zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rozmach českých dokumentů v české distribuci

Z filmu Pozemšťané, koho budete volit?

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Institut dokumentárního filmu (IDF), který letos na podzim oslaví deset let své existence, představil spolu s Českým filmovým centrem (ČFC) v pražském kině Světozor výběr nejzajímavějších českých dokumentů, které by měly vzniknout v průběhu dalšího roku. Zástupci IDF také poukázali na to, že rozmach českých dokumentů pokračuje, jak dokazuje ročně udržitelný počet zhruba dvanácti dokumentů distribuovaných do českých kin v posledních letech a jejich hojná účast na zahraničních festivalech.

Překvapivý výsledek nabízí srovnání celovečerních hraných filmů a dokumentů v distribuci za rok 2009 a 2010. Zatímco v roce 2009 vstoupilo do kin třináct dokumentů a letos jich bylo jen do této chvíle v distribuci osm, celovečerních filmů bylo za uplynulý rok v kinech třicet čtyři, zatímco letos doposud pouze jedenáct. České dokumenty bodují také na zahraničních festivalech, jsou vybírány na soutěžní festivaly i nesoutěžní filmové přehlídky zaměřené na dokumenty v Evropě, Americe i Asii. Čerstvě bodoval například ČESKÝ MÍR tvůrců Filipa Remundy a Víta Klusáka, který právě získal hlavní cenu mezinárodní poroty na festivalu v Jižní Koreji. Výjimkou nejsou dokumenty, z nichž každý byl v uplynulém roce uveden na více než deseti zahraničních festivalech. K těm patří například ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO POLSKA Lukáše Přibyla, AUTO*MAT Martina Marečka nebo VÍTEJTE V KLDR! Lindy Jablonské.

Za připomenutí stojí, že v uplynulých dvou letech zazněla kategorie dokument také v rámci Českého lva. Toho vůbec prvního uděleného zpětně za několik let získal film OBČAN HAVEL, ten druhý, udělený standardně jako u celovečerních filmů za jeden kalendářní rok, putoval za rok 2009 ZAPOMENUTÝM TRANSPORTŮM DO POLSKA. Otevření kategorie dokumentu v rámci Českého lva je podmíněno šesti filmy v distribuci, už nyní je tedy jisté, že se tato kategorie bude za rok 2010 oceňovat. Letos poprvé také mají čeští akademici možnost zahrnout do přímé nominace na Oskara spolu s celovečerními filmy hranými také dokumenty. Vybírat mohou z pěti dokumentárních filmů (KATKA, OKO NAD PRAHOU, NEBE PEKLO, MILOŠ FORMAN: CO TĚ NEZABIJE a ČESKÝ MÍR), zda bude některý dokument za Českou republiku akademiky doporučen, bude zveřejněno v následujících několika dnech a stalo by se tak vůbec poprvé.

Co se návštěvnosti týče pořád platí, že nejvíce, a to 160 tisíc diváků, přišlo do kina na OBČANA HAVLA. Druhým dokumentem, který překonal hranici sto tisíc diváků, je KATKA Heleny Třeštíkové. Tu od únorové premiéry vidělo 108 tisíc lidí a počet diváků s putováním filmu po českých školách ještě poroste. Více než 16 tisíc lidí vidělo letos v distribuci OKO NAD PRAHOU režisérky Olgy Špátové, několik dalších dokumentů překonalo od roku 2009 také pětitisícovou hranici. K těm patří VÍTEJTE V KLDR!, MILOŠ FORMAN: CO TĚ NEZABIJE, OBČAN HAVEL PŘIKULUJE a ČESKÝ MÍR. Za zmínku stojí ještě další tři dokumenty z dřívějších let, kterým se podařilo přiblížit nebo překonat hranici dvacet tisíc diváků, což jsou filmy ČESKÝ SEN, ČESKÁ RAPUBLIKA a ŽENY PRO MĚNY.

V minulém roce upozorňoval IDF a ČFC v rámci prezentace českých dokumentů v podstatě velmi přesně na dvanáct nejzajímavějších dokumentárních počinů. Mezi nimi byla i Katka hojně navštívená v kinech a letos uvedená v soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, Nesvatbov Eriky Hníkové, jež slavnostně zahájí letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava nebo filmový projekt Evoluce 4 z revoluce, čtyřdílný časosběrný dokument Pavla Kouteckého a Jana Šikla, který letos v listopadu uvede Česká televize.

Letos dostali příležitost představit své dokumentární filmy blížící se k dokončení v horizontu jednoho roku tvůrci deseti dokumentů. Jedná se o film účastníků dokumentární dílny vedené režisérkou Lindou Jablonskou s názvem POZEMŠŤANÉ, KOHO BUDETE VOLIT? Velmi zdařilé ukázky z filmu mentálně hendikepovaných mladých lidí pod taktovkou Jablonské oběhly s velkým úspěchem internet před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Kratší verzi dokumentu odvysílá Česká televize 22. prosince v rámci cyklu Ta naše povaha česká, delší verze míří například na festival dokumentů v Jihlavě. Dále pak tvůrci představili tyto dokumenty: DIVADLO SVOBODA v režii Jakuba Hejny, známého především jako střihače (René, Ztracená dovolená, Ženy pro měny), který vypráví příběh svého dědy - mezinárodně uznávaného scénografa Josefa Svobody; NUTNOST VOLBY režisérky Veroniky Sobkové, jež v časosběrném dokumentu konfrontuje vězně odpykávající si doživotní trest s vězni, kteří život za mřížemi po několika letech opouštějí; MEDVĚDÍ OSTROVY režiséra Martina Ryšavého, letošního držitele Ceny Pavla Kouteckého (Země snů), který zachycuje správce rezervace ledních medvědů na ostrovech ve Východosibiřském moři; DVA MALÍ PIRÁTI ZE SOMÁLSKA režiséra Davida Čálka (nedávno byl do distribuce uveden jeho film Nebe, Peklo) o pirátech, kteří se vydávají na moře s vidinou nakrmení svých hladových dětí; NAPŮL ZAPOMENUTO, NAPŮL ODPUŠTĚNO Petry Ondřejkové o osudech lidí “srpna 1968” po čtyřiceti letech; Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka je svébytným portrétem moravskoslezské vesnice, ve které přistálo UFO v podobě stříbřité továrny na výrobu korejských aut Hyundai; ROCK ŽIVOTA Jana Gogoly (vloni zvítězil s filmem Mám ráda nudný život na festivalu dokumentů v Jihlavě) je filmovým portrétem šéfa rockové skupiny Katapult Oldy Říhy; SKVĚLÁ PŘÍLEŽITOST režiséra Víta Janečka o životě Mongolů, kteří přijížděli především do roku 2008 pracovat a žít do České republiky a MANUÁL TERORISTY režisérky Terezy Reichové o represích, antiteroristickém zákonu a životě v baskické Navarře na severu Španělska.

27.9.2010 22:09:59 Redakce | rubrika - Filmová scéna