavu Uááá: Československý filmový plakát 1959 – 1989.

22.7.2010 11:07:29 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...