zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 46. týden

Velké katedrály

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Deset století architektury Kostel sv. Bartoloměje v Kolíně
Královské město Kolín bylo založeno Přemyslem Otakarem II. na místě dřívějšího osídlení. Nový půdorys města byl upraven do pravidelných bloků kolem ústředního náměstí. Na nejvyšším místě vznikl kostel svatého Bartoloměje, který nahradil dřívější románský kostel.
Během stavby kostela došlo k výměně stavební huti a tím i ke změně stavebního stylu. Původní strohý sloh, inspirovaný cisterciáckou architekturou, byl zaměněn klasickým stylem francouzských katedrál. Poslední dva pilíře na západní straně podpírají kruchtu a věže nad průčelím, které ze čtvercového půdorysu přecházejí v oktognální tvar. Jejich obdobu lze hledat v saské nebo durynské oblasti kolem 13. století. Úzká okna ve zdech jsou ještě výsledkem práce první huti. Dekory na hlavicích sloupů se mění a dokazují, že stavba postupovala od východu k západu. Ke konci 13. století bylo síňové trojlodí zaklenuto. Zevně jsou tlaky svedeny dolů pilíři s průchozími oblouky, které připomínají francouzské katedrály. Roku 1349 požár poničil východní část chrámu a král Karel IV. pověřil přestavbou Petra Parléře.

Parléř po zboření starého presbytáře zahájil stavbu nového chóru. Na rozdíl od svatovítské katedrály, kde byl vázán předchozím projektem Matyáše z Arrasu, tady mohl plně rozvinout své umění. V roce 1378 byl chór i oltář vysvěceny. Parléř vtáhl opěrné pilíře dovnitř a vytvořil jednotný tvar pláště stavby. Kaple ztratily samostatnost a staly se jakýmisi výklenky v ochozu. Jeho rozměrná okna kontrastují se staršími okny v chrámové lodi. Nový prostor ukazuje pokročilé stavební umění. V ose chóru není průhled do osové kaple, je zde postaven pilíř. Vnitřní a vnější plášť chóru se v půdoryse rozcházejí a chór musel být zaklenut obkročnou klenbou. Uvnitř v prostoru chóru byl popřen smysl francouzské katedrály. Kružby v oknech mají typický parléřovský motiv. Některé gotické vitráže se dodnes zachovaly a patří k těm nejcennějším u nás.
Celkové řešení této stavby bylo příznačné pro konfliktní dobu na prahu vrcholné a pozdní gotiky. Středověký člověk zde vstupoval do bran nového věku nikoliv odmítnutím a zrušením, nýbrž přetvořením minulosti. Vysílání: 16.11., 13.40 hod., ČT2; Opakování: 21.11., ČT2.

Výtvarnické konfese Aleš Veselý
Aleš Veselý je významný výtvarník, který již dávno přesáhl hranice našeho regionu a pronikl do evropského a možná také světového kulturního povědomí. Patří mezi čelné představitele českého formelu a během svého bohatého a plodného tvůrčího života neúnavně nacházel své kořeny v judaismu. Patří mezi umělce úporně hledající odpověď na otázku smyslu lidské existence. Ve svých vesmírných vizích horečně nachází stále nová tajemství, která volají po zodpovězení. Na pražské AMU předával několik let své zkušenosti mladým, začínajícím umělcům. Vysílání: 16.11., 15.15 hod., ČT2.

Velké katedrály
Převyšují egyptské pyramidy. Vešla by se do nich Socha Svobody. Miliony kilogramů kamene, zde jakoby nevážily nic. A přitom jejich váha odpovídá hmotnosti stavby Empire State Building. Jsou to převratné stavby. Gotické katedrály. Od chvíle, kdy se v Evropě před tisíci lety objevily, vyvolávají mezi městy silné soupeření. Budovala je celá města. Někdy trvalo i stovky let, než je postavili.
Gotičtí architekti, poháněni vírou a vedeni svým stavitelským umem, navždy změnili způsob, jak stavět velké stavby. Vytvořili posvátná místa, a ta nás inspirují dodnes. Vysílání: 16.11., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 20.11., ČT2., 23.11., ČT2.

Lunenburg
Starobylé město je nejlépe dochovaným příkladem plánovité výstavby britské koloniální správy v celé Severní Americe. Bylo založeno v roce 1753 a zachovalo si dodnes původní ráz a rozložení. Přísná architektonická pravidla čtvercové sítě jsou stále patrná, dřevěné obytné i veřejné domy jsou pečlivě udržovány, a přitom mnohé z nich pocházejí opravdu z osmnáctého století. Většina osadníků, potomků německých, švýcarských francouzských i anglických emigrantů do Kanady, se původně zabývala rybolovem v Atlantiku. Vysílání: 16.11., 18.15 hod., ČT2; Opakování: 18.11., ČT2., 20.11., ČT2.

Příběh sochy studenta
Polovina měsíce listopadu je v tomto století spjata s vystoupením studentů v letech 1939 a 1989, již o tři století dříve však studenti bránili Prahu před Švédy a za dalších dvě stě let před Windischgrätzem. Veřejnost málo ví o pomníku anonymního studentského bojovníka z nádvoří Klementina a ještě méně pak o jeho donátorovi, po kterém je pojmenován též pražský Klárov. Právě v těchto dnech se proto sluší tyto skutečnosti připomenout. Vysílání: 17.11., 06.55 hod., ČT2.

proStory V duchu betonu
Autor výtvarně velice působivých projektů se v dokumentu představuje prostřednictvím dvou mimořádných sakrálních staveb. Zatímco kostel v Litomyšli se vyznačuje střídmými liniemi, jeho černošický protějšek svými měkkými tvary připomíná moderní sochu. Zdeněk Fránek zde naplno rozehrál obě stránky své architektonické povahy, introvertní a extrovertní, díky nimž dokáže naprosto samozřejmě střídat návrhy minimalistických staveb s organickými. Vysílání: 19.11., 22.30 hod., ČT2; Opakování: 24.11., ČT2.

14.11.2011 18:11:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...