zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lines and Frames

Lines and Frames

autor: archiv   

zvětšit obrázek

České Centrum Praha a Galerie Vernon spolupořádají výstavu LINES AND FRAMES, která se skládá ze dvou samostatných výstav - THE DOUCHE BAG CITY italského umělce žijícího v USA Federica Solmiho a THE FINE LINE německého umělce Floriana Gronda. Výstava je v galerii Českého centra Praha v vidění od 23. července do 28. srpna 2010.

THE DOUCHE BAG CITY
Federico Solmi (1973, Bologne, Itálie, žije trvale v US)
Výstava The Douche Bag City* Federica Solmiho, který trvale působí v New Yorku, obsahuje výběr video-animací vytvořených mezi lety 2005 a 2010. Jsou obdobou výstavy, kterou Solmi v tuto chvíli představuje na osmém ročníku bienále umění SITE - Santa Fe v Novém Mexiku. The Douche Bag City je zároveň název ústřední video-instalace výstavy. Toto poslední dílo Federica Solmiho jasně demonstruje jeho poetiku a způsob tvorby. Instalace The Douche Bag City, která je prezentována jako střílečka - videohra na 15 LCD obrazovkách běžných rozměrů, se zdá být na první pohled satirou na světovou hospodářskou krizi, temným portrétem chamtivosti na Wall Street. Stejně tak ale může být vnímána jako naprosto imaginární město, metafyzický prostor, ve kterém mohou existovat a proplouvat postavy Solmiho ostatních děl.
„Všechny mé práce jsou plné zkorumpovaných politiků, vrahů, podvodníků, tyranů, pornohvězd, nábožných kazatelů, sviní… Chci divákovi předestřít ironickou, ale zvrácenou vizi naší doby a naší blízké budoucnosti.“ (Federico Solmi)
Jeho díla jsou barvitou zcela originální obscénní kritikou současné společnosti a živým obrazem stavu zhýralosti, ve kterém se nachází. Kombinují v sobě inspirace z pop-artu, komiksu, videoher i internetu a tvoří tak rozšklebený obraz zuřivě chaotického světa jedenadvacátého století. Federico Solmi pracuje s různými médii, jako je video, kresba, mechanické sochy či malba. Libuje si v užívání světlých barev a satirické estetiky, jejichž pomocí vytváří dystopickou vizi naší současné společnosti. Právě tak samotným dílem The Douche Bag City formuluje Solmi své nejtemnější a nejkonkrétnější umělecké vidění reality – jak a proč se současná západní společnost žene do nezvratného zániku. Zkoumá společnou beznaděj a fantazii pomsty v prostředí naší společnosti firemního zotročení.
Postavení Federica Solmiho nebylo vždy záviděníhodné. Jeho práce byly cenzurovány, v Itálii byl odsuzován za obscénnost, rouhačství a přestupek proti náboženství. Poté, co byl díky evropským novinám označen nálepkou kontroverzního umělce, byly protesty proti jeho práci staženy a o něco později v roce 2009 obdržel v USA prestižní cenu Guggenheim Fellowship v oblasti Video Artu. Videa Federica Solmiho byly vystaveny v mnoha galeriích a institucích, mimo jiné například v Centre Pompidou v Paříži, Reina Sofia Museum v Madridu v Drawing Center v New Yorku, Haus der Kulturen der Welt v Berlíně, National Center for Contemporary Art v Moskve a mnoha dalších. Pravidelně je jeho dílo zastoupena na festivalech filmu a videa. Účastnil se např. festivalů Kassel Documentary film and video festival, The London International animation festival, Loop Barcelona, IndieLisboa v Lisabonu, Impakt Film či Video festival v Utrechtu.

THE FINE LINE
Florian Grond (1975, Graz)
Výstava The Fine Line německého umělce a vědce Floriana Gronda představuje tři umělecká videa, která v sobě propojují Grondovy zkušenosti z oblasti umění a vědy. Florian Grond zkoumá vztah mezi informací a strukturou. Jakým způsobem nám text evokuje obraz, který se zobrazuje v naší mysli? A na straně druhé, jak může být vizuální obraz a informace, kterou v sobě nese, dekonstruován použitím stejných principů? Florian Grond užívá matematický koncept Peánovy křivky, aby uměleckým způsobem zodpověděl tyto otázky…. Jde o koncept, který byl poprvé spojen s obrazovou teorií filozofa Pawela Florenskiho již o sto let dříve.
Florian Grond vystudoval chemii v Grazu, Leicesteru a Tübingenu. Na konci studia vědy získal stipendium zásadní výzkumné skupiny v centru pro umění, média a technologie – ZKM v Karlsruhe, kde následně pokračoval ve svém mezioborovém výzkumu nelineární dynamiky a systémové teorie. Jeho umělecká tvorba, úzce spojená s pobytem na ZKM, je spojená s jeho vědeckou zkušeností a zakládá se na teoriích Hanse Diebnera, který přišel s ideou performativních věd. Od roku 2004 se Florian Grond účastnil mnoha výstav v Evropě, Severní Americe a Asii. Od roku 2003 publikuje ve vědeckých časopisech zejména o nelineární dynamice, bonifikaci (věda o přenosu dat ve zvukové signály) a umělecké a vědecké komunitě. V roce 2009 začal Grond studovat na doktorát v oboru bonifikace na univerzitě CITEC v Bielefeldu pod vedením Thomase Hermanna.
„Všechna tři díla, která tvoří výstavu The Fine Line – „knitting dreams“, „hilbert02“ a “along the line“ jsou založena na tzv. Peánově křivce, která se stala podstatou mého uměleckého a vědeckého výzkumu po několik let. Jedná se o matematický koncept, který byl vyvinut již před 115 lety a dnes slouží k mnoha účelům ve vědách využívajících počítačovou technologii, od zpracování obrazu až k databázím. Jednou z jeho funkcí je i redukce složitých dat na co možná nejmenší obsah, řekněme na jeden řádek….Peánova křivka je pro mě inspirující metaforou pro porozumění vztahů mezi textem a obrazem. Peánova křivka vrhla světlo na naše vztahy s médii různých dimenzí, to znamená, různě zastoupených realit. Ve svém díle chci spojit tyto myšlenky na umění, vědu a filozofii pomocí počítače jako moderního média. Média, které mi přiměřeně umožňuje vyjádřit iterativní strukturu Peánovy křivky, zřetelně matematické perspektivy vztahů mezi formou a obsahem.“ (Florian Grond)

26.7.2010 10:07:36 Redakce | rubrika - Z Českých center

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...